Jak bezpiecznie zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie to aktywność sportowa, która pozwala przekraczać swoje kolejne limity, budować żelazną kondycję, pokonywać ograniczenia, a jednocześnie uspokoić myśli. Jak zacząć biegać, by nie zniechęcić się na starcie?

Jak bezpiecznie zacząć przygodę z bieganiem?

Wiele osób rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem, od razu pragnie pokonywać konkretne odległości i szybko zniechęca się swoją kondycją. Nie da się ukryć, że prowadząc siedzący tryb życia, warto liczyć się z tym, że do biegania należy podejść z dużą dozą cierpliwości. Dzięki temu krok po kroku będzie nam szło coraz lepiej i nie zrezygnujemy, nim naprawdę nie zaczniemy czuć przyjemności z biegania. Zatem, jak mądrze zacząć przygodę z bieganiem? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przed bieganiem: zdrowie i rozruch

Przed rozpoczęciem biegania dobrze jest dać sobie czas na rozruch. Jeśli do tej pory Twoja aktywność sportowa była mizerna, to zacznij od regularnej dawki ruchu kilka razy w tygodniu. Powoli zwiększaj częstotliwość, jak i intensywność i dopiero potem przejdź do biegania.

Co istotne — jeśli nie masz pewności, czy bieganie jest dla Ciebie odpowiednie, skontaktuj się z lekarzem. Często bieganie nie jest polecane osobom z dużą otyłością. W takiej sytuacji, zamiast się załamywać, po prostu należy zacząć od spacerów, później marszów, a na koniec stopniowo zacząć biegać.

Dobrym pomysłem jest zbadanie swojego stanu zdrowia, przed rozpoczęciem intensywniejszych treningów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci monitorować zmiany. A tych może być wiele, bo bieganie bardzo dobrze wpływa na zdrowie! Takie badanie pozwoli Ci także sprawdzić wszystkie możliwe przeciwwskazania.

Niezbędny sprzęt

Wygodne i dostosowane do stopy buty to podstawa dla biegacza. Warto je zakupić, zaraz po tym, gdy polubimy bieganie i będziemy mieli pewność, że chcemy uprawiać ten sport dalej. Wtedy buty to konieczność, by biegać zdrowo i osiągać coraz lepsze czasy, nie obciążając nadmiernie stawów. Buty do biegania można kupić w specjalnych sklepach sportowych. Tam obuwie zostanie idealnie dopasowane do stopy, nawyków biegowych, czy powierzchni, po których zazwyczaj biegasz.

Rozgrzewka przed bieganiem

Nie wychodź biegać bez odpowiedniej rozgrzewki. Zadbaj o poprawę mobilności mięśni, przyspieszenie krążenia krwi i rozluźnienie sztywnych i spiętych miejsc. Dzięki temu trening będzie efektywniejszy, a także nie skończy się bólem bądź kolką.

Bieganie według planu

Jeśli masz już za sobą sprawdzenie swojego stanu zdrowia, jak i czas poświęcony na rozruch, to możesz przejść do biegania. Nie oznacza to jednak, że od razu tylko i wyłącznie biegasz. Warto zacząć od planu, który tydzień po tygodniu będzie Cię wdrażał do biegania. Taki plan obejmuje czas treningu oraz czasy marszu i biegania w jego trakcie. Z treningu na trening ilość biegania będzie się zwiększać w stosunku do marszu, jednak nie nastąpi to na tyle gwałtownie, by przeforsować organizm.

Zamiast rozpoczynać bieganie na własną rękę — o wiele lepiej skorzystać z gotowej rozpiski. Częstym błędem jest przecenienie swoich umiejętności i kondycji, co może mieć nieprzyjemne skutki w przyszłości i zamiast przyspieszyć progres — znacznie go opóźnić.

Popularna kontuzja

Podejmując aktywność fizyczną, należy uważniej obserwować swoje ciało, jak i wysyłane przez nie sygnały. Jednym z nich jest ból kolana. Ten może wynikać ze zbyt intensywnego treningu, zapominania o rozgrzewce, czy biegania po zbyt twardych nawierzchniach. W takiej sytuacji można zakupić stabilizator na kolano i zadbać o bezpieczeństwo swoich treningów.

Regeneracja

Osiąganie coraz lepszych wyników w bieganiu, budowanie siły, jak i kondycji nie będzie efektywne i zdrowe, jeśli pominiesz regenerację. Odpoczynek jest niezbędny. W planie biegania warto uwzględnić dni bez forsownych treningów. W tym czasie możesz zadbać o rozciąganie, czy zwyczajnie odpocząć. To wbrew pozorom zwiększy Twoją wytrzymałość w bieganiu.

Bieganie to aktywność fizyczna, która wymaga samodyscypliny, jednak warto przejść przez początkowe niedogodności, dla wolności, którą daje pokonywanie kolejnych kilometrów. Do tego bieganie pozwala utrzymać zgrabną sylwetkę, świetnie spala tłuszcz, łagodzi skutki stresu, a także pozytywnie wpływa na kondycję stawów i serca.