Detoks sokowy – skuteczna forma oczyszczenia organizmu czy kosztowna moda?

Detoks sokowy jest popularną formą oczyszczenia organizmu. Stosuje ją wiele gwiazd. Ale czy aby na pewno jest skuteczna?

Detoks sokowy – skuteczna forma oczyszczania organizmu czy kosztowna moda?

Detoks przy pomocy świeżych soków i odżywczych koktajli przeżywa aktualnie ponowną młodość. O jego zaletach opowiadają gwiazdy social media, a kolejne firmy prześcigają się w dostarczaniu nowych produktów, które mają pomóc szybko i efektywnie oczyścić organizm z toksyn. Czy tego typu dieta jest bezpieczna i rzeczywiście działa zbawiennie na nasz organizm? Ewa Kurowska, dietetyk i ekspert kampanii Wybieram Siebie zaleca zachowanie zdrowego rozsądku i postawienie na umiar.


Strach przed toksynami

Wokół detoksów przez lata narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Jednym z nich jest powszechna opinia, jakoby konkretne pokarmy miały właściwości „wypłukiwania” toksyn z organizmu. Kilkudniowa dieta zwiększająca spożycie błonnika i wody w istocie może poprawić nasz metabolizm, ale dzieje się to przede wszystkim wskutek odciążenia organów takich jak wątroba czy nerki.
W powszechnie krążących opowieściach o korzyściach różnych diet detoksykacyjnych zapomina się często, że u zdrowego człowieka funkcję oczyszczania organizmu pełnią nade wszystko wątroba i nerki. Uwalniając wątrobę od ciężkostrawnych składników w istocie poprawimy pracę tego narządu. Nie powinniśmy jednak dać się zwariować. Jeśli na co dzień nasza dieta jest zrównoważona, organy te skutecznie wykonują swoją pracę, jeśli natomiast odżywiamy się niewłaściwie przez większość czasu 1 tydzień „detoxu” nie zniweluje wielomiesięcznego zaniedbania.

W szczególnych przypadkach, kiedy czujemy, że zdecydowanie odchyliliśmy się od zbilansowanej diety, a nasz metabolizm zwolnił, dieta sokowa może być jednym z elementów powrotu do dobrych nawyków żywieniowych. Istotne jednak, aby nie trwała dłużej niż 3 dni, a także była przeprowadzona z uprzednim przygotowaniem organizmu.
Nie brak jednak przykładów osób, które zwiedzione narracją o zbawiennych efektach oczyszczania organizmu diet sokowych, stosują je jako zastępnik zrównoważonej diety dostarczającej wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników. Taka postawa to popadanie w zupełną skrajność, która nie przyniesie dla naszego organizmu nic dobrego.

Natychmiastowy efekt?

Zanim zdecydujemy się na oczyszczanie oparte na sokach, warto rozważyć jednak naszą motywację. Wiele osób chwyta się bowiem tego typu rozwiązań z nadzieją na szybkie pozbycie się niechcianych kilogramów, co okazuje się być nieskuteczną metodą.
Zanim pacjentki trafiają na konsultację do dietetyka, bardzo często same próbują różnych rozwiązań na własną rękę. Głodówki, detoksy, mocno eliminacyjne diety, o których huczą damskie fora, niosą w sobie obietnicę natychmiastowego efektu. Jeśli jednak takiej „kuracji” nie towarzyszy zmiana nawyków żywieniowych i po tygodniu, dwóch wyrzeczeń wracamy dawnych przyzwyczajeń, uzyskany efekt w postaci smuklejszej sylwetki szybko się ulatnia.

Przede wszystkim umiar i rozsądek na co dzień

Dlaczego zatem, zamiast na co dzień stosować zrównoważoną dietę, tak często chwytamy się alternatywnych sposobów?
Dla wielu kobiet chwilowe wyrzeczenie wydaje się dużo prostszym rozwiązaniem niż zrównoważona dieta i regularna aktywność fizyczna, jako stały element życia. Jeśli chcemy naprawdę zmienić coś w naszej sylwetce i sposobie odżywiania, zawsze najlepiej sprawdza się metoda małych kroków. Jeśli na co dzień w twojej diecie brak miejsca na owoce i warzywa, nie chwytaj się drastycznych detoksów, a z każdym dniem zacznij wprowadzać po dodatkowej porcji w postaci surowych warzyw/owoców, soku, koktajlu czy każdej innej dowolnej formie. Tak jak ci to pasuje, nie tak jak dyktuje to moda.