Jak zmieniają się przepisy podatkowe w 2021 roku?

Nowy rok zawsze niesie za sobą sporo zmian, także w zakresie prawa podatkowego. Przeczytaj o nich i sprawdź, z czego warto skorzystać.

Jak zmieniają się przepisy podatkowe w 2021 roku?

W ostatnim czasie gdy pojawia się temat dotyczący przekształceń w przepisach podatkowych na 2021 rok, głównie mówi się o tym, że będziemy płacić więcej za produkty zawierające cukier. To jednak nie jedyne nowości. Estoński CIT, zmiany w PIT i VAT – oto niektóre z nich. Przybliżamy, na czym będą polegać.

PIT i CIT – co nowego?

W 2021 roku nowe przepisy najbardziej uderzą we wspólników spółek komandytowych i jawnych, a także rezydentów podatkowych. Na szczęście pojawiło się też kilka korzystnych dla podatników zmian. Jakich?
Przede wszystkim Estoński CIT, dzięki któremu zostało umożliwione przesunięcie czasu poboru podatku do chwili wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Firmy, których ta zmiana dotyczy (czyli te do 100 mln zł przychodów rocznie), mogą zdecydować, czy rozliczać się na dotychczasowych zasadach, czy też na nowych.
Poza tym pojawiło się przekształcenie w limicie stosowania 9% CIT. Został on podwojony z do 2 milionów euro przychodu.
W kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych zmiany związane są głównie z pandemią COVID-19. Z jej powodu przekształcono między innymi przepisy dotyczące:

  • zwolnienia z podatku od przychodów z budynków
  • odliczenia kosztów kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową prowadzoną w celu opracowania produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19
  • darowizn na przeciwdziałanie COVID-19, a także odliczenia darowizn sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych

Podatek VAT

2021 rok przyniósł przedsiębiorcom pakiet SLIM VAT. Polega on na zniesieniu niepotrzebnych formalności utrudniających prowadzenie biznesu. Innowacje zostały wprowadzone na czterech polach: w prostym fakturowaniu, w ułatwieniach dla eksporterów, we wspólnych kursach walut z podatkiem dochodowym oraz w korzyściach finansowych.
Niestety jednak w zakresie VAT-u pojawiają się również niekorzystne zmiany. Od 1 lipca br. chińskie portale takie jak AliExpress, eBay, Amazon i Wish zostaną objęte podatkiem VAT. Fani zakupów na tych stronach mogą już więc zacząć oszczędzać.

Zmiany w opłatach

Nowy rok to czas przekształceń podatkowych na wielu płaszczyznach. Dotyczą one praktycznie każdego z nas. Co jeszcze się zmienia?

  • ograniczenie w korzystaniu z ulgi abolicyjnej dla osób pracujących poza Polską
  • zmiany w ryczałcie: podniesienie limitu jego stosowania oraz rozszerzenie listy zawodów, które mogą skorzystać ze zryczałtowanego sposobu rozliczenia z fiskusem
  • zmiany w uldze dla młodych
  • podniesione opłaty od tzw. małpek oraz zmiany w podatku od deszczu
  • podniesienie opłaty od posiadania psa
  • podniesienie opłaty od plastiku

To tylko niektóre, prawdopodobnie najbardziej odczuwalne zmiany.

Co z tym cukrem?

Największe kontrowersje budzi wprowadzony od 1 stycznia podatek cukrowy. Jest to opłata, którą będzie musiał zapłacić podmiot sprzedający określone napoje zawierające substancje słodzące do punktów sprzedaży detalicznej lub zamawiający, w przypadku gdy skład takiego produktu został objęty umową pomiędzy sprzedającym a zamawiającym. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo to, że za Coca-Colę 1,75l zapłacimy teraz nie około 4,35 zł, a prawie 6,30 zł. Celem wprowadzenia nowego podatku jest ograniczenie spożywania napojów słodzonych cukrem i zapobieganie konsekwencjom zdrowotnych wynikającym z ich masowej konsumpcji.

EP