Czy powinnaś zdecydować się na usunięcie pieprzyków?

Każdy z nas ma na ciele niewielkie, ciemne znamiona. Zwykle nie przywiązujemy do nich zbyt dużej wagi, ale czasem warto się im przyjrzeć. Mogą bowiem stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Pieprzyki
Czy powinnaś zdecydować się na usunięcie pieprzyków?

Pieprzyki mogą pojawiać się na całym ciele. Niektórzy uważają je za estetyczny element urody, inni twierdzą, że jedynie oszpecają skórę. Większość z nich raczej nie stanowi zagrożenia, natomiast nie oznacza to, że mamy ignorować ich istnienie. Pieprzyki należy obserwować, a jeśli zaczną się zmieniać, natychmiast reagować. Niektóre wymagają bowiem usunięcia. Kiedy zdecydować się na taki zabieg? Oto kilka najważniejszych informacji na temat usuwania pieprzyków.

Pieprzyki – skąd się biorą?

Znamiona barwnikowe, które zwykle nazywamy pieprzykami, powstają z komórek pigmentowych (melanocytów). Ich ilość, rozmieszczenie oraz wygląd zależy od indywidualnych predyspozycji ludzkich. Z niektórymi się rodzimy i są to zmiany wrodzone. Te, które pojawiają się już po narodzinach, to zmiany nabyte. Najczęściej powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Pieprzyki namnażają się na skórze także w wyniku zbyt częstych wizyt w solarium.

Co powinno nas niepokoić?

Większość znamion nie stanowi oznak do niepokoju, natomiast czasem możemy pomylić pieprzyk z czerniakiem, czyli nowotworem skóry. Jak go rozpoznać?
Jego barwa nie jest jednolita, a kształt postrzępiony. Zdarza się także, że czerniak rośnie na ciele, niekiedy bardzo szybko. Jeśli zaobserwujemy więc, że pieprzyk się powiększa, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Inne oznaki, które mogą wzbudzać w nas niepokój, to:

  • ból w okolicy pieprzyka
  • swędzenie/pieczenie w okolicy pieprzyka
  • zaczerwienienie dookoła pieprzyka
  • krwawienie z pieprzyka
  • zmiana kształtu pieprzyka

Te wszystkie dolegliwości mogą sprawić, że zostaniemy skierowani na usunięcie znamienia. Czasem jednak specjalista doradza pozbycie się pieprzyka również z powodu jego lokalizacji. Zwykle usuwa się zmiany, które mieszczą się w partiach ciała podatnych na otarcia i urazy mechaniczne, jednak każda decyzja dotycząca wycięcia znamienia musi być poprzedzona konsultacją lekarską.
Ze względu na lokalizację pozbywamy się pieprzyków z następujących miejsc:

  • okolice ramion i środkowej linii pleców 
  • skóra głowy, na której rosną włosy
  • pachy 
  • zgięcia kolan i łokci
  • okolice miejsc intymnych oraz sutków
  • okolice oczu, zwłaszcza u osób, które na co dzień noszą okulary

Usuwanie pieprzyków

Niepokojącego znamienia możemy pozbyć się poprzez dwie metody: chirurgiczną oraz laserową. Pierwszą stosuje się zwykle przy podejrzeniach, że zmiana ma charakter nowotworu złośliwego. Drugą zaś wykonujemy w przypadku pieprzyków niezagrażających życiu, lekko wypukłych. Zabieg ten ma dużo plusów: można go wykonać w każdym wieku, jest mało inwazyjny i trwa krótko. Niestety istnieją też przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie usunięcia zmiany metodą laserową. Przede wszystkim już na wstępie wykluczone są wszystkie osoby, które cierpią na choroby układu krążenia. Z kolei przeszkodę do przeprowadzenia zabiegu obiema metodami stanowi ciąża oraz karmienie piersią.
Usuwanie pieprzyków nie boli. Najlepiej potraktować ten zabieg jako kosmetyczny, niewarty większego stresu.