Filtry organiczne, mineralne czy mieszane? Które będą dla mnie najlepsze?

Korzystanie z produktów z filtrami UV, szczególnie latem, jest ważne. Używając kosmetyków z filtrami możesz ochronić się przed negatywnym wpływem słońca.

Na rynku dostępne są produkty z różnymi filtrami – mineralnymi, chemicznymi i mieszanymi. Który najlepiej wybrać? Jakie są różnice między tymi filtrami i czym kierować się przy dobieraniu produktu ochronnego?

Filtry przeciwsłoneczne – o co tyle szumu?

Choć promieniowanie słoneczne potrzebne jest organizmowi do syntezowania witaminy D, jego nadmiar może być dla skóry niebezpieczny. To dlatego możesz potrzebować ochrony w postaci filtrów UV. Słońce emituje [3] rodzaje promieniowania docierającego do ziemi i jest to promieniowanie ultrafioletowe (UV), promieniowanie widzialne i podczerwone (IR). UV, to promieniowanie nadfioletowe niewidzialne dla ludzkiego oka. wykazuje największy wpływ na ciało (zarówno pozytywny [1] jak i bardzo szkodliwy). Promieniowanie to można podzielić na UVA, UVB i UVC. UVA przenika do skóry właściwej i może powodować jej starzenie się, problemy skórne i zmiany pigmentacyjne. UVB to rodzaj promieniowania UV docierający do zewnętrznej warstwy naskórka. Promieniowanie to przy dłuższej ekspozycji może wywoływać oparzenia i rumień. Dzięki UV możemy się opalić, gdyż na skutek jego działania wytwarza się w skórze melanina – barwnik odpowiedzialny za opaleniznę. Kiedy nie stosujesz kremów z filtrami przeciwsłonecznymi możesz narazić się nie tylko na szybsze starzenie się naskórka, ale również na poważne uszkodzenia skóry.

Typ skóry a stopień ochrony przeciwsłonecznej

To, jaką ochronę przeciwsłoneczną możesz zastosować, zależy od fototypu Twojej skóry. Osoby z bardzo jasną karnacją mogą potrzebować mocniejszego zabezpieczenia przed słońcem, gdyż w ich skórze znajduje się mniej pigmentu– melaniny. To przez małe ilości tego pigmentu osoby o jasnych włosach (rudych lub blond) i najczęściej niebieskich oczach mogą częściej doświadczać poparzeń skóry, jeśli nie stosują odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Osoby o ciemniejszej karnacji są lepiej chronione przed promieniowaniem (choć nadal potrzebują kremów ochronnych z filtrami mineralnymi lub chemicznymi [2]. Karnacja bardzo jasna, czyli osoby o włosach rudych lub blond (Fototyp I) zwykle potrzebują produktów o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF dla tych osób powinien wynosić od 30 do 50+. Przy jasnej karnacji (Fototyp II) proponujemy stosować nadal wysoką (SPF 50, 30), a dla skóry, która już jest opalona średnią ochronę przeciwsłoneczną, (SPF 20 lub wyższe). Przy karnacji kremowej (Fototyp III) odporniejszej już na działanie słońca zalecamy stosowanie wysokiej (SPF 30 ) lub średniej ochrony przeciwsłonecznej, czyli produktów z filtrem SPF 15, 20, 25 a przy karnacji oliwkowej, jasnobrązowej (Fototyp IV) – filtrów SPF 20 lub 15.

Filtry mineralne – plusy i minusy

Filtry mineralne stworzone są tak, żeby zapewniać ochronę fizyczną – odbijać i rozpraszać promieniowanie, uniemożliwiając mu wniknięcie w skórę. Krem z filtrem mineralnym zawiera przynajmniej jedną z dwóch substancji ochronnych, czyli dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) lub tlenek cynku (Zinc oxide). Odpowiednio dobrane chronią i przed promieniowaniem UVB i UVA 3.

Filtry mineralne – plusy:

  • zwykle są dobrze tolerowane przez osoby z wrażliwą skórą [4],
  • w przypadku najmłodszych dzieci należy unikać wystawiania ich na bezpośrednie działanie słońca; kiedy jednak maluch będzie narażony na promieniowanie UV, można zastosować produkt z filtrami mineralnymi, który przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci (taka informacja musi pojawić się na opakowaniu),

Filtry mineralne – wady [5] :

  •  często barwią skórę na biały kolor,
  •  biała warstwa lub z białą poświatą (w zależności od użytego rodzaju) musi stale pokrywać skórę, żeby produkt dawał odpowiednią ochronę (w przypadku filtrów chemicznych też należy nałożyć na skórę grubą warstwę produktu, jednak produkt nie pozostawia białej powłoki),
  • mogą brudzić ubrania.

Filtry chemiczne (organiczne) – plusy i minusy

Filtry chemiczne należą do grupy związków organicznych. Ich zadanie polega na pochłanianiu promieniowania słonecznego, zanim jeszcze zdąży negatywnie zadziałać na skórę. Odpowiednio dobrane filtry chemiczne chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, Filtry chemiczne są uważane za tak samo bezpieczne jak filtry mineralne. W produktach przeciwsłonecznych stosuje się je w ilościach regulowanych przepisami prawnymi, a do produkcji produktów z filtrami chemicznymi używa się jedynie dobrze przebadanych składników [6].

Filtry chemiczne – plusy:

  •  wchłaniają się w skórę, więc trudniej je zetrzeć niż filtry mineralne,
  •  mają inną konsystencję niż kosmetyki mineralne, dlatego wybrane produkty przeciwsłoneczne lepiej sprawdzają się przy cerze tłustej (taka informacja, czy produkt jest przeznaczony dla cery tłustej powinna znajdować się na opakowaniu),
  •  nadają się pod makijaż (taką informację powinien podać producent, bo nie wszystkie kremy z filtrami chemicznymi dobrze współgrają z makijażem),
  •  zwykle nie zmieniają koloru skóry.

