Jak wybrać psa do małego mieszkania?

Pies w bloku to powszechny widok. Mieszkańcy miejskich osiedli coraz częściej decydują się na posiadanie pupila. Czy metraż ogranicza nas w wyborze?

Jak wybrać psa
Jak wybrać psa do małego mieszkania? Foto Pixabay

Jak wybrać psa, jeśli ogranicza nas metraż? Planując obecność czworonoga w mieszkaniu, powinniśmy wziąć pod uwagę istotne kwestie lokatorskie. Pamiętajmy, że wybór rasy powinien być uwarunkowany wielkością lokum, ale nie tylko.

Jak wybrać psa, by nie zamęczyć sąsiadów?

Hałaśliwy pies mieszkający w bloku to utrapienie nie tylko dla właściciela, ale i innych lokatorów budynku. Jeśli czworonóg na co dzień sprawia kłopoty wychowawcze, warto dowiedzieć się od mieszkańców, czy pupil przeszkadza również pod naszą nieobecność.
Nie tylko wymiary psa decydują, czy będzie nadawać się do zamieszkania w bloku. Kluczowe kwestie, jakie powinniśmy rozważyć, to usposobienie i charakter małego przyjaciela. Jak podpowiada Aurelia Suszek, ekspert firmy Aquael, na pewno nie sprawdzą się rasy stróżujące, pasterskie i o dużych wymaganiach ruchowych. Nie warto wybierać także psów, które źle reagują na samotność. Wychodząc z domu, nie chcemy chyba, by pupil wył i szczekał, zakłócając spokój sąsiadów.
Wśród psów odpowiednich do mieszkania wymienia się m.in.:

  • chihuahuy
  • maltańczyki
  • yorki
  • shih tzu
  • cocker spaniele

Duży pies w małym mieszkaniu? Da się!

Ogólnie przyjęto, że duże psy nie nadają się do małych powierzchni. Tymczasem specjaliści uważają, że sedno leży gdzie indziej. Chodzi o dawkę ruchu, którą zapewnimy pupilowi. Jeśli zadbamy o odpowiednią aktywność, nie ma przeciwwskazań co do powierzchni, jaką pies będzie zajmować. Wszystko zależy przecież od naszych chęci, choć oczywiście powinniśmy przewidzieć, do jakich rozmiarów zwierzę urośnie i czy będziemy dysponować wystarczającą ilością miejsca dla niego. Pamiętajmy, że czworonóg musi mieć przecież swoje legowisko. Jeśli będziemy przeganiać go z kąta w kąt, nie poczuje się komfortowo. Może zdarzyć się też tak, że zwierzak sam wybierze ulubioną miejscówkę, w której będzie odpoczywać.

Otoczenie ma znaczenie

Nawet jeśli mieszkanie nie jest pokaźnych rozmiarów, ale blok otoczono terenami zielonymi, skwerkami i polankami, uszczęśliwimy tym swojego pupila. Pies rozładowujący swoją energię na spacerze to sama radość i zadowolenie. W większych miastach powstają wybiegi dla psów z wieloma atrakcjami. Są tam terenowe zabawki jak drążki, slalomy czy równoważnie. Sportowa zabawa z psem to nie tylko sposób spędzania czasu i pokonywanie toru przeszkód, ale również doskonała metoda na pogłębienie relacji. Jak najczęściej powinniśmy zabierać nasze czworonogi w miejsca, gdzie są ludzie, inne psy, dźwięki i zapachy. Po całym dniu spędzonym w czterech ścianach zwierzaki potrzebują nowych przeżyć i wyzwań, którym stawią czoła.

Jak wybrać psa, gdy w mieszkaniu jest dziecko?

Wielu z nas zastanawia się, czy pies i dzieci w niewielkim mieszkaniu wzajemnie się nie wykluczają. Odpowiednio wychowany i wytresowany czworonóg o łagodnym charakterze może stać się oddanym przyjacielem naszej pociechy. Trzymając psa w domu, pamiętajmy o odkurzaniu, odświeżaniu podłóg, wycieraniu pupilowi łap po przyjściu ze spaceru. Myjmy ręce po każdym kontakcie z czworonogiem. Zwłaszcza w okresie linienia nie pozwalajmy psu spać w łóżku i częściej czeszmy. Trzepmy jego posłanie przynajmniej raz w tygodniu. Te drobiazgi sprawią, że nie będzie powodu, by separować zwierzę od dziecka.
Wśród ras psów przyjaznym dzieciom wymienia się:

  • buldogi
  • labladory
  • beagle
  • samojedy
  • owczarki szkockie collie