Demony przeszłości w waszej sypialni. Związek z ofiarą gwałtu

Trauma, zespół stresu pourazowego, w końcu depresja - z tymi problemami najczęściej zmagają się ofiary napaści seksualnych. Jak postępować, by odnaleźć się w relacji z osobą zgwałconą bądź molestowaną?

Związek z ofiarą gwałtu
Demony przeszłości w waszej sypialni. Związek z ofiarą gwałtu

Związek z ofiarą gwałtu to najczęściej dość nietypowy rodzaj relacji. Stanowi ona nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób oczekujących od drugiej połówki mnóstwa czułości i stałego kontaktu fizycznego. W związku z osobą, która przeżyła gwałt lub była molestowana, główną rolę powinny z kolei odgrywać zrozumienie oraz cierpliwość. Co jeszcze jest istotne w życiu z ofiarą gwałtu?

Usłyszeć głos ofiary

Rozmowy o demonach przeszłości nigdy nie są łatwe, ani dla osoby, która doświadczyła napaści seksualnej, ani dla jej partnera. Szczególnie pierwsze wyznanie dotyczące gwałtu wywołuje sporo emocji i wiąże się z powrotem do niezwykle trudnych chwil. Jak powinna na nie zareagować druga strona?
Przede wszystkim wysłuchać. Ofiary gwałtu często w ogóle nie dzielą się traumatycznymi przeżyciami. Jeśli jednak druga połówka postanowiła opowiedzieć o napaści, jakiej doświadczyła, należy obdarzyć ją maksymalną uwagą. Nie dopytywać. Nie osądzać. Po prostu słuchać.

Gdy ludzie opowiadają ci, przez co przeszli, uwierz w ich historię. Prawdopodobieństwo, że ktoś zmyśla, jest znikome. Słuchaj i wierz w to, co słyszysz. Nie próbuj wszystkiego naprawić i nie myśl, że w ogóle jesteś w stanie to zrobić… Daj im mówić – radzi psycholożka dr Barbara Greenberg w rozmowie z portalem Vice.com.

Związek z ofiarą gwałtu z perspektywy partnera

Związek z ofiarą gwałtu
Demony przeszłości w waszej sypialni. Związek z ofiarą gwałtu

Jak już wspomniano wcześniej, bliska relacja z osobą, która została zgwałconą, to przede wszystkim cierpliwość i zrozumienie. Parter ofiary musi wykazać się tymi cechami, by druga strona mogła czuć się komfortowo. Jeśli jednak wiemy, że nie będziemy w stanie sprostać tym wyzwaniom, najlepiej od razu się wycofać.
Dla osoby, która wchodzi w taki związek, to wszystko również jest trudne. Każdy ma swoje potrzeby, a w przypadku, gdy druga połowa nie jest w stanie ich zaspokoić, pojawia się frustracja. To naturalne. W takich sytuacjach warto wspólnie zgłosić się na terapię. Specjalista nie tylko może pomóc ofierze napaści seksualnej, ale i jej partnerowi, któremu nierzadko towarzyszy poczucie żalu i zniecierpliwienia wobec drugiej strony – bo przecież „tyle czasu już minęło, a ty dalej nie chcesz”…

Życie seksualne z osobą zgwałconą lub molestowaną

Związek z ofiarą gwałtu
Demony przeszłości w waszej sypialni. Związek z ofiarą gwałtu

Osoba, która doświadczyła gwałtu bądź molestowania, często mierzy się z wieloma lękami. Pozornie błahe sytuacje, słowa czy gesty mogą jej przywodzić na myśl zdarzenie, do którego nie chce wracać. Najczęściej te traumy pojawiają się, gdy dochodzi do zbliżenia seksualnego z partnerem. Wiele ofiar gwałtu bardzo długo odczuwa niechęć na samą myśl o stosunku. Co im towarzyszy?

Przede wszystkim strach, lęk i przerażenie. To najczęstsze reakcje. I, co warto podkreślić, nie ma w tym nic złego czy dziwnego – zwraca uwagę seksuolożka i terapeutka Patrycja Wonatowska w rozmowie z Ewą Kaletą.

