Jak odpowiednio dobrać kosze do segregacji śmieci?

Dom i praca, to miejsca, w których spędzamy większość czasu, starając się jednocześnie o wygodę i funkcjonalność tych miejsc. Nie ma sensu tracić energii na niewygodne rozwiązania.

Dbamy zatem, żeby otaczające nas przedmioty i meble, w tym także kosze na śmieci, choć rzadko myślimy o nich na pierwszym miejscu, były zarówno estetyczne, jak funkcjonalne. Warto zastanowić się, jak odpowiednio dobrać ten niezbędny element wyposażenia.

Zacznijmy od tego, że wszystko będzie zależeć od naszych indywidualnych preferencji, potrzeb i oczywistej świadomości, że rynek aktualnie ma do zaoferowania bardzo duży wybór asortymentu. Przy wyborze koszy na śmieci powinniśmy przede wszystkim przeanalizować przestrzeń w jakiej będą się one znajdowały. Musimy się zastanowić, czy będą stały na widoku, czy raczej planujemy pochować je w szafkach.

Każdego dnia generujemy ogromne ilości odpadków i jeśli nie chcemy zostać przytłoczeni bałaganem a zarazem funkcjonować w ergonomicznie urządzonej i estetycznej przestrzeni musimy dobrze rozplanować ilość i pojemność pojemników. Warto także przemyśleć sposób w jaki sposób kosze mają się otwierać, żeby zapewnić nam największą wygodę i higienę. Ważne jest to szczególnie w przypadku biur oraz innych miejsc, gdzie korzystać z nich będzie większa liczba osób, takich jak na przykład gabinety lekarskie. W domach i mieszkaniach, możemy mieć kosze otwierane ręcznie, jednak w przestrzeni publicznej lepiej sprawdzą się pojemniki na odpady otwierane nogą lub bezdotykowo.

Elegancki kosz na śmieci otwierany bezdotykowo, fot. eco-market.pl

Pojemność koszy na śmieci powinniśmy dobierać przede wszystkim na podstawie ilości osób, które z nich korzystają. Dla osoby mieszkającej samotnie wystarczą najmniejsze pojemniki, ale już czteroosobowa rodzina potrzebuje koszy o pojemności min. 40l. Oczywiście należy też przeanalizować ilość poszczególnych produkowanych odpadów i wg tego różnicować wielkość pojemników – zazwyczaj największą pojemność mają śmieci „suche” oraz „szkło” a najmniejszą odpady „bio”. Przy wyborze rozmiaru trzeba też wziąć pod uwagę częstotliwość opróżniania pojemników.

 

Metalowe pojemniki do segregacji odpadów, fot. eco-market.pl
Metalowe pojemniki do segregacji odpadów, fot. eco-market.pl

Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonane są kosze ta najczęstszy wybór jest pomiędzy koszami ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Modele te różnią się zarówno estetyką jak ceną, można je porównać w Internecie na przykład na stronie eco-market.pl.

Kwestia koszy na śmieci w biurach jest bardziej złożona, wiążę się z kontrolami i możliwymi sankcjami finansowymi. Warto więc zadbać o odpowiednie umieszczenie koszy, jak również odpowiednią segregacja śmieci. Firma dbająca o środowisko naturalne będzie postrzegana w pozytywny sposób.

Co do samego rozmieszczenia koszy, w pomieszczeniach warto ustawić lekkie, estetyczne pojemniki, wykonane z tworzywa sztucznego. Są one odporne na ewentualne uszkodzenia, ale także łatwiejsze do opróżnienia dla pracowników gospodarczych. W biurach reprezentatywnych dla firm, dobrą inwestycją są pojemniki wykonane ze stali nierdzewnych. To samo tyczy się pomieszczeń sanitarnych i łazienek, gdzie kosze metalowe będą bardziej higieniczne.

Pojemnik na odpady otwierany nogą, fot. eco-market.pl
Pojemnik na odpady otwierany nogą, fot. eco-market.pl

Rozmieszczenie koszy na śmieci, które dodatkowo pełnią rolę koszy do segregacji odpadów, może wydawać się kłopotliwe. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się montaż koszy z możliwością wysuwania. Wówczas pozbędziemy się problemu przy samej segregacji śmieci w odpowiedni i wygodny do użytkowania sposób. Co ważne na rynku możemy znaleźć firmy zajmujące się także takimi rozwiązaniami.

Korzystając z naszej pomysłowości oraz, co ważne, umiejętności majsterkowania na działkach czy w ogrodach kosze na śmieci możemy zasłonić ciekawymi maskownicami lub zabudową. Na rynku dostępne są też gotowe osłony na duże pojemniki zewnętrzne.

Tak naprawdę rozwiązań jest bardzo dużo. Najważniejsze, to odpowiednio przeanalizować nasze zwyczaje i potrzeby.