Filtry chemiczne – minusy:

  •  nie zawsze można je stosować u małych dzieci.

Filtry mieszane

Filtry mieszane łączą w sobie filtry chemiczne i mineralne. W składzie kremów ochrony przeciwsłonecznej znajdują się więc i wybrane filtry chemiczne, i tlenek cynku lub dwutlenku tytanu. Stosowanie filtrów mieszanych pozwala na uzyskanie produktu o szerokim zakresie ochrony przed promieniami UV. [7] .

Filtry mieszane:

  •  zapewniają wysoką ochronę przed UVA i UVB,
  •  niektóre z nich mogą być stosowane u dzieci nawet od 1. miesiąca życia (np. Cera+Solutions Emulsja do ciała z filtrami SPF 50),
  •  mogą nie tylko chronić przed szkodliwym promieniowaniem, ale dodatkowo nawilżać
    skórę,
  •  mimo obecności filtrów mineralnych często nie bielą skóry (zależy to jednak od ilości i
    rodzaju zastosowanych filtrów).

Jakie kremy z filtrem dla niemowląt?

Krem z filtrem mineralnym to najczęstszy wybór rodziców małych dzieci. Choć taki kosmetyk jest bezpieczny dla skóry, ma też swoje ograniczenia. Produkt rozprowadza się inaczej niż taki z filtrem chemicznym, a żeby dawał odpowiednią ochronę, warstwa produktu musi być stale widoczna na skórze. U niemowląt może okazać się to mało komfortowe. Kiedy dziecko przytula się do rodzica, krem pozostaje na ubraniu dorosłego. Stale trzeba więc nakładać nową warstwę produktu. U niemowląt można stosować już bezpieczne kremy z filtrami mieszanymi, np. Cera+ Solutions Krem ochronny na słońce z filtrami SPF 50 dla dzieci od 1.miesiaca życia. Oceniono je jako bezpieczne dla dzieci. W kosmetykach przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej dla niemowląt ogranicza się dodatki, które mogą powodować uczulenia i podrażnienia. Produkty z filtrami mieszanymi mogą więc zapewniać najmłodszym optymalną ochronę przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Należy zaznaczyć, że dzieci, szczególnie te najmłodsze nie powinny być eksponowane na słońce. Warto pozostać z nimi w domu w godzinach między 11.00 a 15.00, kiedy działanie UVB jest najintensywniejsze [8] .

Rysunek 1 : Cera+ Solutions Krem ochronny na słońce z filtrami SPF 50

Jakie kremy z filtrem dla dorosłych?

Filtry UV, które lepiej sprawdzają się w przypadku dorosłych to filtry mieszane, takie jak np. Cera+ Solutions Krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50 dla skóry suchej i wrażliwej. Substancje organiczne i składniki mineralne (filtry fizyczne) chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. To dlatego łączy się dwutlenek tytanu lub tlenek cynku w kosmetykach z substancjami chemicznymi działającymi przeciwsłonecznie.

Rysunek 2 : Cera+ Solutions Krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50 dla skóry suchej i wrażliwej

Czym kierować się przy wyborze kremów z filtrem dla niemowląt i dla dorosłych?

Krem z filtrem mineralnym lub chemicznym dla dzieci (lub też mieszany) powinien być przebadany i oceniony przez specjalistów pod kątem bezpieczeństwa dla wrażliwej dziecięcej skóry. W jego składzie powinny znajdować się dodatkowe substancje chroniące naskórek przed wysuszaniem. Ważne, żeby krem charakteryzował się wysokim lub bardzo wysokim faktorem SPF (ochrona powinna być dostosowana do warunków, w jakich przebywa dziecko, ale zaleca się filtry wysokie lub bardzo wysokie [9] i chronił przed promieniowaniem UVA i UVB.

W przypadku dorosłych, u których skóra spełnia już wszystkie swoje funkcje ochronne, należy dobrać kosmetyk odpowiadający jasności karnacji. Krem z filtrami mineralnymi lub mieszanymi do twarzy powinien charakteryzować się stosunkowo lekką konsystencją, tak żeby nie zapychał porów (szczególnie ważne przy cerze tłustej). Ważne, żeby produkt zawierał dodatkowe składniki pielęgnujące i odpowiednio nawilżał skórę. Krem powinien mieć przyjemną konsystencję, łatwo się rozprowadzać i stosunkowo szybko się wchłaniać (tak, żeby nie można było łatwo go zetrzeć).

Źródło:

[1]who. int/news-room/q-a-detail/radiation-the-known-health-effects-of-ultraviolet-radiation
[2] ncbi. nlm.nih. gov/pmc/articles/PMC2671032/
[3] uwagaslonce .pl/pl/produkty-ochrony-przeciwslonecznej/lista-filtrow-uv/
[4] biotechnologia .pl/kosmetologia/dlaczego-dobre-kremy-naturalne-z-filtrem-uv-biela,19930
[5]biotechnologia .pl/kosmetologia/dlaczego-dobre-kremy-naturalne-z-filtrem-uv-biela,19930
[6] skincancer. org/risk-factors/uv-radiation/
[7]kosmopedia.org /fakty-i-mity/filtry-uv/czy-filtry-chemiczne-sa-szkodliwe-a-fizyczne-nie/
[8] kosmopedia.org /fakty-i-mity/filtry-uv/czy-filtry-chemiczne-sa-szkodliwe-a-fizyczne-nie/
[9] skincancer.org /risk-factors/uv-radiation/

Artykuł partnera

Advertisement