Jak funkcjonalnie urządzić biuro w domu?

Dobrze urządzone miejsce do pracy w domu, ma być funkcjonalne, wygodne i praktyczne, dlatego warto poświęcić trochę czasu na umeblowanie i wyposażenie domowego biura. Przede wszystkim, powinien panować w nim porządek i ład, ale ważne jest także to, jak pomieszczenie jest urządzone. Trzeba pamiętać o tym, że biuro to miejsce pracy, nawet jeśli mieści się ono w domu.

jak urzadzic biuro meble wojcik

Urządzanie przestrzeni do pracy należy zacząć od odpowiedniego doboru koloru ścian i oświetlenia, a zakończyć na przemyślanych zakupach. Odpowiednia kolorystyka pasująca do biura to najczęściej barwy stonowane, sprzyjające skupieniu – wszelkie barwy naturalne, ciepłe zielenie, zimne błękity, szarości, brązy, beże, a także pastele. Dla „rozweselania” wnętrza można dodać kilka jaskrawych akcentów.


Kolejnym istotnym w domowym gabinecie aspektem jest oświetlenie.  Trzeba pamiętać, aby nie używać zbyt jasnego światła i świetlówek meczących wzrok. Najlepiej zrezygnować z nich na rzecz energooszczędnych żarówek dających ciepłe, neutralne światło. Jeśli w pomieszczeniu jest okno, warto wykorzystać światło naturalne.
Oprócz dobrej kolorystyki, czystości oraz odpowiedniego oświetlenia, ważne jest też przemyślane rozplanowanie – biuro nie może sprawiać wrażenia zagraconego, a wystrój nie powinien być przytłaczający. Właściwe zaaranżowanie przestrzeni ułatwia koncentrację. Dlatego tak ważne jest również odpowiednie dobranie mebli – najważniejsza jest ich funkcjonalność i trwałość, a wysokiej jakości materiały gwarantują solidność produktu i możliwość użytkowania go przez lata.

jak urzadzic biuro meble wojci2k

– Do urządzenia pokoju do pracy nadają się meble, które wykonane są z płyty laminowanej odpornej na uszkodzenia, zarysowania, wilgoć i wysoką temperaturę. Takie meble są bardzo wytrzymałe i sprawdzają się w domowym biurze – mówi Ewelina Wójcik, ekspert z firmy Meble Wójcik. – Meble powinny być na tyle duże, aby zmieściły się w nich wszystkie ważne dokumenty, artykuły biurowe, komputery i inne potrzebne do funkcjonowania sprzęty.  Najlepiej wybrać te, które mają dużo szuflad i przegródek – czyli wszelkiego rodzaju szafki, kontenerki, pojemne witryny i regały. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zdominowały one pomieszczenia – dodaje Ewelina Wójcik.

Przestrzeń biurowa musi być miejscem dogodnym dla pracy, ale też pozwalającym na wygodne jej wykonywanie. W biurze powinna znaleźć się choć jedna dorodna roślina, która będzie wytwarzać tlen i ujemnie jonizować powietrze. Warto także pomyśleć o innych urozmaiceniach miejsca pracy – na ścianach powiesić pasujące do wystroju obrazy, zdjęcia czy plakaty, ustawić barwne doniczki, czy np. kolorowe poduszki.

jak urzadzic biuro meble wojcik3
Jeśli powierzchnia biura jest wystarczająca, można zorganizować w nim miejsce do aktywnego odpoczynku – umieścić parę niewielkich przyrządów do ćwiczeń (jak mata czy małe hantle), które pomogą zrelaksować się i zdrowo spędzić przerwy w pracy.
W urządzaniu funkcjonalnego domowego biura, oprócz tego, że wszystko jest „pod ręką” liczy się także ergonomia – czyli odpowiednia regulacja krzesła, wysokość biurka czy lampki. Dlatego należy zwrócić uwagę na to czy, kiedy kładziemy ręce na biurku,
a stopy ustawiamy prosto na ziemi, zgięcie w łokciu tworzy kąt 90 stopni. Istotne w tym kontekście jest także to, czy lampka oświetla jasno tylko najczęściej używane przedmioty, i czy ekran komputera oddalony jest o 70 centymetrów od oczu osoby pracującej. Gdy uda nam się wprowadzić wszystkie powyższe wskazówki w życie, praca w biurze stanie się już tylko czystą przyjemnością.