Home, sweet home – dodatki do domu

Trendy wprost z chłodnej Skandynawii znalazły podatny grunt w Polsce. Coraz częściej wybieramy jasne, świetliste aranżacje, bazujące na bieli, szarości, pastelach. Proste dekoracje, subtelne detale, uniwersalne symbole – to wszystko sprawi, że stworzymy wnętrze, które będzie cieszyć oko i inspirować przez długie lata.

home sweet home dodatki do domu 5
Home, sweet home – dodatki do domu

Misja: ukojenie

Życie w zawrotnym tempie i ogrom bodźców sprawiają, że jeszcze chętniej wracamy do prywatnego azylu, jakim dla każdego z nas jest mieszkanie. Dom, symbol kosmicznego ładu, ma w dzisiejszych czasach kolejne zadanie do wypełnienia. Nie tylko daje schronienie, bezpieczne miejsce na posiłek i sen, ma także koić nerwy i dawać wytchnienie. Codzienność jest skomplikowana, więc dom oferuje prostotę. To jedna z możliwych interpretacji faktu, że proste aranżacje utrzymane w jasnej gamie barw cieszą się ostatnio ogromnym powodzeniem. Wzornictwo inspirowane motywami zaczerpniętymi z natury, stonowana kolorystyka i ponadczasowe symbole kojarzone z pozytywnymi uczuciami we wnętrzu to antidotum na chaos na zewnątrz.

Optyczny trick

Specjaliści od aranżacji wnętrz forsują biel i jasne odcienie szarości z prostej przyczyny – taka gama kolorystyczna optycznie powiększa wnętrze, sprawia, że wydaje się bardziej przestrzenne i przestronne. Jasne barwy zastosowane w całym mieszkaniu jako baza dają efekt harmonijnej i spójnej całości, którą w razie potrzeby można swobodnie rozwinąć i wzbogacić o nowe kolory, nie ryzykując męczącej oka pstrokacizny. Ponadto, co znów istotne w zabieganej rzeczywistości, o wiele łatwiej zaprowadzić we wnętrzu ład, gdy gama kolorystyczna naturalnie mu sprzyja.

Tam dom twój, gdzie serce twoje

Wszelkie hasła, napisy, znaki i powszechnie znane symbole od kilku sezonów znajdują się w czołówce najmodniejszych detali. Są jak subtelne zaklęcia rzucane raz po raz na surową rzeczywistość. Efektowny napis Dream w widocznym miejscu przypomni nam, że warto mieć i pielęgnować marzenia, a każdy dzień powinien nas zbliżać do urzeczywistnienia ich. Z kolei sobotnia kawa do łóżka, podana w uroczej filiżance z sercem będzie smakowała wyjątkowo, nawet jeśli to ta sama kawa, którą pijemy każdego dnia. Miks szarości z bielą jest nie tylko kojący, ale także – przytulny.

Tekstylia do sypialni utrzymane w tej jasnej tonacji pozwolą wypocząć w pełnym tego słowa znaczeniu, zapewniając wygodny sen i miłą dla oka, przyjazną przestrzeń po przebudzeniu. Warto zwrócić też uwagę na inspiracje ze świata natury. Luty nie jest niestety czasem, gdy ze spaceru możemy wrócić z naręczem kwiatów, ale na szczęście istnieje ich piękny substytut. Starannie wykonane rośliny ze sztucznych tworzyw mogą z powodzeniem wypełnić zimową lukę w dostawie świeżych kwiatów.

Chcąc otoczyć się najważniejszymi dla nas osobami, których towarzystwo jest dla nas wyjątkowo ważne, zawieśmy na ścianach lub ustawmy na półkach drewniane ramki na zdjęcia. Będą gromadzić wspomnienia wspólnie spędzonych chwil, rodzinnych zabaw albo spotkań z przyjaciółmi. Zadbajmy też o swoje potrzeby, własne miejsce, które nierzadko wymaga dobrej organizacji, stanowi bowiem dla nas okazję do wytchnienia, pobycia samemu ze sobą. Naturalne skrzynki, w jakich możemy schować dokumenty i gazety oraz organizery na biurko pomogą uporządkować zgromadzone rzeczy, które chcemy mieć pod ręką.

Ukochany dom, do którego chcemy wracać, w którym budujemy własne życie, stanowi dla nas jedną z najcenniejszych wartości. Twórzmy go zatem w taki sposób, by czuć się w nim jak najlepiej.