Balkon w stylu urban jungle. Zobacz, jak go zaaranżować!

Mieszkając w mieście, często tęsknimy za kontaktem z naturą i oderwaniem się od betonowej rzeczywistości, która nas otacza.

Balkon urban jungle
Balkon w stylu urban jungle. Zobacz, jak go zaaranżować!

Z tego powodu powstał trend na tworzenie miejskiej dżungli, a więc zielonej oazy na balkonie. Podpowiadamy, jak zaplanować aranżację w stylu urban jungle.

Styl urban jungle – co to jest i czym się charakteryzuje?

Balkon w stylu urban jungle

Aranżacje urban jungle to powrót do natury i wyraz tęsknoty za zielenią i kontaktem z przyrodą w miejskich warunkach. Prawdziwą dżunglę można stworzyć nawet na małym balkonie w blokowisku. Będzie stanowić przeciwwagę dla nadmiaru betonu. Dobrze sprawdzi się w połączeniu ze stylami: eklektycznym, loftowym i skandynawskim, które nie przytłoczą tego, co najważniejsze, czyli roślin.

Kolory w stylu urban jungle

Projektując balkon w stylu miejskiej dżungli, należy postawić na kolory natury: beże, odcienie karmelowe i brązy, zieleń w każdym wydaniu (najlepiej jednak ta soczysta, inspirowana roślinami). Wzorować powinno się na barwach ziemi, naturalnych tkanin oraz roślin. Mogą też pojawić się mocne akcenty, nawiązujące do kolorów egzotycznych kwiatów.

Wzory w stylu urban jungle

Wzory to kontynuacja nawiązań do dzikich, egzotycznych miejsc i natury. Pojawiają się motywy roślinne i zwierzęce, np. liście monstery i palmy, cętki i tygrysie pasy, kompozycje przywołujące charakterystyczne elementy dżungli.

Materiały w stylu urban jungle

Elementy dekoracyjne, tekstylia i meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Sprawdzą się plecionki, płótno, len, skóra, wełna, bawełna.

Jakie meble na balkon w stylu urban jungle?

Balkon w stylu urban jungle

Na balkon w stylu miejskiej dżungli odpowiednie będą plecione meble z wikliny lub rattanu, czyli egzotycznej palmy, która dzięki swojej elastyczności, pozwala na łatwe formowanie atrakcyjnych kształtów. Należy jednak pamiętać, że tego typu materiały nie są odporne na mróz i duży poziom wilgoci. Najlepiej sprawdzą się na balkonach zadaszonych lub przeszklonych. Powinny być też chowane do wewnątrz na zimę.

Zamiennikiem dla naturalnego rattanu może być stylizowany na niego technorattan, który wykazuje dużą odporność na czynniki zewnętrzne, odbarwienia i zniszczenia. Można znaleźć wygodne komplety mebli ogrodowych, które pasować będą zarówno do małych powierzchni, jak i również większych balkonów.

W przestrzeni stylizowanej na urban jungle sprawdzą się również solidne meble drewniane, które po zaimpregnowaniu farbą, olejem, bejcą lub lakierobejcą posłużą przez wiele lat. Warto pamiętać, aby meble na balkon nie przytłoczyły go i nie przyćmiły roślin. Nie trzeba ich też kompletować i dopasowywać, ponieważ urban jungle dobrze komponuje się ze stylem eklektycznym, dopuszczającym mieszanie różnych zestawów. Jeśli ma on nabrać cech znanych ze stylistki loftu, warto też zastosować elementy z czarnego metalu, np. lekkie drewniane półki z okuciami lub krzesła na metalowych stelażach.

Oprócz mebli warto także zadbać o odpowiednią posadzkę. Najlepiej sprawdzą się przyjemne w dotyku, ciepłe płytki drewniane lub drewnopodobne. Innym pomysłem jest wyłożenie podłogi sztuczną trawą czy wyłożenie maty plecionej z naturalnego materiału.

Jakie dodatki na balkon w stylu urban jungle?

Styl urban jungle można podkreślić dodatkami w kolorach przewodnich, wykonanych z naturalnych materiałów, np. sznurka, wikliny, lnu. Sprawdzą się różnego rodzaju plecionki, maty, poduszki z motywem roślinnym, donice z wzorami etnicznymi lub drewniane figurki. Można również wykorzystać palety, z których łatwo zrobić kwietnik, podstawę siedziska lub stolik. Warto wykorzystać pamiątki przywiezione z podróży lub dekoracje nawiązujące do egzotyki.

Jakie rośliny na balkon w stylu urban jungle?

Balkon w stylu urban jungle

Na balkonie w stylu miejskiej dżungli królują rośliny. Powinny zajmować jak najwięcej przestrzeni, aby stworzyć ściany zieleni. Najlepiej umieścić je nie tylko w doniczkach na poręczy balkonu, ale też na półkach (można kupić gotowe lub zrobić je ze starych szuflad lub palet), podwieszanych donicach oraz na podłodze. Można poustawiać je piętrowo, aby stworzyć kaskady z różnorodnych gatunków. Dobrze sprawdzą się także balkonowe miniszklarnie, w których można hodować rośliny egzotyczne. Odpowiednie gatunki to:

  • sukulenty;
  • rośliny egzotyczne, np. monstery, palmy, drzewka owoców cytrusowych;
  • fikusy;
  • filodendrony;
  • paprocie;
  • kaktusy;
  • pieniążek (pilea peperomiowata);
  • skrzydłokwiat.

Najważniejsze pytania o balkon w stylu urban jungle:

Jak założyć szklarnię na balkonie w stylu urban jungle?

Aby uprawiać na balkonie rośliny, warzywa i zioła wystarczy zaopatrzyć się w niewielki inspekt. Świetnie sprawdzą się również małe szklarnie balkonowe, w których można ustawiać rośliny piętrowo oraz zdecydować się na większe okazy, np. drzewka cytrusowe. Aby uprawa była efektywna, do ścianek szklarni musi docierać jak najwięcej słońca. Rośliny trzeba w niej o wiele częściej podlewać oraz co jakiś czas wietrzyć.

Jakie rośliny można uprawiać w szklarni balkonowej

Miejska dżungla nie musi oznaczać uprawy wyłącznie roślin egzotycznych, choć takie dobrze będą czuły się w balkonowej szklarni. Tego typu tunel foliowy umożliwia także własną uprawę warzyw (np. pomidorów, papryki, marchewki, pietruszki), ziół oraz owoców (np. truskawek i poziomek).

Jakie oświetlenie na balkon w stylu urban jungle?

Oświetlenie w tego typu aranżacji powinno podkreślać piękno roślin. Warto więc zamontować dyskretne lampki solarne lub girlandy świetlne. Dobrze wyglądać będą również metalowe lub drewniane lampiony. Można je także wykonać z wydrążonej tykwy. Innym pomysłem jest podkreślenie elementów loftowych i dobór lamp wyjętych niczym z hali magazynowej, czyli z czarnymi lub srebrnymi metalowymi elementami i o prostym, industrialnym kształcie.

Artykuł partnera