Czym jest reset telefonu i kiedy należy go wykonać?

Istnieje wiele sytuacji, w których korzystanie z komórki może stawać się trudniejsze. Urządzenia czasami zacinają się, a ich funkcje nie działają w pełni prawidło.

Czym jest reset telefonu i kiedy należy go wykonać?

Z pomocą przychodzą nam wówczas dwa rodzaje resetu, które rozwiązują dużą liczbę powszechnie spotykanych problemów. Różnią się one między sobą sposobem wykonywania oraz skutkami, które wywołują. Dobrze jest zapoznać się ze szczegółami, ponieważ ta wiedza może okazać się przydatna w przyszłości, zarówno w przypadku samodzielnej naprawy urządzenia, jak i przed jego sprzedażą.

Zrestartowanie telefonu

Dobrze jest sprawdzić, czy w problemach z telefonem pomoże zwyczajny restart. To wyłączenie i ponowne uruchomienie urządzenia, które nie powoduje skasowania pamięci poza tą podręczną. Wszystkie aplikacje, które uruchomiliśmy, będziemy musieli włączyć jeszcze raz, a niezapisane pliki mogą zostać utracone. Jeśli jednak nie jest to dla nas przeszkodą, warto spróbować tej metody. Może okazać się ona pomocna w przypadku takich problemów jak zacinający się telefon, nieprawidłowo działające aplikacje, spowolnione reakcje ekranu, brak reakcji na dotyk czy niedziałający internet. Kolejne utrudnienia, w których zniwelowaniu może pomóc restart, to nieprzychodzące połączenia, wiadomości oraz problemy w ich wysyłaniu. Jak zrobić reset telefonu? Najczęściej wystarczy przytrzymać przycisk zasilania i wybrać opcję „uruchom ponownie” lub wyłączyć urządzenie i po chwili je włączyć. W zależności od tego, jaki system operacyjny jest zainstalowany na danym smartfonie, poszczególne czynności mogą się różnić. W większości przypadków wystarczy jednak nacisnąć jeden lub dwa przyciski, aby było możliwe zresetowanie urządzenia.

Przywracanie ustawień fabrycznych

Ta metoda nie jest tak prosta i nieinwazyjna, jak ponowne uruchomienie telefonu, niestety wiąże się z utratą wszystkich danych i konfiguracji. Przed podjęciem działań najlepiej wykonać kopię zapasową na innym urządzeniu lub w chmurze. Taki backup sprawi, że wszystko, co chcieliśmy zachować, będziemy mogli ponownie wgrać na sprawny telefon. Twardy reset przyda się w sytuacji, gdy zwykłe zrestartowanie telefonu nie pomogło i nadal działa on nieprawidłowo, zbyt wolno, zawiesza się lub wyskakują komunikaty o błędach. Twardy reset (ang. hard reset) jest konieczny przed sprzedażą telefonu lub oddaniem go innej osobie. Wyczyści on wszystko to, co zapisaliśmy na urządzeniu, a tym samym ochroni nasze dane i prywatność. Samodzielne kasowanie plików, wiadomości i dokumentów nie wystarczy, gdyż możemy coś pominąć, w dodatku twardy reset zrobimy znacznie szybciej. Kroki, które trzeba wykonać, by zrobić hard reset, zależą od modelu telefonu.

Artykuł partnera