Dziecko na szelkach – co specjaliści sądzą o tej kontrowersyjnej metodzie?

Coraz bardziej popularny sposób wychodzenia z dziećmi budzi kontrowersje. Czy "dziecko na smyczy" to wygodny i zwiększający bezpieczeństwo trend? A może oznaka złego rodzicielstwa?

dziecko na szelkach
Dziecko na szelkach – co specjaliści sądzą o tej kontrowersyjnej metodzie? Foto Instagram @hkolendreski

Smycz i szelki zazwyczaj kojarzą się z wyprowadzaniem na spacer czworonoga. Coraz więcej rodziców w ten sposób decyduje się jednak ujarzmić swoje rozbrykane pociechy. Lecz chociaż dziecko na szelkach już nie dziwi, to podobny widok nie przestaje bulwersować części społeczeństwa. Jakie wady i zalety ma ten sposób wychodzenia z latoroślą? Dlaczego wciąż budzi takie kontrowersje?

Dziecko na szelkach – zalety

Szelki zapewniają dziecku bezpieczeństwo. Pozwalają kontrolować pociechę, która ma tendencję do wyrywania się i którą trudno jest prowadzić za rękę. Pozwalają też na odejście od rodzica na kilka kroków, gdy dziecko jest zainteresowane np. kolorową witryną albo kwiatkami obok chodnika. Smycz dołączona do szelek ogranicza jednak pole manewru malucha, chroniąc go przed wybiegnięciem na ulicę. Gadżet okazuje się również przydatny, kiedy razem z dzieckiem jesteśmy w tłumie. Dzięki niemu dużo mniejsza jest szansa na to, że pociecha zniknie nam nagle z pola widzenia i zgubi się pomiędzy ludźmi. Szelki przypadły do gustu również wysokim osobom, bo dzięki nim nie muszą chodzić skuleni ani wykręcać dziecku ręki do góry.

Zobacz także: Jak stworzyć prawidłową więź z dzieckiem?

Duża rodzina

Osoby wielodzietne mogą znaleźć w szelkach prawdziwe wybawienie. Ostatecznie każdy z nas ma tylko dwie ręce, a przy sporej gromadce małych dzieci upilnowanie ich wszystkich często wydaje się niemożliwe. Co więcej, nawet w przypadku dwójki dzieci, jeśli jedno z nich jest noworodkiem, który wymaga noszenia na rękach, smycz może być niezwykle przydatna i pomóc odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo starszej pociechy. Szelki okazać się mogą także niezwykle przydatne dla kobiet w zaawansowanej ciąży, którym przez stan błogosławiony trudno nadążyć za energicznym maluchem.

Dziecko na szelkach – wady

Wydaje się, że największą wadą szelek jest… tabu społeczne. Wielu internautów, którzy przeciwni są takiemu rozwiązaniu, zwraca uwagę na to, że sami czują dyskomfort na podobny widok. Zwracają też uwagę na skojarzenia z prowadzeniem na smyczy zwierzaka. Można jednak znaleźć także bardziej konkretne komentarze. Przeciwniczką szelek jest np. psycholog Dorota Zawadzka.

Warto zwrócić uwagę na: upokorzenie dziecka; ograniczenie możliwości zaspokajania naturalnej ciekawości; brak możliwości rozwijania kontroli własnego ciała – napisała w poście na Facebooku Superniania.

W konsekwencji dziecko może wolniej nauczyć się bezpiecznych zachowań oraz tego, co wolno a czego nie w przestrzeni społecznej. U małych dzieci, które uczą się dopiero chodzić, chroniąca przed upadkami uprząż może natomiast spowalniać rozwój motoryki, gdyż maluch nie będzie czuł potrzeby panowania nad własnym ciałem w ochronie przed konsekwencjami.
Inni specjaliści wypowiadają się mniej jednoznacznie. Wielu psychologów zwraca uwagę, że gadżet ten nie powinien być nadużywany i stosowany na co dzień, szczególnie przy jednym dziecku. Może natomiast okazać się przydatny w nietypowych sytuacjach albo przy posiadaniu większej gromadki pociech.

Szelki – tak czy nie?

Szelki dla dzieci mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. To, czy warto je stosować, najczęściej zależy po prostu od sytuacji. Nie przydadzą się każdemu, nie przypadną też wszystkim dzieciom do gustu. Jednocześnie wielu rodziców może poprawić w ten sposób bezpieczeństwo swoich dzieci, dlatego coraz więcej osób decyduje się dać im szansę. Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety, więc nie należy go nadużywać. Czasem może być jednak bardzo przydatne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Becky Miller (@becky.miller1975)