Dom w stylu prowansalskim – ulubiona aranżacja Polek!

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czym charakteryzują się kobiece wnętrza? Z pewnością jest ono ciepłe, przytulne i pełne różnorodnych dodatków, które tworzą wyjątkowy klimat dostosowany do stylu domowniczki.

Dom w stylu prowansalskim – ulubiona aranżacja Polek!

Prowansalskie wnętrze

Czym się charakteryzuje styl prowansalski? Właśnie kobiecością! Kojarzy się przede wszystkim ze słońcem, sielanką, zapachem lawendy i wakacyjnym klimatem. Występuje w stonowanych, pastelowych barwach w połączeniu z wszechobecną bielą. Jak sama nazwa wskazuje, styl narodził się w Prowansji – regionie położonym na Południu Francji. Ciepły klimat Morza Śródziemnego oraz bliskość alpejskich szczytów dały początek prostego, wiejskiego budownictwa, które po dziś dzień zachwyca zestawieniem jasnych barw i prostym wzornictwem. Osoby decydujące się na taką aranżację przestrzeni mogą swobodnie wyrażać swój styl i osobowość dzięki dodatkom.

Najważniejsze motywy

We wnętrzach w stylu prowansalskim znajdziemy motywy takie jak: lawenda, oliwki, cykady. Do tego podniszczone belki sufitowe, biało-drewniane, proste meble, lekko przytarte ramy – to wszystko nadaje domowi niepowtarzalny charakter Prowansji. Jakie tekstylia i dodatki sprawdzą się najlepiej? Pastelowe kolory z przewagą fioletu czy drewniana struktura bibelotów, a do tego klimatyczne świece i świeczniki! Nie można też zapomnieć o kwiatach, które ożywią wnętrze.

– Wnętrze, w którym mieszkamy, wyraża naszą osobowość. Jest odzwierciedleniem nie tylko aktualnych trendów, ale przede wszystkim – indywidualnych upodobań. Nic dziwnego, że wnętrza prowansalskie – jasne, pastelowe, pełne kwiatów i tkanin – częściej wybierane są przez kobiety. Jest to zresztą jeden z ulubionych stylów w naszym kraju. Być może dlatego, że o każdej porze roku kojarzą się nam z wakacjami na słonecznym Południu – komentuje Ewa Mierzejewska, ekspert ds. aranżacji wnętrz.

Uniwersalność i kobiecość

Z jednej strony Polacy coraz częściej idą z duchem czasu jeśli chodzi o aranżację wnętrz i otwierają się na nowe rozwiązania takie, jak styl loftowy czy nowoczesny. Z drugiej strony wciąż bardzo wielu zwolenników, szczególnie wśród kobiet, mają ciepłe i przytulne aranżacje, m.in. właśnie w stylu prowansalskim.

Każda kobieta jest niepowtarzalna, ma swój indywidualny styl i charakter. Jednak można zaobserwować pewne zależności, niezmienne od stuleci. Zamiłowanie do kwiatów czy pastelowych kolorów nadal jest domeną płci pięknej i ma to również odzwierciedlenie w tym, jak mieszkamy.