Wady postawy mają poważne konsekwencje dla zdrowia. Powodują zaburzenie biomechaniki układu, prowadzą do jego zniekształcenia i są przyczyną wielu dolegliwości spowodowanych upośledzeniem pracy narządów wewnętrznych. Jedną z częściej rozpoznawanych jest nadmierna (patologiczna) kifoza. Zobacz, jak wygląda jej leczenie.
Co oznacza słowo „kifoza”?
Kręgosłup człowieka jest zbudowany aż z 26 kości ułożonych pionowo – jedna na drugiej. Nie jest on jednak prosty. Wyróżnia się naturalnymi krzywiznami, dzięki którym może lepiej pełnić swoje funkcje podporowe. Taka budowa umożliwia też wykonywanie ruchów w różnych płaszczyznach.
Jedną z naturalnych krzywizn kręgosłupa jest lordoza. Polega ona na wygięciu go do przodu. Jest obecna w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Drugi typ krzywizny, kifoza, dotyczy części piersiowej i krzyżowej. Oznacza uwypuklenie kręgosłupa w stronę grzbietową. Niestety, zdarza się, że jest ono nieprawidłowe. Wówczas rozpoznawana jest wada postawy.
Kiedy można mówić o kifozie patologicznej?
Kifoza patologiczna może być nadmierna lub umiejscowiona w nieodpowiednim odcinku kręgosłupa. Taka sytuacja powoduje:
- deformację sylwetki,
- obciążenie kręgów,
- przyspieszony rozwój zmian zwyrodnieniowych,
- dolegliwości bólowe,
- problemy z oddychaniem (nieprawidłowe wygięcie kręgosłupa może powodować ucisk na płuca).
Nadmierna kifoza jest rozpoznawana, gdy kąt uwypuklenia kręgosłupa przekracza 40 stopni. Nieprawidłową sytuacją jest również występowanie jej w odcinku szyjnym lub lędźwiowym. W obu przypadkach należy wdrożyć odpowiednie działania terapeutyczne.
Jakie są objawy nadmiernej kifozy?
Nadmierna kifoza powoduje objawy, które można zaobserwować bez wykonywania żadnych badań. Są to:
- zaokrąglenie pleców,
- wysunięcie barków do przodu,
- zapadnięcie się klatki piersiowej,
- wysunięcie głowy,
- nieprawidłowe ustawienie ramion,
- nieprawidłowe ustawienie łopatek (są zbytnio od siebie oddalone),
- nieprawidłowe ustawienie miednicy.
Ponadto osoba z patologiczną kifozą często zgłasza dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i mięśni przykręgosłupowych (które zwykle są osłabione i nieodpowiednio napięte).
Leczenie wady postawy
Leczenie wad postawy zależy przede wszystkim od tego, jaki jest stopień ich zaawansowania. Dużą rolę odgrywa gimnastyka korekcyjna. Jest to zestaw odpowiednio dopasowanych ćwiczeń, które powinny być prowadzone pod okiem fizjoterapeuty. Dobrze działa także pływanie i gimnastyka wykonywana w wodzie. Niekiedy konieczne jest noszenie gorsetu korekcyjnego lub przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Czy można zapobiegać wystąpieniu nadmiernej kifozy?
W niektórych przypadkach można zapobiegać wystąpieniu wady postawy. Należy wdrożyć działania, które zapewniają odpowiednią pozycję kręgosłupa i nie powodują przeciążenia mięśni. Ważna jest ergonomia stanowiska pracy – monitor ustawiony na prawidłowej wysokości, dobrze wyprofilowane krzesło, podpory na ręce i nogi. Dziecko powinno odrabiać lekcje przy biurku, a także mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu.
Artykuł partnera