Jak dbać o akwarium? Praktyczny poradnik

Moda na domową hodowlę ryb rozprzestrzeniła się w Europie w XIX wieku. Od tamtej pory nauka pozwoliła na poznanie nowych gatunków ryb. Dodatkowo powstało wiele urządzeń, które pomagają w utrzymaniu czystości wody w akwarium.

Jak dbać o akwarium? Praktyczny poradnik

O czym warto pamiętać podczas urządzania akwarium? Oto krótki poradnik.

1. Filtrowanie wody – dlaczego jest potrzebne?
2. Filtry wewnętrzne i zewnętrzne
3. Polecane akcesoria

Filtrowanie wody – dlaczego jest potrzebne?

Najważniejszym elementem w akwarium są specjalne filtry. Mają one za zadanie napowietrzać wodę oraz usuwać i zatrzymywać zanieczyszczenia, na przykład rybie odchody bądź niezjedzony pokarm. W naturalnych warunkach filtrowanie wody zachodzi samoistnie. Jednak woda w akwarium potrzebuje naszej pomocy. Filtr do akwarium dostępny na zooart.com.pl może oczyszczać wodę na 3 różne sposoby. Wyróżniamy filtry mechaniczne, które mają za zadanie usuwanie fizycznych zanieczyszczeń, czyli kurzu, obumarłych elementów roślin. Kolejny typ to filtry chemiczne. Są one wyposażone w aktywny węgiel niwelujący niebezpieczne związki chemiczne. Oprócz tego istnieje jeszcze filtracja biologiczna. Z jej pomocą usuwane są z wody amoniak i azotyny.

Filtry wewnętrzne i zewnętrzne

Kolejny podział filtrów to filtry zewnętrzne i wewnętrzne. Urządzenia wewnętrzne montuje się za pomocą przyssawek do wewnętrznej strony akwarium. Są to najbardziej praktyczne filtry pozwalające na oczyszczanie wody na wszystkie wyżej wspomniane sposoby: fizyczny, biologiczny oraz chemiczny. Dodatkowo filtry te są energooszczędne. Są też stosunkowo łatwe w montażu.
Filtry zewnętrzne pobierają wodę z akwarium i przepuszczają przez odpowiednie urządzenia. Woda zostaje oczyszczona i ponownie wpuszczona do akwarium. Do najdroższych filtrów wody należą zewnętrzne filtry kubełkowe. Są też najskuteczniejsze. Jeśli chcemy kupić filtr do naszego akwarium, to trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar akwarium. Pojemność akwarium należy pomnożyć razy trzy i w ten sposób znajdziemy odpowiednie urządzenie.

Polecane akcesoria

Drugi niezbędny element w akwarium to napowietrzacz. Rybom, tak samo jak ludziom, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jest tlen. W naturalnych warunkach pod wodą znajdują się rośliny produkujące tlen. Oczywiście w akwarium też są rośliny, jednak woda nie wymienia się tak jak w rzekach, morzach czy wielkich oceanach. Dlatego napowietrzacz jest potrzebny. Kupując najtańsze urządzenie tego typu, musimy mieć świadomość, że po pierwsze nie będzie wystarczająco wydajny, a po drugie może bardzo głośno pracować. Dlatego należy poszukać urządzenie o dużej mocy. Istotna jest także ilość przepływającej wody na godzinę. To właśnie te parametry wskażą nam porządny napowietrzacz, który pomoże nam utrzymać najlepsze warunki w akwarium.