Annapurna. Góra kobiet. Arlene Blum

To jedna z najinteligentniejszych książek na temat himalaizmu i fascynujący opis zarządzania grupą indywidualistek. Książka znalazła się na liście magazynu „Fortune” – The 75 Smartest Business Books We Know, zaś „National Geographic Adventure Magazine” wybrał ją jako jedną ze 100 najlepszych przygodowych książek wszech czasów.

Autor: Arlene Blum
Tytuł: Annapurna. Góra kobiet (oryg. Annapurna. A Woman’s Place)
Tłum.: Hanna Urbańska
Przedmowa: Maurice Herzog
Format: 140 x 200 mm
Liczba stron: 336
Cena detaliczna: 44, 99 zł
ISBN: 978-83-268-1316-0
Wydawcy: AGORA SA, Kontrakt OSH, Poradnia K
Data wydania: 28 marca 2014 roku
W tej historii triumfu nie da się oddzielić od tragedii.
Bernadette McDonald, autorka bestsellerowej „Ucieczki na szczyt”

W roku 1978 grupa trzynastu kobiet pojechała do Nepalu, by wspiąć się na Annapurnę, jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór ziemi. Do tej pory na ośmiotysięczniki wspinali się tylko mężczyźni. Wiele osob – zresztą obojga płci – uważało, że kobietom po prostu brakuje sił, umiejętności i odwagi, czyli cech niezbędnych do takiej wspinaczki. Jednak pomimo burz, lawin, a nawet strajku szerpów udało nam się wejść na pokryty lodem szczyt. Wyprawa przeszła do historii jako pierwsza amerykańska i zarazem pierwsza kobieca ekspedycja na dziesiątą co do wysokości górę świata. Napisałam tę książkę, by opowiedzieć o tym, jak i dlaczego wspięłyśmy się na Annapurnę. Pragnę także sama, patrząc z perspektywy czasu, lepiej zrozumieć wyzwania, które podejmowałam wtedy jako liderka grupy.
Arlene Blum – z przedmowy do wydania z okazji 20. rocznicy wyprawy

Lektura tej książki poruszyła mnie do żywego, częściowo z powodu dramatycznych wspomnień łączących mnie z Annapurną. Opis wyprawy, podczas ktorej dwie himalaistki dotarły na szczyt, a dwie inne straciły życie*, poważnie mną wstrząsnął. Bezpośredni styl, wartka narracja i wzruszające szczegoły książki Arlene Blum sprawiają, że czytelnik czuje się jednocześnie uczestnikiem wyprawy.
Maurice Herzog – lider ekspedycji, która dokonała pierwszego wejścia na Annapurnę w 1950 r., były minister sportu we Francji*15 października 1978 na szczyt Annapurna I (8091 m) wszedł zespół w składzie Věra Komárková, Irene Beardsley Miller oraz Szerpowie Mingma Tsering i Chewang Ringjing. Niestety tragicznie zakończyła się wspinaczka drugiego zespołu szczytowego. Alison Chadwick-Onyszkiewicz (żona Janusza Onyszkiewicza) i Vera Watson zginęły po upadku na lodowym stoku blisko obozu V.

Arlene Blum (ur. 1945) – amerykańska alpinistka, feministka, pisarka, publicystka i naukowiec. Pisze na łamach „New York Timesa”, „Huffington Post” i „Science”. W 1978 roku zorganizowała i poprowadziła pierwszą kobiecą wyprawę na Annapurnę, wcześniej zdobytą tylko przez ośmiu himalaistów. Było to pionierskie przedsięwzięcie. Kobiety wywalczyły pozwolenie na wspinaczkę, zebrały 80 tysięcy dolarów, głównie ze sprzedaży koszulek z kultowym hasłem wyprawy „Annapurna. Miejsce kobiety jest na szczycie”, pokonały tysiące przeszkód i w 1978 roku Himalajska Ekspedycja Amerykanek wyruszyła do Katmandu.
Więcej o autorce: http://www.arleneblum.com/about.html