
Moda na bycie idealnym
Presja otoczenia i social-media powodują, że dążenie do bycia idealnym stało się normalne. Maskujemy wszelkie niedoskonałości, zapominając o tym, że każdy ma jakieś wady. Twarz jest naszą wizytówką. Pierwsze wrażenie, oparte o wygląd, jest znaczące w wielu aspektach życia. Rozmowa o pracę czy spotkanie biznesowe to sytuacje, w których wygląd zewnętrzny może zbudować pozytywne skojarzenia. Co, jeśli nie czujemy się pewnie ze sobą i mamy kompleksy?
– W obecnych czasach, jak nigdy dotąd, wygląd ma ogromne znaczenie, stąd wzrost zainteresowania aparatami ortodontycznymi i korektami nosa lub uszu. To podstawowe cechy wyglądu, zwracające uwagę już przy pierwszym kontakcie – zdradza dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog i właściciel kliniki medycyny estetycznej.
Medycyna estetyczna dla maluchów?
Wydawałoby się, że medycyna estetyczna to kategoria zarezerwowana wyłącznie dla dorosłych. Jednak, kiedy mowa o odstających uszach, to najmłodsi najczęściej są pacjentami. Dlaczego?
– Odstające uszy to najczęstszy statystycznie zabieg chirurgii plastycznej wykonywany u dzieci. W mojej praktyce to również problem, który dostrzegam bardzo często. Wada występuje częściej u dziewczynek- zdradza dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog i właściciel kliniki medycyny estetycznej.
Ulga dla dziecka
Dzieci spotykają się ze śmiechem i presją ze strony rówieśników. To dlatego rodzice decydują się na zoperowanie uszu swoich pociech. Jednak czy takie postanowienie jest bezpieczne i nie niesie ze sobą ryzyka powikłań? A może warto spróbować, aby dziecko nie doświadczało przykrych sytuacji w szkole?
– Zabiegi tego typu wykonują chirurdzy plastyczni. Na czas zabiegu wybiera się wiek 5-7 lat, kiedy uszy są już ostatecznie wykształcone. U mniejszych dzieci stosuje się znieczulenie ogólne, choć sam zabieg nie jest skomplikowany i wystarczy znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa około 1,5 godziny i polega na korekcie chrząstki ucha po jej uprzednim wypreparowaniu. Rekonwalescencja trwa około 2 tygodni i w tym czasie dziecko nosi bandaż dociskający uszy do głowy, potem kolejne kilka tygodni opaska w celu ochrony uszu. Czasami konieczna jest antybiotykoterapia po zabiegu. Zabieg nie jest skomplikowany ani niebezpieczny dla dziecka, a bardzo pomaga poprawić samoocenę, która przez tego typu wadę często jest obniżona.
Dr Bartosz Pawlikowski jest lekarzem dermatologiem, wenerologiem, przyjmuje w łódzkiej Klinice Medevac Pawlikowski, www.klinikapawlikowski.pl