Co zażyć na klasterowy ból głowy?

Osoby doświadczające bólu głowy szukają szybkich i skutecznych rozwiązań. Tymczasem cierpiąc na migrenę w zależności od tego na jaki jej rodzaj się uskarżamy postępowanie będzie wyglądało inaczej.

Co zażyć na klasterowy ból głowy?

Czym jest klasterowy ból głowy i jak go zwalczyć?

Klasterowy ból głowy

Inaczej zwany zespołem Hortona lub histaminowym bólem głowy. Jest to najbardziej bolesny i dokuczliwy rodzaj migreny. Przyczyną bólu nie jest konkretna choroba, należy więc on do bóli pierwotnych, przy czym najczęściej dotyczy panów w średnim wieku. Ma charakter dziedziczny, tak więc jeśli w rodzinie ktoś doświadczał klasterowego bólu głowy istnieje duże prawdopodobieństwo, że i my go odziedziczymy.
Czynnikiem wyzwalającym ból jest bardzo często alkohol. Chorzy określają ten ból jako palący, kłujący czy wiercący. Co charakterystyczne, występuję on tylko po jednej stronie głowy, za to jest bardzo intensywny.
Najczęściej ból rozpoczyna się w okolicy gałki ocznej, rozchodząc się na całą półkulę. Ból nie przemieszcza się, rozpoczyna się zawsze w tym samym miejscu. Rzadziej pojawia się na policzku lub w okolicy szczęki. Jest to rodzaj bólu napadowego, gdyż pojawia się nagle, a sam epizod trwa od 15 minut do maksymalnie 2 godzin. Takich napadów może być w ciągu dnia kilka. Sama nazwa nawiązuje do tego w jaki sposób się objawia. Klastery to grupy napadowe. Jeden taki klaster może trwać nawet kilka tygodni bądź miesięcy.
Badania wskazują, że jest to rodzaj migreny bez aury, jedynie w niewielkim procencie przypadków jest ona doświadczana.
Oprócz bólu u chorych obserwuje się zaczerwienienie spojówek, wrażenie zatkania nosa lub zatok, zwężenie źrenic, obrzęki powiek, wycieki z nosa itd. Ból może być dla osoby go doświadczającej tak dotkliwy, że osoba ta zacznie zachowywać się nielogicznie. Będzie miała napady płaczu lub agresji. W rzadkich przypadkach dochodzi do prób samobójczych.

Porady dla migrenowca

Mając migrenę trzeba zdać sobie sprawę z czynników ją wywołujących. U każdej osoby może co innego wyzwalać ból. Najczęściej jest to:

  • Stres;
  • Niewyspanie;
  • Silny głód;
  • Odwodnienie;
  • Menopauza;
  • Niewłaściwa dieta;
  • Pogoda;
  • Silne bodźce zewnętrzne.

Cierpiąc na migreny warto zadbać o bardziej higieniczny tryb życia. Konieczne jest ustalenie jednorodnego trybu dnia i trzymanie się go. Staraj się nie spać za mało ani za dużo. Jeśli w dni robocze wstajesz wcześnie, postaraj się nie przesypiać całego weekendu. Regularne godziny wstawania i kładzenia się spać niezależnie od dnia pozwolą na zmniejszenie ataków. Jednocześnie właściwa dieta, wyeliminowanie gotowych posiłków oraz tych zawierających wiele chemicznych dodatków może nasilać napady migreny. Nagłe odstawienie kofeiny również. Spora część osób cierpiących na migreny stosuje kawę jako pierwszy lek na początku migreny.

Czym sobie pomóc?

Oprócz ustalenia jednorodnego trybu dnia i bardziej higienicznego życia warto również skierować się do specjalisty, który pomoże ustalić właściwe leczenie. Konieczne jest wykonanie badań i wyeliminowanie innych jednostek chorobowych, które mogą powodować migreny. Jednocześnie domowymi sposobami można spróbował łagodzić objawy. Mając napad migreny postaraj się wyciszyć, położyć na pewien czas w
cichym, ciemnym pomieszczeniu i przeczekać najgorszy moment. Migrenowcy cenią sobie również działanie złożonych, wieloskładnikowych leków przeciwbólowych. W takich środkach występuje nie jedna substancja, ale zazwyczaj trzy. Takim lekiem jest na przykład Saridon.

Dostępny w aptece bez recepty lek przeciwbólowy złożony z:

  • Propoyfenazolu czyli leku przeciwgorączkowego i przeciwbólowego;
  • Paracetamolu, który również działa przeciwbólowo a jednocześnie wzmacnia działanie propyfenazolu;
  • Kofeiny, która nasila działanie paracetamolu.

Jednocześnie kofeina jest substancją, którą niektórzy migrenowcy bardzo sobie cenią, inni jej nienawidzą. Kofeina zwęża naczynia krwionośne w mózgu a tym samym potrafi zastopować początki migreny. Na niektórych niestety będzie działała drażniąco i nasili objawy. Także wiele leków mających za zadanie przerwanie epizodu bólowego zawiera w swoim składnie kofeinę. Jak działa Saridon przeczytasz na stronie:
http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/bol/saridon/.

Artykuł sponsorowany