Badanie wzroku i dobór soczewek, czyli szkła kontaktowe na start

Soczewki kontaktowe są znakomitą alternatywą dla okularów. Podnoszą komfort codziennego życia, nie zaparowują przy zmianie temperatury, nie przeszkadza im deszcz i odbicia światła, a dodatkowo nie ograniczają również pola widzenia.

Badanie wzroku i dobór soczewek, czyli szkła kontaktowe na start

To także jedyny sposób, aby osoby z wadą wzroku założyć mogły okulary przeciwsłoneczne z prawdziwego zdarzenia. Wiele osób decyduje się na dobór soczewek właśnie ze względu na te korzyści. Inne po prostu nie są w stanie dobrać odpowiednich okularów lub nie podoba im się ich twarz z oprawkami na nosie. Co trzeba wiedzieć, zanim kupimy pierwsze soczewki?

1. Dobór soczewek – jak podejść do sprawy?
2. Jak wygląda badanie wzroku?
3. Typy i parametry soczewek

Pamiętać trzeba, ze soczewki to tylko jeden z elementów troski o prawidłowe widzenie. Niezbędnym zakupem są także płyny usuwające osady białkowe i zabrudzenia ze szkieł.

Dobór soczewek – jak podejść do sprawy?

Pozornie wszystkie soczewki kontaktowe są takie same, ale to nieprawda. Ich rodzajów jest wiele, a rozbieżności nie dotyczą wyłącznie rodzaju wady wzroku, ale odnoszą się także do materiału, osi czy dodatkowych potrzeb oczu, takich jak astygmatyzm albo suchość. Z tego też względu zakup soczewek zawsze poprzedza badanie wzroku, pozwalające określić moc i dodatkowe parametry szkieł. Zanim jednak udamy się na konsultacje z okulistą, warto poznać kilka faktów o soczewkach.
Soczewki kontaktowe to niewielkie, lekko spłaszczone błonki o kształcie odpowiadającym kształtowi gałki ocznej. Umieszcza się je bezpośrednio na filmie łzowym. Pierwsze soczewki produkowane były z dmuchanego szkła, dlatego też odznaczały się twardością i powodowały dyskomfort w noszeniu. Obecnie wykorzystuje się do ich produkcji wykorzystuje się hydrożel lub jeszcze nowocześniejszą i bardziej wygodną mieszankę silikonowo-hydrożelową, która doskonale przepuszcza powietrze. Zawartość wody w soczewkach powoduje, że oczy pozostają nawilżone, a dodatkowo można je wspierać specjalnymi kroplami. Przy stosowaniu soczewek dbać należy również o higienę, bo tylko dzięki niej oczy pozostaną zdrowe i sprawne.

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku, mające na celu dobór soczewek, w pierwszej kolejności pozwala stwierdzić, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Później okulista określa, jaka moc, krzywizna i średnica będą dla oka odpowiednie. Jest w stanie doradzić także rodzaj materiału, częstotliwość wymiany szkieł, a nawet producenta. Badanie wzroku pod kątem doboru soczewek nie różni się niczym od standardowej kontroli oczu. Sprawdza się ostrość widzenia oraz ewentualne zmiany.
Czy wizyta u okulisty jest konieczna, aby dobrać soczewki? Nie, równie dobrze możemy przeprowadzić analogiczne konsultacje z optometrystą.

Typy i parametry soczewek

Jedna soczewka kontaktowa drugiej soczewce nierówna. Na rynku dostępnych jest kilka typów. Jeśli chodzi o podział soczewek ze względu na stopień korekcji wzroku, tutaj użytkownik nie ma wielkiego wyboru.

Wyróżniamy bowiem:

  • soczewki sferyczne, czyli jednoogniskowe, które występują w wariancie dla krótko- lub dalekowidzów, a ich moc dobiera okulista,
  • soczewki toryczne dla osób z astygmatyzmem,
  • soczewki progresywne – dwuogniskowe, przeznaczone dla osób potrzebujących innej mocy do dali, a innej do bliży.

Jeśli chodzi natomiast o możliwy czas noszenia i częstotliwość wymiany soczewek na nowe, tu użytkownik ma wybór. Na rynku dostępne są:

  • soczewki jednodniowe,
  • soczewki dwutygodniowe,
  • soczewki miesięczne,
  • soczewki kwartalne.

Większość soczewek nosi się w dzień, a na noc wyjmuje. Wyjątkiem jest wariant day & night o wyższym stopniu uwodnienia i natlenienia, dzięki czemu nosić je można całą dobę.