„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” nagrodzony Srebrnymi Lwami

„Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” nowy film Janusza Majewskiego, został uhonorowany Srebrnymi Lwami 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. To klasyczne kino w najlepszym wydaniu, pełne wspaniałej muzyki. Nagrodę zdobył również, występujący w filmie, Wojciech Pszoniak, którego rola – ekscentrycznego Zuppe, została uznana za najlepszą drugoplanową rolę męską.

Film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" nagrodzony Srebrnymi Lwami na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni
Film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” nagrodzony Srebrnymi Lwami na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

„Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy” to film, który spotkał się z entuzjastycznym odbiorem publiczności Festiwalu w Gdyni. Długie oklaski publiczności w czasie pokazu premierowego i pozytywne przyjęcie dziennikarzy, znalazły potwierdzenie w werdykcie jury Konkursu Głównego.

Powstał film o sile optymizmu, o wierze w niezależność ducha, o ciemnocie i nikczemności tamtych lat, o pięknie muzyki i miłości, o brzydocie kłamstwa i hipokryzji. Chciałem, aby był zabawny, ale nie głupi, żeby oddał klimat tamtych czasów, które znam z autopsji, żeby skłonił do refleksji, bo przecież to też jest jakaś cząstka naszej historii. – tak o filmie mówi reżyser „Excentryków” Janusz Majewski.

Nagrodą został uhonorowany również Wojciech Pszoniak. Zuppe, w którego wcielił się aktor, to jedna z bardziej wyrazistych i zabawnych postaci w filmie Janusza Majewskiego. Jury Festiwalu przyznało za tę kreację nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską.

Jest też brawurowy Wojciech Pszoniak, tropiciel pederastii i wyznawca teorii, że „wszyscy polscy pisarze to homoseksualiści”. Bawi jego upór, ale ostatecznie okazuje się dyskretnym sygnałem świata, w którym powtarzana tysiąc razy brednia nie może stać się prawdą. – tak o roli Wojciecha Pszoniaka pisał krytyk filmowy Paweł T. Felis.

Film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" nagrodzony Srebrnymi Lwami na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” nagrodzony Srebrnymi Lwami na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

U schyłku lat pięćdziesiątych do Polski wraca z Anglii Fabian (Maciej Stuhr), emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Fabian poznaje intrygującą Modestę (Natalia Rybicka), która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary. Od tej pory „król i królowa swingu” to dwa barwne ptaki na tle siermiężnej rzeczywistości tamtych lat. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim – o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu.

Za wspaniałą muzykę do filmu odpowiadają Wojciech Karolak i Wojciech Mazolewski.

Premiera filmu zaplanowana jest 15 stycznia 2016 r.