Chłopaki nie płaczą – instrukcja samoobsługi zdrowego mężczyzny

Zaczynasz dzień od kawy lub papierosa? Nie jesz śniadania, za to wieczorem objadasz się bez opamiętania? Pamiętaj, jesteś tym co jesz.

Instrukcja samoobsługi zdrowego mężczyzny. Foto pixabay.com

Wraz z listopadem po raz czwarty ruszyła ogólnopolska akcja Movember! To kampania społeczna, która porusza temat profilaktyki raka jąder i prostaty. Nieodłącznym elementem akcji są wąsy i choć pomysł narodził się w Australii, Movember zyskał popularność wśród wielu panów w Polsce. Na czym polega? Przez 30 dni listopada mężczyźni zapuszczają zarost, by zwrócić uwagę na problemy, które dla wielu z nich pozostają nadal tematem tabu.
A jest o czym mówić. Kobiety w Polsce żyją dłużej od mężczyzn przeciętnie o osiem lat. Przyczyną zgonów wśród panów są najczęściej choroby układu krążenia i nowotwory. Dlaczego? Bo nie zawsze myślą o swoim zdrowiu, a przesadne dbanie o siebie uważają za niemęskie. Poważna choroba potrafi powalić na kolana, ale wcale nie musi tak być. Wystarczy kilka prostych sposobów, aby zapobiec rozwojowi choroby lub poradzić sobie z jej ewentualnymi skutkami.

Prawdziwy mężczyzna jarmużu się nie boi

Zaczynasz dzień od kawy lub papierosa? Nie jesz śniadania, za to wieczorem objadasz się bez opamiętania? Pamiętaj, jesteś tym co jesz. Jak wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Miej serce do zdrowia” niezdrowa dieta oraz nadmierne spożywanie alkoholu (powyżej 60 g przez mężczyzn) są przyczynami około 40 proc. nowotworów złośliwych. Tak zwana „oponka”, często pojawia się u panów między 30. a 40. rokiem życia, a później trudno się jej pozbyć. W zdrowym odżywianiu chodzi o ograniczenie kalorii, tłuszczów zwierzęcych, zwiększenie tłuszczów roślinnych, ryb, warzyw, owoców i pełnoziarnistego pieczywa. Efekty są widoczne już po paru tygodniach. Dlatego zacznij myśleć, czego codziennie dostarczasz, a może raczej czego nie dostarczasz swojemu organizmowi. Zaprzyjaźnij się z warzywami, owocami, kaszami, ogranicz sól i pożegnaj fast foody! A przede wszystkim – jedz regularnie. To pozwoli utrzymać ci dobrą kondycję oraz pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Nie chcesz chorować – rusz się!

Według raportu „Miej serce do zdrowia” tylko jedna trzecia mężczyzn w Polsce regularnie uprawia sport, a blisko połowa ćwiczy od czasu do czasu. Tymczasem badania przeprowadzone w Danii i Wielkiej Brytanii pokazują, że systematyczna aktywność fizyczna może wydłużyć życie człowieka o 3-5 lat. Dlatego od wysiłku fizycznego warto się uzależnić. Mniejsze znaczenie ma to, czy to będzie bieganie, rower, czy cross fit. Ważna jest przede wszystkim regularność. Systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza o połowę ryzyko rozwoju raka okrężnicy i prostaty, a wzrost ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej o dwie godziny dziennie jest w sposób istotny powiązany ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego (o 8 proc.). Na początku wystarczy zrezygnować z windy na rzecz schodów, a zamiast samochodu wybrać spacer.

Niech twoim życiem nie rządzi przypadek

Czego mężczyźni boją się najbardziej, gdy zachorują? Wśród negatywnych konsekwencji poważnych chorób Polacy wymieniają przede wszystkim bycie zależnym od innych (60 proc.), długotrwałą niezdolność do pracy (52 proc.) oraz ograniczenie sprawności i aktywności (52 proc.). Warto zadbać o poduszkę finansowego bezpieczeństwa. Odkładanie nawet niewielkich kwot pozwoli wyrobić nawyk oszczędzania i w dłuższej perspektywie czasowej pomoże zbudować zabezpieczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Dobrym sposobem są także ubezpieczenia, w tym specjalne, oferujące wsparcie przy ciężkich zachorowaniach, takich właśnie jak nowotwór czy zawał serca. Na rynku pojawiły się już ubezpieczenia „skrojone” pod potrzeby mężczyzn, które zapewniają świadczenie wypłacane zaraz po diagnozie nowotworu, środki na poszczególne etapy leczenia oraz opiekę od pierwszego dnia choroby. Wysokość ubezpieczenia uwzględnia wszystkie jej aspekty, również czas przeznaczony na powrót do aktywności zawodowej. Warto też zwrócić uwagę by polisa obejmowała szeroki zakres zachorowań, także na nowotwory niezłośliwe, oraz pakiet assistance, który pomoże zorganizować dodatkowe wsparcie np. opiekę nad dziećmi czy zakup leków.

Przychodzi facet do lekarza

Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie raka i większe szanse na jego wyleczenie. Akcje takie jak Movember mają zwrócić na to uwagę. Aż 84 proc. ankietowanych przez Nationale-Nederlanden kobiet twierdzi, że odpowiednia profilaktyka może przynieść pożądane efekty. Niestety z mężczyznami jest o wiele gorzej. Tylko co czwarty wierzy w konieczność wykonywania badań profilaktycznych, a większość nie czuje szczególnej potrzeby ich zrobienia. Lekarze zalecają, by podstawowe badania profilaktyczne, bez względu na wiek, wykonywać raz w roku. Przed czterdziestym rokiem życia ważne jest badanie krwi i morfologia, pomiar ciśnienia i EKG, ogólne badanie moczu i samobadanie jąder. Później trzeba do tego dodać pomiar stężenia cholesterolu, RTG płuc, USG jamy brzusznej oraz badanie przesiewowe w kierunku raka jelita.
Dlaczego warto? Bo robisz to dla najważniejszej osoby na świecie, czyli siebie.