Chcesz zadbać o ogród? To może Ci się przydać!

Opieka nad ogrodem nie jest zadaniem łatwym. Żywe rośliny, zwierzęta i zmienne czynniki atmosferyczne potrafią pokrzyżować nam plany, które mieliśmy na dany obszar. Nie pomagają także zmieniające się pory roku, ani wahające się temperatury.

nożyce ogrodowe
Chcesz zadbać o ogród? To może Ci się przydać! Foto CarlottaSilvestrini/pixabay

Aby móc cieszyć się pięknym ogrodem, konieczna jest więc jego odpowiednia pielęgnacja. Zobacz, co może się przydać, aby ułatwić Ci zajmowanie się nim.

Narzędzia do cięcia, które warto mieć w ogrodzie

Po okresie zimowym ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz dokładnego uporządkowania. Trzeba pozbyć się suchych liści i wyeliminować wszystko, co może blokować wzrost młodym pędom. Jeśli nasze drzewka i krzewy mają przymarznięte lub suche gałązki – trzeba je obciąć! Warto w tym celu wykorzystać nożyce ogrodowe oraz sekatory, dzięki którym raz-dwa zredukujemy zbędne elementy. Są one dostępne w wielu rozmiarach – mniejszych, do podręcznych prac oraz wyposażonych w dłuższe uchwyty, dzięki czemu łatwiej dotrzeć do wyższych gałęzi.

Przed rozpoczynającym się sezonem dobrze jest też zająć się drzewkami owocowymi. Warto puścić w ruch nożyce ogrodowe i usunąć nadmiar gałązek, aby niepotrzebnie nie pobierały wody i substancji odżywczych, gdyż wpłynęłoby to na mniejsze plony. Nie inaczej jest w przypadku żywopłotów – warto je wyrównać i uformować, aby dobrze się prezentowały, a przy okazji miały okazję do zagęszczenia. Można również wziąć pod lupę wszystkie rośliny pnące takie jak róże, czy winorośle, bowiem w ich przypadku zasada jest analogiczna – nadmiar gałęzi wpłynie na mniejszą ilość kwiatów i owoców, także nożyce ogrodowe są jak najbardziej wskazane.

Inne rzeczy przydatne w ogrodzie

W swoim ogrodzie dobrze jest też zgromadzić przybory, które pomogą nam go uporządkować. Warto zainwestować w grabie, a także mieć w zanadrzu łopatę lub szpadel, dzięki którym można wykopać dołki pod rośliny, przekopać starą ziemię, a nawet wykorzystać do załadunku. Aby ułatwić sobie usuwanie zwiędłych liści i skoszonej trawy dobrze jest mieć pod ręką składany kosz, dzięki któremu z łatwością przeniesiemy zbiory w przeznaczone do tego miejsce. Alternatywę stanowią taczki, których zaletą jest możliwość wykorzystania ich także do cięższych gabarytów – ziemi, kamieni, czy gruzu powstałego w trakcie ewentualnego remontu.

Jeśli na naszym terenie jest sporo drzewek, które szybko rosną, dobrze jest mieć w zanadrzu siekierę. Dzięki niej będzie łatwiej o usunięcie pni, a przy okazji znajdą zastosowanie podczas przygotowywania gałęzi do ogniska lub drewna do spalenia w domowym kominku.

Artykuł partnera