Czy warto kupić bębnową suszarkę do ubrań?

Suszarka do ubrań to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają problem z mokrym praniem zalegającym w pralce oraz z rozwieszaniem mokrej odzieży na klasycznej suszarce.

Czy warto kupić bębnową suszarkę do ubrań?

To także idealny sposób na uporanie się z suszeniem ubrań na sznurkach i grzejnikach. Musisz zrobić szybkie pranie i na już potrzebujesz suchych ubrań? Suszarka bębnowa jest rozwiązaniem dla Ciebie. Jak wybrać dobrą suszarkę bębnową? I jakie są największe zalety tego urządzenia?

Typy suszarek bębnowych

Wśród suszarek bębnowych wyróżnia się sprzęty kondensacyjne i wywiewowe, określane też ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi. Ten drugi rodzaj sprzętów wychodzi jednak z użycia, ponieważ suszarki kondensacyjne okazują się od nich efektywniejsze. W sklepach kupimy suszarki o różnej głębokości, poziomie hałasu i sposobie załadunku (od góry lub od frontu) oraz te wyposażone w pompę ciepła. Suszarki klasyfikujemy też jako wolnostojące i te przeznaczone do zabudowy.

Suszarka wywiewowa

Obecnie coraz rzadziej produkowane, cieszą się małą popularnością wśród kupujących. Może wynikać to z faktu, że takie urządzenie wymaga podłączenia do zewnętrznej wentylacji, co w przypadku mieszkania w bloku lub segmencie często nie jest możliwe. Jak działają te sprzęty? Suszarka konwekcyjna do suszenia mokrych ubrań umieszczonych w bębnie używa gorącego powietrza, które później wydostaje się na zewnątrz w postaci pary wodnej. To dlatego urządzenie wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej lub do przewodu kominowego. Suszarki wywiewowe należą do tańszych, ale też mniej efektywnych modeli niż tradycyjne suszarki kondensacyjne.

Suszarka tradycyjna

Tradycyjna suszarka do prania to urządzenie kondensacyjne bez pompy ciepła. Wśród modeli tradycyjnych dostępne są suszarki wolnostojące i przeznaczone do zabudowy (tylko trzech producentów ma w swojej ofercie takie sprzęty). Tradycyjna suszarka do prania może stać samodzielnie, być ustawiona w słupku na pralce (urządzenia łączy się specjalną listwą) lub wisieć na wolnej ścianie.

Suszarka kondensacyjna

Suszarka kondensacyjna najpierw schładza, a później skrapla parę wodną, która powstaje w bębnie podczas suszenia. Skondensowana, czyli zamieniona w wodę para gromadzi się w specjalnym zbiorniku. Urządzenie wymaga więc jedynie podłączenia do sieci elektrycznej. Po każdym suszeniu opróżniamy pojemnik na wodę, nawet jeśli nie będziemy od razu ponownie uruchamiać urządzenia. Suszarkę kondensacyjną możemy podłączyć też bezpośrednio do sieci wodno-kanalizacyjnej. To wygodne rozwiązanie (nie musimy za każdym razem samodzielnie opróżniać zbiornika) wymaga wcześniejszego przygotowania odpływu, do którego przyłączymy suszarkę.

Suszarka z pompą ciepła

Suszarka z pompą ciepła należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń do suszenia ubrań. Sprzęt charakteryzuje się dużą efektywnością i wydajnością. Zużywa też nawet o połowę mniej energii niż suszarki tradycyjne. W trakcie suszenia w modelach z pompą ciepła dochodzi do ogrzania zimnego powietrza. Urządzenie suszy odzież w temperaturze 50-55°C i w ten sposób usuwa wilgoć z ubrań. Suszarka z pompą ciepła jest delikatna dla odzieży i automatycznie czyści kondensator pary wodnej. Taki system zastosowany w urządzeniach Bosch zapewnia stałe i niskie zużycie energii przez całą żywotność sprzętu.

