Probiotyki. Czy warto w nie zainwestować?

Na rynku co chwilę pojawia się kolejny nowy, cudowny składnik, który ma mieć niespotykane właściwości. Ostatecznie niewiele z nich przetrzymuje próbę czasu. Czy probiotyki mają szansę dorównać renomie, która już się wokół nich wytworzyła?

Probiotyki
Probiotyki. Czy warto w nie zainwestować? Mika Baumeister/Unsplash

Probiotyki to dobre bakterie, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie naszego ciała. Ich nazwa bierze się od greckiego „pro bios”, czyli „dla życia”. Człowiek naturalnie spożywa je razem z jogurtem albo kiszonką. Organizmy te są w stanie odbudować mikroflorę jelitową, pomóc wytworzyć niektóre witaminy, wspierać syntezę przeciwciał. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie stały się szalenie popularne. Każdy medal ma jednak dwie strony. Sławę zyskały nie tylko dzięki swojej skuteczności, duże znaczenie miał też marketing.

Probiotyki w medycynie

Żywe kultury bakterii i drożdży od dawna są stosowane w medycynie. Suplementy z probiotykami przyjmują przede wszystkim pacjenci poddani antybiotykoterapii. Ponieważ lekarstwa mogą wpłynąć negatywnie na układ pokarmowy chorego, suplementy z mikroorganizmami stosuje się w ramach zbalansowania negatywnych skutków leczenia. Najczęściej używanymi do tego celu bakteriami są pałeczki kwasu mlekowego.

Co leczy się probiotykami?

Suplementy z probiotykami często stosowane są również do leczenia zakażenia jelit oraz biegunki. Dobrze sprawdzają się też w walce z niektórymi zakażeniami wirusowymi. Mogą także pomóc w terapii atopowego zapalenia skóry.

Suplementy z probiotykami

Ponieważ probiotyki mają szereg zalet, wydaje się, że każdy powinien sięgnąć po zawierający je suplement. Trzeba jednak pamiętać, że wiele osób ma zbalansowaną mikroflorę jelitową. Dodatkowo, probiotyki dostarczane są organizmowi codziennie razem z jedzeniem. Nawet osoby, które nie są fanami produktów mlecznych czy kiszonych, mogą je znaleźć w innym pożywieniu. Miedzy innymi popularna ostatnimi czasy kombucha, czyli sfermentowana herbata, zawiera te dobroczynne bakterie. Rozmnażanie mikroorganizmów w jelitach można również wspierać, spożywając banany, czosnek, cebulę, oliwki czy jabłka. Dlatego w wielu przypadkach zmienienie nawyków żywieniowych jest lepszym pomysłem, niż dodatkowa suplementacja. Po specjalne produkty z probiotykami warto sięgnąć w razie problemów z układem trawiennym. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż preparaty te są łatwo dostępne, w razie gorszego samopoczucia najlepiej skonsultować się najpierw z lekarzem. Profesjonaliście łatwiej będzie ocenić, czy skorzystamy na przyjmowaniu probiotyków. Mimo że są one uznawane za dosyć bezpieczne, zawsze też trzeba liczyć się z potencjalnymi efektami ubocznymi.

Probiotyki, prebiotyki, postbiotyki

Szukając odpowiedniego produktu z probiotykami, można natknąć się również na termin „prebiotyki”. Chociaż brzmią one bardzo podobnie, są jednak dwoma zupełnie różnymi rzeczami. O ile probiotyki dotyczą żywych kultur bakterii, prebiotyki są po prostu opisem substancji, którymi żywią się te organizmy. Dzięki temu stymulują rozwój kultur bakterii w układzie pokarmowym. Poza tym na rynku znajdują się też postbiotyki. Są to związki wydalane przez bakterie. Natomiast synbiotyki to połączenie probiotyków i prebiotyków.

Probiotyki
Probiotyki. Czy warto w nie zainwestować? Foto Mathilde Langevin/Unsplash

Bakterie w kosmetykach

Nie tylko rynek suplementów rośnie. Podobny wzrost popularności w produktach probiotycznych można zaobserwować także w branży kosmetycznej. Coraz więcej firm wypuszcza sera i kremy, które mają pomóc cerze przez dostarczenie jej dobrych drobnoustrojów. Probiotyki mają pozytywny wpływ na mikrobiom skóry. Dzięki temu wzmacniają jej zdolność do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, do zatrzymywania wilgoci, a także pomagają w zachowaniu właściwego pH i uporaniu się z podrażnieniami i zaczerwienieniami. Mogą nawet usprawniać produkcję ceramidów. Większość produktów oferuje jednak kompleks prebiotyków. Prawdziwe probiotyki można znaleźć tylko w nielicznych.