Herbata dobra na wszystko. Jakie są właściwości zdrowotne tego naparu?

Skoro nektar jest napojem bogów, to czym jest herbata? Ma pozytywny wpływ dosłownie na cały organizm człowieka. Sprawdź, jakie są jej właściwości.

Właściwości herbaty
Herbata dobra na wszystko. Jakie są właściwości zdrowotne tego naparu?

Właściwości herbaty są nieocenione, kochamy ją niemal wszyscy. Występuje w wielu odmianach, można ją przyrządzać na różne sposoby – każdy znajdzie coś dla siebie. Smakuje do śniadania, podczas słynnego five o’clock, a także przed snem. Dodatkowo świetnie wpływa na organizm. Jakie są zdrowotnie właściwości tego naparu? Sprawdź poniżej.

Piękny uśmiech dzięki herbacie

Jeśli chcesz cieszyć się zdrową jamą ustną, odstaw kawę i przerzuć się na inny napój. To właśnie herbata działa pozytywnie na zęby, a jej spożycie jest rekomendowane przez dentystów. Napar pomaga w walce z próchnicą oraz działa antybakteryjnie. Ponadto zawiera wapń i fluor, które wzmacniają zęby.

Pomoc w odchudzaniu

Chcąc dbać o swoją sylwetkę, warto zwiększyć spożycie herbaty zielonej, a także coraz popularniejszej odmiany Pu-Erh. Jest ona znana zwłaszcza w Ameryce, gdzie nazywa się ją ”mordercą tłuszczu”. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zalecają, by osoby, którym zależy na schudnięciu piły trzy filiżanki dziennie tego naparu. Badania potwierdzają, że zmniejsza on apetyt, a także reguluje tworzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie.
Nie należy również zapominać o herbacie zielonej, która z kolei hamuje bezpośrednie wchłanianie tłuszczów.

Odporność całym rokiem

Pijąc herbatę, dajesz organizmowi zastrzyk energii, bez którego nie miałby siły na walkę z drobnoustrojami, a także wzmacniasz go. Napar ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Czarna herbata rozgrzewa, gdy na dworze panuje ziąb, z kolei zielona ochładza latem. Wtedy najlepiej przygotować ją w wersji na zimno, z kostkami lodu.

Wpływ herbaty na serce i mózg

Spożycie naparu nie tylko pomaga zwalczyć przeziębienie, ale także zmniejsza ryzyko groźniejszych chorób. Przeciwdziała on zawałom serca oraz miażdżycy, pobudza układ krążenia i pomaga w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych. Obniża cholesterol, a dodatkowo zapobiega udarom mózgu.
Zielona herbata jest natomiast kluczowa w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na nowotwory, szczególnie raka żołądka oraz płuc. W Chinach i Japonii, gdzie ta odmiana naparu wiedzie prym, odnotowuje się najniższy odsetek chociażby raka prostaty.

Herbaciana pielęgnacja skóry

Herbatę coraz częściej stosuje się również w pielęgnacji ciała. Używa się jej jako składnika preparatów kosmetycznych, głównie za sprawą pozytywnego wpływu na oczy. Napar przeciwdziała opuchliźnie, a także leczy bakteryjne zapalenie spojówek. Ponadto działa kojąco na wzrok.
Poza tym herbata może wpływać odmładzająco – zwłaszcza odmiana biała, która jest bogata w polifenole przeciwdziałające powstawaniu wolnych rodników (w dużej mierze odpowiadają one za starzenie się).

To tylko niektóre z wielu właściwości, które charakteryzują herbaciany napar. Herbata to samo zdrowie, ale trzeba pamiętać, by unikać słodzenia jej, a także wiedzieć, jak prawidłowo ją przyrządzać (na przykład nie dodawać cytryny od razu po zalaniu naparu wrzątkiem). Do wyboru jest wiele odmian tego napoju, więc każdy może wybrać coś dla siebie, w zależności od swoich preferencji smakowych i kondycji zdrowotnej.

Eliza Pomianowska