Molestowanie seksualne w świecie sportu

Największe sukcesy skrywają czasem smutne tajemnice. Kulisy niepokojącego zjawiska odsłania film dokumentalny „Molestowanie seksualne w świecie sportu”

Molestowanie seksualne w świecie sportu

Od kilku lat na całym świecie ujawniane są coraz to nowe przypadki molestowania seksualnego w show-biznesie, kulturze i wielu innych dziedzinach. Do walki z molestowaniem powstało wiele stowarzyszeń i organizacji. Ruch „Me too” zyskał globalny rozgłos pod koniec 2017 roku i ujawnił przemilczany i tuszowany od lat problem. Upublicznienie i regularne nagłaśnianie kwestii molestowania seksualnego pomaga zredukować liczbę ofiar i daje szansę, by ich głos był wreszcie usłyszany.

Nie tylko w show-biznesie zdarzają się nadużycia seksualne, świat sportu również nie jest od nich wolny. Wśród najmłodszych zawodników jedno na siedmioro dzieci doświadcza przemocy seksualnej. Federacje sportowe wolały jednak milczeć na ten temat, aż do 2015 roku, kiedy wokół Federacji Gimnastycznej USA wybuchł skandal, a Larry Nassar, lekarz kadry olimpijskiej, został oskarżony o molestowanie seksualne przez aż 265 gimnastyczek. W 2020 roku francuska medalistka w łyżwiarstwie figurowym Sarah Abitbol wyznała, że w wieku 15 lat została zgwałcona przez swojego trenera. Wydarzenia te pokazują, że problem molestowania seksualnego dotyczy wszystkich dyscyplin – niezależnie czy jest to lekkoatletyka czy pływanie, amatorzy czy zawodowcy – osoby pomagające sportowcom zdobywać medale okazują się czasem także ich oprawcami.

Świat sportu, jak potwierdzają najświeższe doniesienia medialne, okazuje się wyjątkowo sprzyjającym środowiskiem dla molestowania seksualnego. W pracy wykonywanej przez sportowców to ciało stanowi główne narzędzie a częstotliwość kontaktów i specyfika relacji między zawodnikiem i trenerem sprzyja bliskości. Niestety nie tylko psychicznej. O tym, dlaczego środowisko sportowe nie przeciwstawia się, a przez to wręcz przyzwala na seksualne nadużycia opowiada film „Molestowanie w świecie sportu”. Jest twórcy zbadali sytuację w różnych krajach i dyscyplinach, by poznać korzenie zjawiska i zrozumieć dlaczego nikt, począwszy od działaczy na szczeblu krajowym, a na Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim kończąc, nie może lub nie chce powstrzymać tego koszmarnego procederu. Film jest dostępny bezpłatnie do 30 października na platformie ARTE po polsku.