Co może powodować trądzik u osób dorosłych?

Trądzik może pojawiać się nie tylko na skórze nastolatków. Zmagają się z nim również dorośli, u których może być spowodowany różnymi czynnikami. Trądzik może pojawiać się nie tylko na skórze nastolatków

Co może powodować trądzik u osób dorosłych?

Niektóre z nich można dość łatwo wyeliminować, na przykład dobierając odpowiedni sposób pielęgnacji cery. Inne, takie jak brak równowagi hormonalnej, mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Skąd bierze się trądzik u dorosłych? Oto jego najczęstsze przyczyny.

Niewłaściwa pielęgnacja i zanieczyszczona skóra twarzy

Jednym z najbardziej oczywistych powodów występowania trądziku jest zabrudzona cera. Zanieczyszczenia osadzają się w porach skóry, mogą ją podrażniać i prowadzić do powstawania widocznych zmian. Żeby wykluczyć tę możliwość, należy regularnie, dwa razy dziennie dokładnie oczyszczać skórę twarzy z pomocą odpowiednich kosmetyków.

Warto wiedzieć, że problem zanieczyszczonej skóry często jest powiązany z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Mieszkańcy dużych miast i terenów, w których powietrze jest mocno zanieczyszczone, powinni szczególnie zwrócić uwagę na dokładne i regularne oczyszczanie skóry.

Istnieje pojęcie trądziku kosmetycznego, którego powodem jest niewłaściwa pielęgnacja skóry. Może to dotyczyć nie tylko niedokładnego oczyszczania, ale i na przykład stosowania niewłaściwie dobranych kosmetyków, w tym działających drażniąco czy zatykających pory.

Czy trądzik na skórze twarzy może być efektem hormonów?

Trądzik młodzieńczy, który dotyka większość nastolatków przechodzących przez okres dojrzewania, jest związany z burzą hormonalną dziejącą się w tym czasie w młodym organizmie. Za zmiany skórne odpowiadają przede wszystkim hormony płciowe, których podczas dojrzewania jest aż w nadmiarze. Z wiekiem poziom hormonów się normuje, a zmiany skórne zwykle stają się mniej dokuczliwe.

Trądzik u dorosłych również może być efektem działania hormonów, a dokładniej brakiem równowagi hormonalnej w organizmie. Najczęściej obserwuje się go przy nagłych skokach poziomu hormonów płciowych. Jeśli podejrzewasz, że zmiany skórne wynikać właśnie z nieprawidłowego działania gospodarki hormonalnej, skonsultuj się z ginekologiem, dermatologiem lub endokrynologiem w celu wykonania odpowiednich badań.

Nawyki żywieniowe i stres również mają wpływ na kondycję cery!

Pamiętaj, że pielęgnacja i oczyszczanie skóry to nie wszystko. Na jej kondycję i wygląd mają też wpływ takie czynniki jak Twoja ogólna kondycja zdrowotna, dieta, ilość przyjmowanych składników odżywczych, ilość i jakość snu czy długotrwały stres. Jeśli chcesz cieszyć się piękną i gładką skórą, musisz najpierw zadbać o ogólne zdrowie swojego organizmu.

Zwróć uwagę na to, co jesz. Skóra potrzebuje witamin i minerałów niezbędnych do jej odbudowy i regeneracji. Staraj się regularnie jeść świeże owoce i warzywa, w których można znaleźć największe ilości cennych składników odżywczych. Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Samo nawilżenie skóry z zewnątrz nie wystarczy – odwodniony organizm to sucha skóra, której nie pomoże nawet najlepszy krem.

Pod kątem kondycji skóry twarzy warto przyjrzeć się również własnej rutynie dotyczącej odpoczynku. Często niedosypiasz? Prędzej czy później zaobserwujesz ciemne wory pod oczami, na które najlepszym i w pełni naturalnym sposobem jest odpowiednia ilość snu każdej nocy. Unikaj długotrwałego stresu – nie tylko utrudni Ci zaśnięcie i obniży samopoczucie, ale i zauważalnie osłabi układ odpornościowy, a przy tym i kondycję Twojej cery.

Artykuł partnera