Co warto wiedzieć o koncentratorze tlenu?
Koncentrator tlenu służy do przeprowadzania tlenoterapii w warunkach medycznych i domowych. Nadaje się do stosowania u pacjentów zmagających się z ostrą i przewlekłą niewydolnością oddechową. Jest bezpieczny dla osób starszych, osób o ograniczonej sprawności fizycznej oraz kobiet ciężarnych. Pozwala na poprawę jakości życia i zmniejszenie ryzyka rozwoju infekcji dróg oddechowych. Jest wykorzystywany w przebiegu leczenia schorzeń układu krążenia, naczyń mózgowych i układu oddechowego, takich jak:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc;
- zapalenie oskrzeli i astma oskrzelowa;
- mukowiscydoza;
- rozedma płuc;
- choroby śródmiąższowe płuc.
Sprawdza się też jako doraźny sposób na wsparcie organizmu, np. w przypadkach silnego zmęczenia po wysiłku fizycznym lub psychicznym.
Jak działa koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu bazuje na technologii adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA). Od strony praktycznej działa w bardzo prosty sposób, dzięki czemu idealnie sprawdza się w warunkach domowych.
- Urządzenie zasysa powietrze złożone z tlenu i azotu.
- Znajdujące się w koncentratorze filtry pochłaniają azot, a następnie oddają go z powrotem do otoczenia.
- Powietrze o wysokiej zawartości tlenu trafia do pacjenta przez kaniulę nosową lub maskę.
Większość nowoczesnych modeli jest wyposażonych w nawilżacze, które zapobiegają rozwojowi nadmiernej suchości błony śluzowej układu oddechowego.
Jak ustawić koncentrator tlenu?
Koncentratory tlenu przeznaczone do użytku domowego cechują się łatwością obsługi. Nie wymaga ona specjalistycznych umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Mimo to przed ich użyciem należy zapoznać się z instrukcją, aby dowiedzieć się więcej na temat zasad bezpieczeństwa i sposobu użytkowania konkretnego modelu. Poniżej znajduje się ogólny schemat ustawiania koncentratora tlenu.
- Urządzenie należy umieścić na odpowiednim podłożu z dala od grzejników, ścian, mebli itp. oraz podłączyć do źródła zasilania.
- Później powinno się podłączyć rurkę doprowadzającą tlen do wylotu tlenu.
- Następnie trzeba włączyć koncentrator i ustawić natężenie przepływu (zwykle zaleca się wartość w zakresie 0,5 – 3,0 l/min, jednak ostateczną decyzję co do zapotrzebowania na tlen konkretnej osoby powinien podjąć lekarz prowadzący).
- Po zakończeniu użytkowania należy wyłączyć urządzenie.
Koncentratory tlenu są łatwe w użyciu i bardzo intuicyjne. Przy niewielkim zaangażowaniu pomagają utrzymać codzienną aktywność, zwiększają tolerancję na wysiłek i korzystnie wpływają na ogólne samopoczucie pacjenta. Stanowią dobre rozwiązanie dla osób potrzebujących tlenoterapii do zachowania sprawności i dobrej jakości życia.
Artykuł partnera