Zobacz także suszarki z pompą ciepła na stronie producenta Bosch

Zalety posiadania bębnowej suszarki do ubrań

Do niewątpliwych zalet suszarek bębnowych należy to, że ubrań nie musimy rozwieszać już na stalowych stelażach ustawianych w łazience lub, co gorsza, w salonie. Nie jesteśmy zależni od pogody i nie musimy chronić odzieży przed deszczem i słońcem. Dzięki suszarce bębnowej do ubrań:

  • oszczędzamy czas, nie tracąc go na rozwieszanie i zdejmowanie prania;
  • nie musimy się martwić, czy ubrania wyschną nam na czas, np. kiedy wyjeżdżamy na urlop i potrzebujemy większej ilości odzieży (w suszarce Bosch lekkie bawełniane tkaniny i ubrania z włókien syntetycznych wysuszymy w niecałą godzinę);
  • zachowujemy większy porządek w domu, a stelaż na ubrania przestaje być elementem wystroju wnętrza. Suszarkę elektryczną możemy postawić nawet na pralce, co pozwala nam zaoszczędzić miejsce;
  • dbamy o naszą odzież, chroniąc ją przed przebarwieniami i zniekształceniami. Suszarki Bosch z pompą ciepła wyposażone są w specjalny system kontrolujący stan wysuszenia i tym samym chroniący tkaniny;
  • mamy mniej prasowania. W wybranych modelach suszarek Bosch dostępny jest program „Do szafy”, po którym ubrania możemy założyć bez prasowania. Możemy skorzystać też z programu „Przeciw zagnieceniom” lub „Łatwe prasowanie” i ułatwić sobie tym samym prasowanie (ubrania pozostają delikatnie wilgotne);
  • chronimy naszą skórę przed podrażnieniami i alergią. Filtry w suszarce zatrzymują nawet bardzo małe pyłki, a temperatura dodatkowo niszczy roztocza i drobnoustroje;
  • zakładamy miękkie i przyjemne w dotyku ubrania, nawet jeśli do prania nie używamy płynu zmiękczającego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bębnowej suszarki do ubrań

Wybierając suszarkę bębnową, zwracamy uwagę na jej klasę energooszczędności. Urządzenia kondensacyjne z pompą ciepła należą do najbardziej wydajnych, a przez to też do zużywających najmniej energii sprzętów do suszenia ubrań. Suszarki Bosch do ogrzewania powietrza wykorzystują energochłonne pręty grzewcze i suszą ubrania w niskiej temperaturze. Dzięki funkcji seflCleaning Condenser wymiennik ciepła czyści się automatycznie (co zapewnia wydajną pracę urządzenia), wykorzystując do tego skroploną parę pochodzącą z wilgotnych ubrań.

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć dobra suszarka do ubrań? Decydując się na konkretny model, warto sprawdzić, czy:

  • w pojemniku na wodę znajduje się wskaźnik poziomu cieczy,
  • urządzenie informuje o konieczności oczyszczenia filtra,
  • sprzęt posiada funkcję opóźnionego startu i szybki program do suszenia,
  • w suszarce można zmienić kierunek otwierania drzwiczek,
  • bęben jest podświetlany (ta funkcja przyda się, kiedy będziemy chcieli znaleźć w suszarce konkretne ubranie),
  • sprzęt wyposażono w czujnik wilgotności kontrolujący stopień wysuszenia i dostosowujący długość programu,
  • urządzenie ma program parowy służący do odświeżania ubrań,
  • sprzęt wyposażono w technologię, dzięki której nie musimy po każdym suszeniu oczyszczać filtra przy drzwiach,
  • suszarka ma program łagodnego suszenia i zapobiega kurczeniu się ubrań.

Sprawdź także inne funkcje suszarki do ubrań na stronie producenta

Suszarka do ubrań stała się sprzętem tak samo niezbędnym jak pralka czy zmywarka do naczyń. Dzięki temu urządzeniu oszczędzamy czas nie tylko na rozwieszaniu i zdejmowaniu prania, ale też na prasowaniu ubrań. Rzeczy wyjęte z suszarki mają mniej zagnieceń niż te rozwieszone na tradycyjnym stelażu czy na sznurkach, a oprócz tego są miększe i przyjemniejsze w dotyku.

 

Artykuł partnera