Czy odstające uszy to kompleks twojego dziecka?

Odstające uszy to jeden z najczęstszych problemów estetycznych. Są one kompleksem dla wielu z nas. Poczucie dyskomfortu powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na zabiegi chirurgii plastycznej.

child 1871104 640 - Czy odstające uszy to kompleks twojego dziecka?
Czy odstające uszy to kompleks twojego dziecka?

Moda na bycie idealnym

Presja otoczenia i social-media powodują, że dążenie do bycia idealnym stało się normalne. Maskujemy wszelkie niedoskonałości, zapominając o tym, że każdy ma jakieś wady. Twarz jest naszą wizytówką. Pierwsze wrażenie, oparte o wygląd, jest znaczące w wielu aspektach życia. Rozmowa o pracę czy spotkanie biznesowe to sytuacje, w których wygląd zewnętrzny może zbudować pozytywne skojarzenia. Co, jeśli nie czujemy się pewnie ze sobą i mamy kompleksy?

W obecnych czasach, jak nigdy dotąd, wygląd ma ogromne znaczenie, stąd wzrost zainteresowania aparatami ortodontycznymi i korektami nosa lub uszu. To podstawowe cechy wyglądu, zwracające uwagę już przy pierwszym kontakcie – zdradza dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog i właściciel kliniki medycyny estetycznej.

Medycyna estetyczna dla maluchów?

Wydawałoby się, że medycyna estetyczna to kategoria zarezerwowana wyłącznie dla dorosłych. Jednak, kiedy mowa o odstających uszach, to najmłodsi najczęściej są pacjentami. Dlaczego?

Odstające uszy to najczęstszy statystycznie zabieg chirurgii plastycznej wykonywany u dzieci. W mojej praktyce to również problem, który dostrzegam bardzo często. Wada występuje częściej u dziewczynek- zdradza dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog i właściciel kliniki medycyny estetycznej.

Ulga dla dziecka

Dzieci spotykają się ze śmiechem i presją ze strony rówieśników. To dlatego rodzice decydują się na zoperowanie uszu swoich pociech. Jednak czy takie postanowienie jest bezpieczne i nie niesie ze sobą ryzyka powikłań? A może warto spróbować, aby dziecko nie doświadczało przykrych sytuacji w szkole?

– Zabiegi tego typu wykonują chirurdzy plastyczni. Na czas zabiegu wybiera się wiek 5-7 lat, kiedy uszy są już ostatecznie wykształcone. U mniejszych dzieci stosuje się znieczulenie ogólne, choć sam zabieg nie jest skomplikowany i wystarczy znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa około 1,5 godziny i polega na korekcie chrząstki ucha po jej uprzednim wypreparowaniu. Rekonwalescencja trwa około 2 tygodni i w tym czasie dziecko nosi bandaż dociskający uszy do głowy, potem kolejne kilka tygodni opaska w celu ochrony uszu. Czasami konieczna jest antybiotykoterapia po zabiegu. Zabieg nie jest skomplikowany ani niebezpieczny dla dziecka, a bardzo pomaga poprawić samoocenę, która przez tego typu wadę często jest obniżona.

Dr Bartosz Pawlikowski jest lekarzem dermatologiem, wenerologiem, przyjmuje w łódzkiej Klinice Medevac Pawlikowski, www.klinikapawlikowski.pl

Wpis znaleziono dzięki:

- Odstające uszy

- Dziecko z kompleksem

- Medycyna estetyczna