Dlaczego warto pić zioła?

Wiele roślin traktujemy jak chwasty i pieczołowicie usuwamy je z domowych ogródków. Często nie zdajemy sobie sprawy, że mają wiele cennych właściwości.

Dlaczego warto pić zioła. Foto pixabay by Mareefe

Ciepłe napoje są wybawieniem w długie jesienne wieczory, a także w chłodne poranki. Na rozgrzanie zazwyczaj wybieramy herbatę, w drodze do pracy popijamy kawę, a dla zdrowia warto zdecydować się na zioła. Napary z określonych gatunków roślin mogą bezpiecznie wspomagać nasz organizm, oczywiście jeśli nie spożywamy ich w nadmiarze. Osoby przewlekle chore powinny szczególnie uważać i konsultować picie ziół z lekarzem.

Ostropest plamisty

Ostropest zawdzięcza swoją popularność szerokiemu zakresowi działania, a jego lecznicze właściwości są zawarte w nasionach rośliny. Korzystnie wpływa na działanie wątroby – poprawia zdolność regeneracji poprzez stymulację wytwarzania nowych komórek, a także wspiera usuwanie toksyn z organizmu. Jest to przydatna właściwość, zwłaszcza po zatruciu organizmu lub długotrwałym leczeniu farmakologicznym, na przykład za pomocą antybiotyków. Terapia ostropestem jest stosowana w leczeniu choroby alkoholowej i może też chronić przed marskością wątroby. Rozpoczęcie kuracji warto rozważyć jeśli cierpimy na problemy trawienne, ponieważ reguluje procesy trawienne oraz poprawia metabolizm i apetyt, a także obniża poziom cholesterolu. Napar szczególnie dobrze działa na kobiety poprzez regulowanie krwawienia miesiączkowego.

Stosowanie: Ostropest najłatwiej kupić w postaci ziaren, a następnie samodzielnie przygotowywać z nich napar. Należy go przyrządzać z całych nasion lub zmielić tuż przez parzeniem napoju. Maksymalna dzienna dawka do spożycia to 2 łyżeczki na szklankę gorącej wody

Pokrzywa

Roślina ta zawiera m.in. witaminy A, C i K oraz składniki mineralne żelazo, potas, magnez i fosfor. O korzyściach płynących z picia pokrzywy wie każda kobieta, ale jej pozytywne działanie to nie tylko piękne włosy i paznokcie. Pokrzywa sprawdza się przy chorobach układu moczowego i oczyszczaniu organizmu m.in. dlatego, że ma działanie moczopędne. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych oraz wspiera leczenie zapalenia pęcherza, a ponadto reguluje funkcjonowanie układu trawiennego. Napar pobudza przemianę materii i apetyt, co można wykorzystać podczas procesu odchudzania. Jego zbawienne działanie  objawia się także w leczeniu anemii, ponieważ pobudza produkcję czerwonych krwinek. Pokrzywa jest niekiedy stosowana przy chorobach reumatycznych.

Stosowanie: Można ją spożywać w postaci soku, jednak łatwiejszym i szybszym sposobem jest picie herbaty. Można kupić gotową w torebkach lub zebrać roślinę samodzielnie i parzyć napar ze świeżych lub suszonych liści. Wystarczy wsypać łyżeczkę do kubka i zalać gorącą wodą.

Szałwia

Jest znana przede wszystkim z działania antyseptycznego i przeciwzapalnego. Herbatka z szałwii jest stosowana w leczeniu infekcji jamy ustnej, bowiem likwiduje afty i pleśniawki. Płukanie gardła pomaga ograniczyć dolegliwości bólowe. Działanie naparu jest zbawienne szczególnie dla kobiet i to w każdym wieku, ponieważ zmniejsza nieprzyjemne odczucia towarzyszące miesiączce i menopauzie. Dodatkowo napój hamuje laktację, dlatego jest polecamy matkom kończącym okres karmienia piersią. Właściwości oczyszczające rośliny znajdują zastosowanie w walce z trądzikiem. Najczęściej jest dodawana bezpośrednio do kosmetyków, ale można też korzystać z jej antybakteryjnego działania od wewnątrz -poprzez picie wywaru. Szałwia jest również niezwykle pomocna w hamowaniu nadmiernego pocenia.

Stosowanie: Należy stosować się do zaleceń zawartych na opakowaniu herbaty. Przyjmuje się, że dziennie nie powinniśmy pić więcej niż jednej szklanki. Przekroczenie dawki może skutkować m.in. nadpobudliwością i rozdrażnieniem.

Morwa biała

Herbata z morwą białą jest idealna dla osób z problemami w utrzymaniu właściwego poziomu cukru. Składniki zawarte w jej liściach spowalniają w organizmie uwalnianie cukrów prostych z pożywienia, dzięki czemu w wyraźny sposób ograniczają skoki cukru po jedzeniu. Morwa biała zapobiega rozwojowi miażdżycy, ponieważ, jak udowodniono, zmniejsza ilość złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo cieszy się szczególnymi względami osób odchudzających się, ponieważ korzystnie działa na metabolizm.

Stosowanie: Jeśli przygotowujemy herbatę samodzielnie to zalewamy 1 g morwy 100 ml wody. Jeżeli zaś kupujemy gotową w saszetkach, kierujmy się zaleceniami producenta. Aby skorzystać z właściwości morwy, należy stosować ją regularnie przez dłuższy czas, na przykład miesiąc.