Często jedyną drogą, by powrócić do aktywności seksualnej bez stale towarzyszącego niepokoju, jest wiele godzin spędzonych na sesjach terapeutycznych. Co jednak może robić parter, by powoli przełamywać opory drugiej strony?
Przede wszystkim nigdy nie naciskać. Usilne prośby i zachęty bardzo łatwo mogą zrazić ofiarę napaści seksualnej. To musi być wspólna decyzja.
Przed zbliżeniem warto porozmawiać z drugą połową o tym, co jest dla niej komfortowe, a co nie. Dobrze także ustalić jakiś sygnał, którym będzie mogła zakomunikować, że coś jej przeszkadza.
Podczas stosunku parter powinien być delikatny i ostrożny. Nie należy też oczekiwać od drugiej strony nadmiernego okazywania uczuć, emocji. To dopiero próby przełamywania się po traumie, więc nie liczmy na to, że od razu będzie jej przyjemnie. Na razie pracujmy nad tym, aby nie było nieprzyjemnie.

Związek z ofiarą gwałtu a zespół stresu pourazowego

Żaden związek nie jest prosty. Wszystkie wymagają od każdego z partnerów pewnej pracy. Niemniej wchodząc w bliską relację z osobą, która doświadczyła napaści seksualnej, musimy liczyć się z tym, że tu pewnych komplikacji może pojawić się więcej. Przede wszystkim wynikają one z traumy, jaką przeżyła jedna ze stron, która z kolei wiąże się często z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Dane, które można znaleźć w Internecie, nie są w pełni zgodne. Jedne źródła podają, że na PTSD cierpi około 50% ofiar gwałtu. Z innych informacji wynika, że to ponad 60%. Niektóre strony wymieniają nawet wyższe liczby. Pomimo tych niezgodności, jedno jest pewne: zespół stresu pourazowego towarzyszy większości osób po napaści seksualnej.
PTSD objawia się najczęściej atakami paniki, depresją, bezsennością, apatią czy nieustannie towarzyszącym lękiem. Niejednokrotnie pojawiają się także myśli samobójcze. Terapia u ofiar gwałtu i molestowania, które cierpią na zespół stresu pourazowego, powinna skupiać się więc na przyczynie wszystkich dolegliwości, czyli samym traumatycznym przeżyciu. Trzeba je przepracować, by przejść do kolejnego etapu – odbudowywaniu umiejętności nawiązywania zdrowych relacji na różnych płaszczyznach, również seksualnych.

Kiedy ofiarą jest mężczyzna…

O gwałtach dokonywanych na mężczyznach mówi się niewiele. Dużo częściej słyszy się o wykorzystywanych seksualnie młodych chłopcach, ofiarach pedofili. Tymczasem dorosły mężczyzna również może stać się ofiarą napaści na tle seksualnym.
W statystykach gwałty dokonywane na przedstawicielach płci męskiej prawie nie istnieją. Nie oznacza to jednak, że do nich nie dochodzi. Mężczyźni po prostu nie zgłaszają takich sytuacji. Kieruje nimi wstyd i duma. Później z kolei towarzyszy im poczucie upokorzenia, które może rzutować na przyszłe relacje seksualne.
Skąd bierze się mit, że mężczyzna nie może zostać zgwałcony? Przede wszystkim z faktu, iż w przekonaniach wielu osób panuje pogląd dający się streścić w jednym zdaniu: „facet zawsze jest chętny”. To jednak kompletna bzdura. Należy też podkreślić, że męska erekcja nie oznacza przyzwolenia na seks. Najczęściej jest ona bowiem reakcją mimowolną i nie zawsze związaną z podnieceniem.

Związek z ofiarą gwałtu
Demony przeszłości w waszej sypialni. Związek z ofiarą gwałtu

Druga połówka mężczyzny, który padł ofiarą gwałtu bądź molestowania, nigdy nie powinna z tego powodu podważać jego męskości. Takie zachowanie prowadzi najczęściej do tego, że partner przestaje wierzyć we własną wartość, co z kolei wiąże się z depresją, a nawet myślami samobójczymi. Ponadto należy uszanować to, że mężczyzna również może mieć traumę dotyczącą stosunku płciowego. Jego płeć nie warunkuje poziomu libido, szczególnie po gwałcie.
Niezależnie od płci pamiętajmy, że największe efekty w przezwyciężaniu traum przynosi terapia. Może być ona dobrym wyjściem, zarówno dla ofiary napaści seksualnej, jak i dla jej drugiej połówki.

 

EP