Czym jest ocena zdolności kredytowej i jakie czynniki na nią wpływają?

Każdy kto choć raz starał się o kredyt zdaje sobie sprawę z tego, jak długi i skomplikowany to proces. Mnóstwo formalności, konieczność dostarczenia wielu dokumentów, dokładna kontrola potencjalnego kredytobiorcy w bazach dłużników.

Czym jest ocena zdolności kredytowej i jakie czynniki na nią wpływają?

Jednym z najważniejszych działań, jakie podejmuje instytucja bankowa jest ocena tak zwanej zdolności kredytowej.

Każdy ślad w naszej historii kredytowej ma wpływ na to, czy będziemy mogli zaciągnąć zobowiązanie. Banki niezwykle restrykcyjnie podchodzą do kwestii zdolności kredytowej. Wyznacza ona bowiem możliwą kwotę świadczenia, a także okres kredytowania.

Kredyt a pożyczka

Między tymi dwoma produktami finansowymi istnieje zasadnicza różnica. O ile pożyczkę w wyspecjalizowanej firmie dostaniemy od ręki, o tyle z kredytem może być problem. Instytucje bankowe robią wszystko, aby zminimalizować stopień ryzyka udzielenia wsparcia pieniężnego. Ponadto pożyczają zazwyczaj o wiele większe kwoty niż firmy pożyczkowe. Potencjalny kredytobiorca musi więc spełnić wiele, ściśle określonych warunków umowy. To dlatego dobrą i przede wszystkim szybszą alternatywą dla tradycyjnych zobowiązań kredytowych są pożyczki ratalne czy popularne chwilówki, które można znaleźć między innymi na https://www.ratkomat.pl/.

Kontrola ponad wszystko

Banki interesuje w szczególności historia kredytowa klienta. Każdy z nich sprawdza starającego się o kredyt w licznych rejestrach dłużników, takich podmiotów jak Krajowy Rejestr Dłużników, Biuro Informacji Gospodarczej czy Biuro Informacji Kredytowej. Każdy negatywny wpis jest szeroko analizowany i może sprawić, że dana osoba straci szansę zaciągnięcia zobowiązania. Co ważne, każda osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo może sprawdzić, jakie dane widnieją w tych bazach. Wystarczy wejść na stronę internetową danego podmiotu i zawnioskować o raport.

Czym jest scoring?

To nic innego jak metoda oceny potencjału finansowego kredytobiorcy. W tym przypadku brane pod uwagę są liczne przesłanki. Każdy bank dokonuje analizy w sposób przez siebie określony, wyniki poszczególnych instytucji dotyczące tej samej osoby, mogą się więc różnić. Znaczenie ma wiek wnioskującego, jego stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wysokość dochodu, stabilność zatrudniania, posiadany wkład własny. Bardzo ważne są także same parametry kredytu, o który się stara, czyli jego wysokość, liczba rat czy okres kredytowania.

Jak podwyższyć zdolność?

Nie każdy może pochwalić się wystarczającą zdolnością kredytową, aby móc zaciągnąć zobowiązanie. Na szczęście istnieje kilka sposób, aby obejść ten problem. Możesz pożyczyć pieniądze pod zastaw samochodu – sprawdź, jak to zrobić. Kolejnym rozwiązaniem jest poręczenie należności lub zastawienie mieszkania w ramach kredytu hipotecznego. Pamiętajmy jednak, że bank zawsze pyta o to, na jaki cel zostaną wykorzystane pożyczone środki. Wszystko jednak zależy od rodzaju kredytu. O ile gotówkowy może być przeznaczony nawet na dobra konsumpcyjne, o tyle mieszkaniowy wyłącznie na zakup nieruchomości.

 

Artykuł partnera