Antynobel – za co można go otrzymać?

Odpowiednik Nagrody Nobla jest przyznawany już od 30 lat. Humorystyczna formuła wydarzenia oraz nagradzane odkrycia co roku zaskakują ludzi na całym świecie.

Antynobel – za co można go otrzymać. Foto Priscilla Du Preez /Unsplash

Antynoble powstały w opozycji do prestiżowej Nagrody Nobla i w pewnym stopniu stanowią ich parodię. Ceremonie rozdania są realizowane z przymrużeniem oka, co podkreśla humorystyczny aspekt całego przedsięwzięcia, a odbywają się na Uniwersytecie Harvarda. Wyjątkiem był ten rok, ponieważ ze względów bezpieczeństwa przeniesiono galę do sieci. Nagroda Ig Nobla, bo taka jest oficjalna nazwa Antynobli, jest przyznawana za dokonania i odkrycia, które „wywołują śmiech, a następnie zmuszają do myślenia” są nietypowe, jednak często również zabawne, średnio użyteczne i nieprzełomowe. Fantazja laureatów jest nagradzana w kategoriach, takich jak m.in. fizyka, medycyna czy ekonomia, a dostają oni dolary Zimbabwe, walutę która wyszła już z użycia i jest praktycznie bezwartościowa. Cała inicjatywa jest organizowana przez magazyn „Annals of Improbable Research”.

Kto w tym roku otrzymał nagrody?

Największe kontrowersje wzbudziła nagroda w dziedzinie materiałoznawstwa. Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, czy nóż wykonany z zamrożonych ludzkich odchodów może być użyteczny. Okazało się, że jest to dalece niepraktyczne i nieskuteczne rozwiązanie. Za równie ciekawe odkrycie zostało uznane badanie zależności między dochodem narodowym państwa a średnia ilością pocałunków jego mieszkańców oraz próba zbadania, czy aligator w środowisku wypełnionym helem ma wyższy głos podobnie jak my, ludzie, kiedy nawdychamy się tego gazu.

Najciekawsze osiągnięcia uhonorowane antynoblem

Zeszłoroczna gala obfitowała w zaskakujące dokonania. W dziedzinie medycyny uhonorowano teorię, według której pizza może zapobiegać chorobom i śmierci, jeśli jest przyrządzona i zjedzona we Włoszech. Japońscy naukowcy zostali nagrodzeni za oszacowanie średniej ilość śliny wytwarzanej dziennie przez 5-latków, a ekonomistom udało się ustalić, jakie pieniądze są najbrudniejsze. Wśród pytań zadawanych sobie przez naukowców znalazła się wątpliwość odnośnie stanu skupienia kota. Fizyk, który badał, czy kot jest cieczą czy ciałem stałym otrzymał Antynobla 3 lata temu, w 2017 roku.

Polski wątek

W 2019 roku wśród laureatów Nagrody Ig Nobla znalazła się trójka Polaków: Agnieszka Górecka, Aleksandra Urbanek i Tomasz Paterek. Wzięli oni udział w projekcie badawczym, który miał na celu sprawdzić jak różni się zachowanie namagnesowanych karaluchów w zależności od tego, czy są żywe, czy martwe. Badania wykazały, że zwierzęta te maja inne właściwości magnetyczne.

AB