Design i funkcjonalność, czyli podłoga dwuwarstwowa

Dwuwarstwowe deski i parkiety zdobią polskie domy od lat. Urzekają naturalnym pięknem i kuszą innowacyjną funkcjonalnością. Dzisiaj jednak, wybierając podłogę, zwracamy uwagę także na unikalny design produktu – zgodnie ze światowymi trendami. Dlatego producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się podłogą nie tylko funkcjonalną, lecz także ciekawie zaprojektowaną i nowoczesną.

Podłoga dwuwarstwowa – wyjątkowe połączenie designu i funkcjonalności
Podłoga dwuwarstwowa – wyjątkowe połączenie designu i funkcjonalności

Pojawienie się na rynku podłóg dwuwarstwowych było odpowiedzią na oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Szybki montaż, łatwa pielęgnacja czy ponadprzeciętna wytrzymałość to tylko kilka z licznych zalet tych produktów. Rozwój branży i nieustanne pojawianie się nowych trendów sprawia, że obecnie paleta dostępnych dwuwarstwowych desek i parkietów, wzornictwo i kolory pozwalają wybrać podłogę skrojoną na miarę.

Podłoga szyta na miarę

Jeszcze kilka lat temu oferta funkcjonalnych dwuwarstwowych desek i parkietów ograniczała się jedynie do standardowych wzorów ułożenia i najpopularniejszych odcieni naturalnego surowca. Dzisiaj możliwości są praktycznie nieograniczone. Nowoczesne formuły barwienia pozwalają uzyskać niepowtarzalny efekt kolorystyczny, więc jest w czym wybierać. W samym segmencie podłóg bielonych znajduje się obecnie kilka wariantów bieli do wyboru. Możemy zdecydować się odcienie ciepłe, szare lub te nawiązujące do barwy surowego dębu, jak np. Dąb Alabastro z kolekcji Color Inspiration od Jawor-Parkiet. W palecie dostępnych produktów znajdują się także podłogi barwione na ciemno, deski barwione przy użyciu naturalnych pigmentów, a nawet odporne na wilgoć i działanie grzybów drewno termowane. Dowolny jest także wybór sposobu wykończenia powierzchni – delikatnie postarzające szczotkowanie, optycznie wydłużająca faza V2 czy eksponująca pojedyncze elementy podłogi faza V4. Użytkownicy, którzy dysponują niewielkim metrażem, mogą zdecydować się na superdługie deski, jak np. ponaddwumetrowa FertigDeska Luxury od Jawor-Parkiet. Podłoga ta, ułożona w odpowiedni sposób, optycznie powiększy wnętrze, dodając mu przestronności. Miłośników niebagatelnych rozwiązań z całą pewnością zainteresuje wspomniana już jodła francuska Chevron od Jawor-Parkiet, dostępna zarówno w desce, jak i w parkiecie. Niecodzienny wzór ułożenia podłogi pozwoli nam osiągnąć spektakularny efekt, czyniąc nasze wnętrze eleganckim i ekskluzywnym. Na zwolenników stylu rustykalnego czekają zaś unikalnie postarzane i ręcznie heblowane dębowe deski z kolekcji Retro. – Obecnie współpraca z architektami i designerami, a także stałe obserwowanie dynamicznie zmieniających się tendencji na rynku to podstawa – tłumaczy Jacek Dąbrowski, country sales manager w firmie Jawor-Parkiet – ­­Dzięki temu można nie tylko w pełni zaspokajać potrzeby klientów, lecz także iść o krok dalej, kreując nowe trendy. – uzupełnia.

Dwie warstwy, wiele zalet

Cały sukces podłóg dwuwarstwowych, takich jak np. FertigDeska i FertigParkiet firmy Jawor-Parkiet, tkwi w ich budowie. Warstwa wierzchnia, zwana także szlachetną, o grubości nawet do 6 mm, wykonana jest z drewna dębu, jesionu lub egzotycznego. W odróżnieniu od popularnych na rynku podłóg trójwarstwowych, warstwa spodnia także wykonana jest ze szlachetnego i trwalszego drewna liściastego. Warstwy te ułożone są względem siebie prostopadle, a fakt, że drewno liściaste jest znacznie twardsze niż iglaste, pozwala ograniczyć do minimum pracę drewna i uczynić podłogę w znacznym stopniu odporniejszą na skurcze i rozkurcze zachodzące, np. pod wpływem zmiany wilgotności otoczenia. Właśnie za sprawą warstwowej konstrukcji podłogi te są ponadto rekomendowane do stosowania na ogrzewaniu podłogowym – technologia ta umożliwia cyrkulację powietrza.

Gotowe do użycia chwilę po montażu

Wszyscy chyba pamiętamy, z czym kiedyś wiązał się montaż podłogi drewnianej. Żmudna praca parkieciarzy, pył powstający w wyniku cyklinowania, a na koniec – pełne niecierpliwości oczekiwanie na moment, w którym pomalowana ręcznie powierzchnia będzie sucha i gotowa do użytkowania.
Gotowych podłóg dwuwarstwowych szczęśliwie to nie dotyczy – dwuwarstwowe produkty firmy Jawor-Parkiet jeszcze na etapie produkcji zostają zabezpieczone siedmioma warstwami lakieru lub trzema warstwami olejowosku. Dzięki temu są one gotowe do użytkowania niemal zaraz po ułożeniu. Ma to też niebagatelne znaczenie estetyczne – właściwie niemożliwe jest położenie tak równej i jednolitej warstwy ochronnej w procesie ręcznego lakierowania. Jest to istotne, gdy nasz wybór pada na długie deski, w których szczególnie powinno się zadbać o jednolite pokrycie powierzchni. – Dzisiaj branża stawia przede wszystkim na funkcjonalność – komentuje Dąbrowski – Odpowiedzią na ten trend jest dedykowana do montażu we wzór jodły francuskiej kolekcja Chevron, w której poszczególne deski zostały przycięte pod kątem 45º jeszcze na etapie produkcji, co znacznie ułatwia montaż i gwarantuje precyzję wykonania.

Co po latach użytkowania?

Właściwe zabezpieczenie powierzchni podłogi dwuwarstwowej pozwala na jej bezproblemowe użytkowanie i pielęgnację przez wiele lat. Jednak, kiedy zapragniemy już ją odświeżyć lub dodać jej nowego blasku, z powodzeniem możemy poddać ją procesowi szlifowania. Grubość wierzchniej warstwy została tak dobrana, by można było ją nawet kilkakrotnie cyklinować w okresie kilkudziesięciu lat użytkowania. Gwarantuje to bezpieczną kilkukrotną renowację jej powierzchni.