Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Prawidłowa higiena podczas noszenia soczewek, nie tylko uchroni Cię przed dyskomfortem, ale również zapobiega rozwinięciu się poważnych infekcji, które mogą doprowadzić nawet do utraty oka.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania soczewek są dla nas najważniejsze, dlatego w artykule zebraliśmy najważniejsze wskazówki na ten temat. Wyjaśniamy, jak należy czyścić i dbać o soczewki, aby służyły nam jak najdłużej.
Prawidłowa higiena podczas noszenia soczewek, nie tylko uchroni Cię przed dyskomfortem, ale również zapobiega rozwinięciu się poważnych infekcji, które mogą doprowadzić nawet do utraty oka. Bezpieczeństwo i komfort użytkowania soczewek są dla nas najważniejsze, dlatego w artykule zebraliśmy najważniejsze wskazówki na ten temat. Wyjaśniamy, jak należy czyścić i dbać o soczewki, aby służyły nam jak najdłużej.

Rozróżniamy dwa typy soczewek kontaktowych: soczewki miękkie oraz soczewki twarde. Zasady ich pielęgnacji różnią się między sobą nieznacznie. Do prawidłowego wykonania całego procesu czyszczenia i dezynfekcji potrzebne są środki pielęgnacyjne, które najlepiej dobrać indywidualnie ze specjalistą w jednym z markowych salonów. Usługa ta jest przeważnie bezpłatna i daje gwarancję pełnego bezpieczeństwa podczas stosowania soczewek i preparatów pielęgnacyjnych.

Oczyszczanie

Pierwszy etap po wyjęciu soczewek, to oczywiście oczyszczenie ich z wszelkich zanieczyszczeń, które nagromadziły się w ciągu całego dnia. Przypominamy, że nie należy spać w swoich soczewkach kontaktowych! Oba rodzaje soczewek myjemy płynem wielofunkcyjnym poprzez delikatne pocieranie soczewek między opuszkami palców.

Płukanie

Następnie należy przepłukać soczewki. Zarazem soczewki twarde i miękkie możemy płukać w soli fizjologicznej (w przypadku wrażliwych oczu najlepiej sprawdzi się ta bez konserwantów) lub płynie wielofunkcyjnym. Absolutnie nie zalecamy używania do tego wody z kranu! Soczewki twarde możesz wypłukać również w płynie do przechowywania soczewek kontaktowych.

Dezynfekcja

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Trzecim i bardzo ważnym etapem jest dezynfekcja soczewek. Żeby ją wykonać będziesz potrzebować: w przypadku soczewek miękkich płynu wielofunkcyjnego bądź oksydacyjnego, a w przypadku twardych płynu wielofunkcyjnego albo płynu do przechowywania i dezynfekcji. Proszę pamiętać, że nie każdy płyn do przechowywania nadaje się również do dezynfekcji! Soczewki należy na jakiś czas pozostawić w roztworze, aby miał on możliwość zabicia wszystkich drobnoustrojów. Bardzo ważne jest stosowanie płynów zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotkach informacyjnych lub podanymi przez optyka.

Neutralizacja

Jeżeli do dezynfekcji soczewek kontaktowych użyłeś/aś płynu oksydacyjnego, to przed ponownym założeniem koniecznie musisz je zneutralizować. Stosowanie płynów oksydacyjnych zamiast wielofunkcyjnych zaleca się osobom o wrażliwych oczach lub mających alergie na konserwanty. Soczewki należy umieścić w roztworze neutralizującym na czas zalecany przez producenta (z reguły do 6 godzin).

Przechowywanie

Ostatni etap to odpowiedni sposób przechowywania Twoich soczewek. Jeżeli wykonywałeś/aś neutralizację, to soczewki mogą być przechowywane w tym samym roztworze. Jeżeli nie, wtedy należy użyć specjalnego płynu do przechowywania i w nim pozostawić swoje soczewki, najlepiej na noc. Można również użyć do tego etapu płynu wielofunkcyjnego. Soczewki powinny być przechowywane w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku, który należy regularnie wymieniać.

Nietrudno zauważyć, że prawie wszystkie etapy pielęgnacji soczewek kontaktowych można wykonać przy użyciu płynu wielofunkcyjnego. Płyny te, nazywane również All-in-One, są wygodną opcją dla osób, które nie są uczulone na konserwanty ani nie mają bardzo wrażliwych oczu. W przypadku, gdy płyn wielofunkcyjny dostanie się do oka, nie powoduje to takiego zagrożenia, jak przy płynach oksydacyjnych, dlatego uznaje się je za bezpieczniejsze.

Jednak płyn All-in-One może nie sprawdzić się w usuwaniu uporczywych zabrudzeń, takich jak proteiny i lipidy. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem stosowania płynu wielofunkcyjnego, koniecznie skonsultuj tę decyzję ze specjalistą. W wielu salonach możesz przyjść na taką konsultację zupełnie bezpłatnie i mieć przy tym pewność, że polecone ci produkty będą najwyższej jakości i w pełni dobrane do Twoich oczu i soczewek, które nosisz.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Dodatkowe wskazówki

Jedną z podstawowych zasad, których powinieneś/powinnaś trzymać się jako użytkownik soczewek kontaktowych, jest pamiętanie o umyciu rąk przed każdorazowym ich kontaktem z soczewkami. Zalecamy użycie do tego neutralnego mydła bez substancji natłuszczających.

W żadnym wypadku nie używaj wody z kranu do płukania czy czyszczenia soczewek! Zawiera ona w sobie metale ciężkie, osady z rur wodociągowych oraz liczne bakterie i zarazki, z którymi soczewki nie dadzą sobie rady.

Dodatkowa wskazówka dla Pań – soczewki należy wkładać do oczu przed zrobieniem makijażu i zdejmować przed demakijażem! Pozostałości makijażu, tuszu do rzęs, kajalu i kremów mogą tworzyć na soczewkach kontaktowych bardzo cienkie warstwy substancji o tłustej konsystencji. Również przy noszeniu soczewek nie należy nakładać tuszu na dolną krawędź powieki, a bezpośrednio na rzęsy, aby nie zmieszał się on z filmem łzowym i nie wywołał efektu “płakania” po kontakcie z soczewką kontaktową.

Nie można zapominać też o regularnych konsultacjach, najlepiej co sześć lub dwanaście miesięcy. Renomowane salony udostępniają swoim klientom możliwość przyjścia na taką wizytę bezpłatnie. Nawet jeśli nie masz żadnych problemów ze swoimi soczewkami, to kontrola nie zaszkodzi.

Cały czas pojawiają się na rynku nowe specyfiki do pielęgnacji soczewek, które być może będą lepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Na takiej konsultacji otrzymasz też nowy pojemnik do przechowywania, czy próbki soczewek, które warto wypróbować.

Stosowanie się do podanych powyżej zasad na pewno ułatwi korzystanie z soczewek kontaktowych, a co najważniejsze sprawi, że będzie ono bezpieczne dla zdrowia naszych oczu. Oko to bardzo delikatny organ i nie należy ignorować ryzyka, które niesie ze sobą dostanie się do niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dlatego nie zapominaj o higienie i pielęgnacji, aby Twoje soczewki mogły służyć Ci jak najdłużej!

Artykuł sponsorowany