Aranżujesz sypialnię? Pamiętaj o materacu

Według badań 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku. Warto więc dobrze wykorzystać ten czas i zadbać o zdrowy i silny kręgosłup. Jak mawiał Stanisław Jerzy Lec sny zależą od pozycji śpiącego. Dobrze dobrany materac to zrelaksowane ciało, a dobrze przespana noc to lepsze samopoczucie.

aranzujesz sypialnie
Aranżujesz sypialnię? Pamiętaj o materacu

Dobrze dobrany materac to zdrowy kręgosłup

Aranżując nasze mieszkanie skupiamy się na wyborze odpowiednich mebli, kolorach czy dekoracjach. Urządzając sypialnię warto jednak poświęcić też czas np. na wybór odpowiedniego materaca.

Dzięki temu komfort snu wyraźnie wzrośnie, co przyniesie korzyści zarówno dla naszej kondycji fizycznej, jak i zdrowia psychicznego. Szybkie tempo życia i brak czasu wolnego na jakąkolwiek aktywność fizyczną to bardzo prosta droga do schorzeń kręgosłupa. A ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć to warto odciążyć plecy też w nocy, dzięki dobrze dobranemu materacowi.

Jaki materac wybrać?

Ponad połowa z nas cierpi na różnorodne bóle pleców, często wywołane wadami postawy lub uszkodzeniami kręgosłupa. Większość z nich ma swoje podłoże w nieodpowiedniej postawie podczas snu, spowodowanej błędnie dobranym materacem. Spanie w niewłaściwej pozycji powoduje, że kręgosłup jest źle podparty, co może prowadzić do jego ucisku, a także zaburzać krążenie krwi. Warto więc zadać sobie trochę trudu i wybrać taki materac, który będzie najlepszy dla nas i naszego organizmu. Dwie podstawowe zasady, którymi należy się kierować to higiena i ergonomia. Kręgosłup musi być właściwie podparty bez względu na ułożenie naszego ciała. Dzięki temu podczas snu nie będziemy zmieniać często pozycji, przez co napięcie mięśni będzie mniejsze, a całe ciało lepiej ukrwione i dotlenione. Osoby leżące na boku powinny mieć tak zagłębione ramiona i biodra, aby ich kręgosłup tworzył linię prostą, czyli biodra nie powinny być ani niżej, ani wyżej niż barki. Leżąc na plecach biodra powinny zapaść się na w materac na tyle, aby kręgosłup utworzył linię krzywą przypominającą literę S. Dzięki temu lepiej nam się śpi, a nasz kark wypoczywa. Ważne przy wyborze materaca są też nasza waga, wzrost, wiek czy schorzenia kręgosłupa. Osoby cięższe powinny postawić na materac grubszy, aby nie czuć ucisku stelaża. Dodatkowo zgodnie z zasadą materac z każdej strony powinien być o ok. 20 cm dłuższy od wzrostu śpiącej na nim osoby.

Materac twardy czy miękki?

Materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Jeśli będzie zbyt twardy, to krew nie będzie mogła swobodnie krążyć, co zmusi organizm do częstej zmiany pozycji, a mięśnie kręgosłupa do bardziej intensywnej pracy. Zbyt miękki materac spowoduje z kolei, że ciało zapadnie się w nim i każda zmiana pozycji będzie wymagać dodatkowego wysiłku. Lepszej jakości materace charakteryzują się podziałem na strefy o różnej twardości, tak aby części, które potrzebują większego oparcia znajdowały się na twardszym podłożu, a te, które muszą mieć wygodnie i miękko trafiły na podłoże bardziej komfortowe. Im więcej stref tym dokładniejsze dopasowanie i tym lepszy komfort spania oraz lepsze właściwości rehabilitacyjne. To, czy materac jest odpowiednio twardy najłatwiej sprawdzić wsuwając dłoń pod plecy na odcinku lędźwiowym leżąc w pozycji na wznak. W przypadku zbyt miękkiego materaca wsunięcie dłoni będzie bardzo trudne. Łatwym sposobem sprawdzenia, czy materac jest odpowiednio dobrany, jest zbadanie w pozycji na boku ucisku na kości: ramienną i biodrową. Jeżeli czujemy wyraźny ucisk oznacza to, że materac jest zbyt mało komfortowy. A co jeśli cierpimy na schorzenia kręgosłupa np. wypadający dysk? Jaki materac wybrać? Materac Sealy jest w połowie piankowy, a w połowie sprężynowy, dzięki czemu jego górna warstwa zapewni Twojemu ciału optymalną temperaturę i głęboki relaksujący sen, a dolna część materaca zagwarantuje odpowiednie podparcie i ułatwi poruszanie się na materacu. Tym samym przyniesie kręgosłupowi sporą ulgę. Całkiem nieźle sprawdzą się też tutaj materace o doskonałej elastyczności punktowej oraz dobrym, stabilnym podparciu – a więc raczej twardsze. Lepiej kupić materac nieco za twardy niż ten zbyt miękki, gdyż do zbyt twardego zawsze można dokupić specjalną nakładkę, która go zmiękczy.

Materac dobrej jakości to inwestycja na lata

Warto dostosować materac do własnych potrzeb, pamiętając przy tym, że rodzaj materaca, który doskonale sprawdzi się w przypadku osoby szczupłej i niskiej niekoniecznie będzie komfortowy dla kogoś wysokiego o znacznie większej masie ciała. Dlatego przy jego wyborze nie należy kierować się ceną, gdyż niższa cena idzie niestety zazwyczaj w parze z gorszą jakością. Dobrze dobrany materac ma pozytywny wpływ na stan zdrowia i zwiększa komfort snu, co pozytywnie wpłynie na cały nasz organizm.

Artykuł sponsorowany