Biegunka w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Kobiety podczas ciąży często borykają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są zmiany hormonalne, nowa dieta oraz stres.

Biegunka w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Faktem jest, że biegunka w ciąży pojawia się u zdecydowanej większości przyszłych mam, dlatego warto wiedzieć, po jakie rozwiązania sięgać, aby zmniejszyć dyskomfort.

Czy biegunką w ciąży należy się martwić?

Ciąża to czas wielkich zmian, które dokonują się w twoim organizmie, wpływając na samopoczucie. Te czynniki przekładają się na problemy zdrowotne, z których znaczna część powszechnie występuje u większości kobiet. Biegunka w ciąży jest jednym z tych aspektów, które są uciążliwe, jednak zwykle nie mają żadnych poważniejszych konsekwencji. Warto pamiętać o tym, że niektóre dolegliwości sprawiają, że biegunka jest bardziej nasilona. Należą do nich: zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, celiakia i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Dlaczego biegunka występuje podczas ciąży?

Biegunka w ciąży zazwyczaj spowodowana jest dwoma czynnikami. Jednym z nich jest nagła zmiana diety. Ciąża wymaga od ciebie wprowadzenia nowych produktów, suplementów diety i czasami zmiany nawyków żywieniowych, co w konsekwencji może początkowo wpływać na rozstrój żołądka. Przyjmowanie witamin prenatalnych jest dobre zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i jej dziecka, ale mogą one także przyczyniać się do zmian w układzie trawiennym. Drugim powodem biegunki w ciąży są zmiany hormonalne – dotyczą one większości narządów wewnętrznych, w tym żołądka.

Kiedy biegunka w ciąży pojawia się najczęściej?

Po wejściu w trzeci trymestr ciąży biegunki mogą stać częstsze. Oczywiście dużą rolę odgrywają tu hormony. Dzieje się tak dlatego, że ciało przygotowuje się do porodu i pozbywa się zbędnych treści żołądkowych. Nie jest to jednak regułą – ciąża u niektórych kobiet może przechodzić zupełnie bez problemów żołądkowych, a u innych będą one odczuwalne przez całe 9 miesięcy. Warto pamiętać o tym, że biegunki są całkowicie normalne, jednak jeśli luźne wypróżnianie występuje częściej niż cztery razy na dobę, to taki stan rzeczy trzeba skonsultować z lekarzem.

Środki na biegunkę w ciąży

W ciąży możliwe jest przyjmowanie leków, które nie mają żadnego wpływu na rozwijające się dziecko. Do takich medykamentów należą probiotyki, a wśród nich Active Flora baby. Probiotyki normalizują stan flory bakteryjnej w jelitach, wspomagają trawienie, chronią narządy układu trawiennego i wspierają przyswajanie najważniejszych składników odżywczych. Biegunka w ciąży może być dzięki nim szybko zniwelowana, co znacznie poprawia samopoczucie przyszłej mamy.
Warto, abyś oprócz przyjmowania właściwych leków zadbała też o odpowiedni poziom nawadniania. W czasie biegunki wytracają się z organizmu znaczne ilości wody, a wartości te ciężko jest skontrolować. Powinnaś także się wysypiać – brak snu obniża skuteczność układu odpornościowego, a ten odgrywa ważną rolę w stabilizowaniu procesów trawiennych.