Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczki elektryczne umożliwiają dokładne szczotkowanie zębów, przez co cieszą się dużą popularnością. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje szczoteczka soniczna. Na czym polega jej działanie?

Czym jest szczoteczka soniczna. Foto pixabay/slavoljubovski

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne, aby zachować zdrowy i piękny uśmiech. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to absolutne minimum, jednak należy pamiętać, że duże znaczenie ma również technika mycia zębów. Trzeba to robić ruchem wymiatającym od dziąsła ku koronie zęba. Wśród szczoteczek do zębów na uwagę zasługują szczoteczki soniczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Czym różnią się od innych szczoteczek?

Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to rodzaj szczoteczki elektrycznej. Jej główka jest podłużna, przypomina więc kształtem główkę tradycyjnej szczoteczki manualnej. Wykonuje ona ruchy wymiatająco-pulsacyjne, dzięki czemu dobrze czyści zęby i przestrzenie międzyzębowe, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Soniczna szczoteczka do mycia zębów składa się z główki z nylonowym włóknem, silnika elektrycznego, akumulatora, cewki indukcyjnej ładowarki, włącznika i przycisków trybów. W zależności od wybranego modelu szczoteczka może mieć różne funkcje i tryby pracy. Oprócz trybu przeznaczonego do codziennego mycia zębów i usuwania płytki bakteryjnej często spotykamy tryb przeznaczony do mycia wrażliwych zębów i dziąseł oraz tryb redukujący przebarwienia powierzchniowe.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Główka szczoteczki sonicznej wykonuje niewielkie ruchy, które przypominają drgania. Szczoteczka wykonuje około 31 000 ruchów sonicznych. Bezpiecznie usuwa płytkę nazębną i jest skuteczniejsza od szczoteczki manualnej. Podczas szczotkowania należy pamiętać o wykonywaniu dodatkowych ruchów wymiatających, co pozwala na dokładniejsze mycie zębów i umożliwia kontakt włókien szczoteczki z całą powierzchnią zęba. Dzięki temu zwiększamy skuteczność codziennej higieny jamy ustnej. Szczoteczka soniczna wytrzymuje na jednym ładowaniu około 2-3 tygodnie, podobnie jak zwykła szczoteczka elektryczna.

Czym różni się szczoteczka soniczna od manualnej i rotacyjnej?

Popularność szczoteczek sonicznych sprawia, że wiele osób zastanawia się, czym różnią się one od innych rodzajów szczoteczek. W przypadku szczoteczek manualnych odpowiedź jest prosta. Zwykła szczoteczka nie wspomaga użytkownika w szczotkowaniu i jest mniej skuteczna niż szczoteczki elektryczne. Wyróżnia ją jednak niska cena i brak konieczności ładowania, dzięki czemu podczas mycia zębów nie zaskoczy nas rozładowany akumulator. Szczoteczki elektryczne są skuteczniejsze, dzięki czemu możemy lepiej zadbać o higienę jamy ustnej.

Należy pamiętać, że każda szczoteczka z akumulatorem, którą trzeba ładować energią elektryczną, jest szczoteczką elektryczną. Dotyczy to również szczoteczek sonicznych. Pomiędzy nimi a szczoteczkami rotacyjnymi są jednak pewne różnice. Popularna szczoteczka elektryczna ma okrągłą główkę, a nie podłużną, jak ma to miejsce w przypadku szczoteczek sonicznych. Podczas mycia zębów szczoteczką elektryczną nie trzeba wykonywać dodatkowych ruchów, wystarczy przyłożyć ją do powierzchni każdego zęba od strony wewnętrznej, zewnętrznej i żującej. Wybierając szczoteczkę soniczną, musimy natomiast wykonać ruch wymiatający, ponieważ sama wykonuje ona ograniczone ruchy z boku na bok.

Kto może myć zęby szczoteczką soniczną?

Szczoteczki soniczne są przeznaczone dla każdego. Dobrze sprawdzają się u osób, które mają wrażliwe zęby, ponieważ nie ścierają naturalnej bariery ochronnej w tak dużym stopniu, jak standardowe szczoteczki elektryczne. Jako że dobrze usuwają zabrudzenia z przestrzeni międzyzębowych, sprawdzają się też u osób, które mają protezy, implanty, czy aparaty ortodontyczne. Szczoteczki soniczne są też bezpieczne dla dzieci, a niektóre modele mogą być używane już od 3 roku życia. Taki zakup powinien więc rozważyć każdy, komu zależy na skutecznym myciu zębów.

Artykuł powstał we współpracy z Oral-B