Zachowanie prawidłowej higieny jest podstawą zdrowego życia. Zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować nie tylko przelotnymi infekcjami i zatruciami pokarmowymi, ale także poważniejszymi zakażeniami i chorobami. Przebywając stale w przestrzeni publicznej nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z bakteriami, natomiast możemy dowiedzieć się, które miejsca i przedmioty są potencjalnie najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz omijać je lub zachować szczególną higienę po kontakcie. Aby uchronić się od chorób, powinniśmy mieć na uwadze kilka faktów i zasad.
Największe siedliska bakterii
Oczywistym jest, że największe skupiska bakterii możemy znaleźć w miejscach, gdzie pojawia się dużo ludzi, tj. w przestrzeni publicznej. Do tego typu miejsc należą przede wszystkim publiczne toalety, ale nie tylko, ponieważ równie dużo bakterii możemy znaleźć w supermarketach – głównie na rączkach wózków i koszyków sklepowych, oraz na wszelkich ekranach dotykowych, bankomatach i… pieniądzach, których w końcu używamy codziennie. Wydawać by się mogło, że skoro poza domem czyhają na nas takie ilości bakterii, to po powrocie do mieszkania możemy się czuć bezpieczni. Otóż nie, okazuje się bowiem, że wśród przedmiotów codziennego użytku możemy wymienić kilka zapewniających bakteriom idealne środowisko do rozwoju.
Należą do nich przede wszystkim: gąbki (głównie te do mycia naczyń, z racji kontaktu z resztkami jedzenia), ręczniki, ścierki – zwłaszcza te w kuchni, ponieważ jest to miejsce przygotowywania posiłków, więc bakterie z łatwością mogą przedostać się do naszego organizmu), a także drewniane deski do krojenia. Warto również wspomnieć, że do największych siedlisk bakterii należy telefon komórkowy, czego nie każdy ma świadomość. Obsługiwanie ekranu dotykowego za pomocą brudnych dłoni i przykładanie go do twarzy podczas rozmów w połączeniu z rzadkim czyszczeniem smartphone’a tworzą mieszankę wybuchową.
Jak prawidłowo myć ręce?
Mycie rąk jest czynnością, którą wykonujemy (a przynajmniej powinniśmy wykonywać) w określonych sytuacjach kilka lub kilkanaście razy dziennie. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, że w ponad 90% zgadzamy się z tym stwierdzeniem, jednak jednocześnie okazuje się, że pomimo tej wiedzy myjemy ręce niedokładnie, a aż 30% osób nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. Eksperci podają, że w większości są to mężczyźni. Tego typu zaniedbania jednostki mają wpływ na całą zbiorowość, ponieważ prowadzą do roznoszenia bakterii w miejscach użyteczności publicznej, a w konsekwencji do coraz większej ilości zarażeń.
Kiedy w takim razie należy bezwzględnie myć ręce, aby uniknąć chorób?
- po powrocie do domu
- po korzystaniu z toalety (zarówno w miejscu publicznym, jak i w domu)
- przed przygotowaniem posiłku i po nim
- przed jedzeniem
- w razie potrzeby, kiedy są brudne
Szacuje się, że prawidłowe mycie rąk powinno trwać co najmniej 20 sekund. Zaczynamy od zmoczenia dłoni i zaaplikowania mydła (wersja w płynie jest bardziej higieniczna niż w kostce), następnie myjemy dokładnie dłonie, ze szczególnym uwzględnieniem kciuków, przestrzeni między palcami oraz pod paznokciami. Po dokładnym opłukaniu dłoni nie należy zapominać o ich osuszeniu – jeśli mamy wybór korzystajmy z ręczników papierowych, są bardziej higieniczne. Jeżeli wybieramy się w podróż i wiemy, że nie będziemy mieli możliwości umycia rąk, zaopatrzmy się w przenośny żel antybakteryjny, aby w razie potrzeby móc oczyścić ręce z zarazków.
Codzienne praktyki
Oprócz prawidłowej higieny rąk ważne są również nasze codzienne praktyki. Chcąc zminimalizować ilość bakterii, które stale namnażają się w domach, należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejszą z nich jest oczywiście systematyczne sprzątanie, ze szczególnym uwzględnieniem blatów oraz zlewów, a także wymiana przedmiotów codziennego użytku, takich jak gąbki do mycia naczyń, ścierki i ręczniki oraz pranie ich w wysokiej temperaturze.
Jeśli chodzi o pozytywne nawyki w przestrzeni publicznej to warto pamiętać, aby po umyciu rąk w publicznej toalecie unikać otwierania drzwi czystą dłonią, poważ klamki w takich miejsca są największym siedliskiem bakterii. Dodatkowo jeśli idziemy na zakupy do super marketu, pamiętajmy, że rączki wózków są niesamowicie brudne i nie nakładajmy gołymi rękami produktów takich jak choćby pieczywo. Przed jedzeniem w restauracji zawsze pamiętajmy o umyciu rąk, a w ciągu dnia znajdźmy chwilę, aby oczyścić swój telefon z nagromadzonych zanieczyszczeń i zarazków – najlepiej płynem przeznaczonym do czyszczenia elektroniki i ściereczki z mikrofibry.