Ogórek w pielęgnacji skóry

To niepozorne warzywo nie tylko idealnie sprawdza się jako dodatek do obiadu, ale również ma niesamowicie korzystny wpływ na naszą cerę.

Ogórek w pielęgnacji skóry. Foto unsplash

Ogórek jest warzywem chętnie wykorzystywanym w kuchni, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy w ogródkach jest go pod dostatkiem. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że warto uwzględnić go w swojej diecie. Jednak nie każdy wie, że wykazuje korzystne działanie w zakresie pielęgnacji cery. W 95% składa się on z wody, przez co bardzo dobrze nawilża, a jego pH jest równie pH skóry, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako naturalny kosmetyk. Jest idealny dla cery tłustej, trądzikowej i mieszanej, jednak jego pozytywne działanie odczują również posiadaczki cery suchej.

Ogórek na oczy

Plasterki ogórków na powiekach to element pielęgnacji, który kojarzy każda z nas. Jednak warto używać tego urodowego triku częściej niż raz w miesiącu podczas domowego spa. Ogórek ma właściwości rozjaśniające, nawilżające i ściągające, dzięki czemu jest idealny do pielęgnacji skóry wokół oczu. Przede wszystkim jest wybawieniem dla osób zmęczonych, dla których cienie i worki pod oczami są codziennością. Poranne okłady z plasterków ogórka pomogą zlikwidować opuchliznę oraz delikatnie rozjaśnią okolicę po oczami, dzięki czemu skóra zyska promienny i zdrowy wygląd, a twarz będzie sprawiać wrażenie świeżej i wypoczętej. Plasterki ogórka powinny być grubsze, a dla większej skuteczności w zakresie zwalczania opuchlizny, warto wstawić je na chwilę do lodówki i schłodzić. Okład z ogórków należy trzymać około 15 minut, a następnie przemyć oczy chłodną wodą. Zamiast okładów możemy również przemywać okolicę pod oczami wodą z ogórków. Warzywo należy uprzednio umyć i obrać, a jeśli posiadamy ogródek, najlepiej korzystać z własnych zbiorów.

Dla skóry problematycznej

Ogórek wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków przeciwtrądzikowych, zarówno tych kupionych w sklepie, jak i domowych. Oprócz właściwości oczyszczających, które pomogą ograniczyć powstawanie nowych zmian, znajduje on zastosowanie po terapii przeciwtrądzikowej. Długotrwałe leczenie pozostawia po sobie gładką cerę, ale niestety również przebarwienia, które znikają dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach, w zależności od stopnia nasilenia i wybranej terapii. Najskuteczniej na przebarwienia działają specjalistyczne kremy, które przepisuje dermatolog, lub zabiegi kwasami. Naturalne kosmetyki rozjaśniające mogą jednak wspomóc cały proces. Jednym z nich jest właśnie ogórek.

Z jego właściwości neutralizujących przebarwienia możemy skorzystać, wykorzystując go do zrobienia domowego toniku lub maseczki. Wystarczy pokroić lub zetrzeć ogórka na tarce do warzyw. Następnie odcisnąć sok, przelać go do buteleczki i zmieszać z odrobiną wody. Tak przygotowany płyn należy przechowywać w lodówce i stosować jedynie przez kilka dni, dopóki nie ulegnie zepsuciu. Do maseczki potrzebujemy startego na małych oczkach ogórka, kilka kropel soku z cytryny i jogurtu naturalnego. Wymieszane składniki nakładamy na twarz na 15 minut, po czym zmywamy ciepłą wodą.

Poprawia wygląd i ogólną kondycję skóry

Oprócz usuwania przebarwień i opuchlizny to pozornie banalne warzywo wpływa korzystnie na ogólną kondycję skóry i poprawia jej wygląd. Przede wszystkim zapewnia jej wysoki poziom nawilżenia, jednocześnie zmiękczając skórę. Z kolei kojąca formuła kosmetyków z dodatkiem ogórka łagodzi podrażnienia skóry, również te spowodowane nadmierną ekspozycją słoneczną. Cera pielęgnowana z wykorzystaniem zbawiennych właściwości ogórka jest promienna i pełna blasku oraz odpowiednio ściągnięta i ujędrniona. Regularne stosowanie tego rodzaju kosmetyków może zmniejszyć widoczność płytkich zmarszczek. Dodatkowo osoby o cerze tłustej i trądzikowej mogą za ich pomocą zahamować działanie gruczołów łojowych i zmniejszyć ilość wydzielanego przez nie sebum.

Anita Bożek