Czy wypożyczenie samochodu może być w określonej sytuacji bardziej opłacalne niż zakup?

Polacy, zamiast kupować samochód, coraz częściej decydują się na jego wynajem. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, ale także osób prywatnych. W jakich sytuacjach wypożyczenie samochodu jest bardziej opłacalne od zakupu?

Czy wypożyczenie samochodu może być w określonej sytuacji bardziej opłacalne niż zakup

Wynajem długoterminowy alternatywą dla kupna auta

Wynajem długoterminowy to możliwość nawet pięcioletniego korzystania z auta należącego do wypożyczalni. Takie rozwiązanie stanowi doskonały sposób na jazdę samochodem dowolnej marki i klasy, bez konieczności jego zakupu. Formalności niezbędne do wynajęcia auta są znacznie bardziej uproszczone niż przy leasingu czy zakupie pojazdu. Umowa określa wszystkie szczegóły użytkowania auta. Klient ponosi stałe, comiesięczne koszty za wynajem, znacznie niższe od raty leasingu. Oferta wypożyczalni jest bardzo zróżnicowana. Niektóre w ramach czynszu zapewniają ubezpieczenie w cenie wynajmu, serwis, auto zastępcze, a nawet wymianę opon. W sieci carfree (oferta dostępna na stronie https://carfree.com.pl/) klient otrzymuje pełen pakiet usług dodatkowych wliczonych w cenę wynajmu. Nie musi obawiać się o ciągłość użytkowania pojazdu.

W jakich sytuacjach wypożyczenie auta jest korzystne?

Najem długoterminowy to doskonała możliwość realizacji marzeń o konkretnej marce pojazdu w sytuacji, gdy brak nam oszczędności na dokonanie zakupu. Gdy brakuje nam gotówki, a nie chcemy obciążać się dużymi ratami pożyczki bankowej, jest to doskonały sposób na czasowe posiadanie samochodu. Auta oferowane przez wypożyczalnie znajdują się w idealnym stanie. Wiele firm oferuje nowe pojazdy – co kilka lat można więc zmieniać pojazd na nowszy model. Zaporowa cena zakupu nie stanowi w tym przypadku powodu do rezygnacji z jeżdżenia komfortowym autem. Wypożyczając auto w carfree.pl, można nie przejmować się awariami. Serwisem zajmuje się wypożyczalnia. W razie potrzeby klient otrzyma samochód zastępczy. Dla firm, które nie posiadają środków na zwiększenie swojej floty pojazdów, wynajem to doskonały sposób na jej uzupełnienie. Zamiast kupować auto, firma może go wynająć, a koszt wynajmu zaliczać do kosztów podatkowych. Maksymalnie może to być 75% wydatku, nie więcej jednak niż 150 tys. zł. od każdej umowy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Firma, która kupi auto na własność, będzie mogła od niego odliczyć koszty podatkowe w tej samej wysokości, rozłożone na kilka, a nawet kilkanaście lat.

O czym należy pamiętać, wypożyczając auto?

Wypożyczone auto po zakończeniu umowy należy zwrócić do wypożyczalni. Nie powinno mieć ono ponadnormatywnego zużycia w postaci rys i zadrapań. Dlatego też przez cały okres użytkowania trzeba o nie dbać bardziej niż o własny pojazd. W zamian klient nie ponosi kosztów związanych z jego posiadaniem. Oprócz opłaty za wynajem inwestuje tylko w paliwo. Po zakończeniu umowy może ją przedłużyć lub wynająć inne auto. Nie musi martwić się, jak korzystnie zbyć samochód. Odstawia go do wypożyczalni i może wybrać kolejny model. Bardzo ważne jest, by wybrać wypożyczalnię z odpowiadającym naszym potrzebom limitem kilometrów. Po jego przekroczeniu cena za wynajem może bowiem wzrosnąć.

W wielu przypadkach wynajem jest bardziej opłacalną opcją niż zakup czy leasing auta. Poszukując nowego pojazdu, z pewnością warto rozważyć wynajem i porównać oferty wypożyczalni.