Jak pielęgnować obuwie sportowe?

Buty sportowe to uwielbiany przez kobiety i mężczyzn element stylizacji. Są bardzo wygodne i komfortowe w użytkowaniu i doskonale wpisują się we współczesne trendy.

Jak pielęgnować obuwie sportowe?

Z powodzeniem można zestawić je z biurową stylizacją czy sportowym garniturem. Aktualne modele są niezwykle trendy, o czym świadczą tysiące zdjęć celebrytów na portalach społecznościowych. Jak dbać o obuwie, aby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Białe buty

Obuwie sportowe w odcieniach bieli to najczęstszy zakup. Kolor ten idealnie sprawdza się w letniej stylizacji z sukienką czy jesienną aurą z wyrazistym płaszczem. Białe sneakersy można nosić praktycznie cały rok, ponieważ idealnie dopełniają każdy zestaw, a niekiedy nawet łagodzą charakterny look.

Obuwie w kolorze bieli należy do najbardziej wymagających jeśli chodzi o pielęgnację. Widać na nich każdą plamkę czy otarcie. Z każdym zabrudzeniem można poradzić sobie domowymi sposobami. Sprzymierzeńcem w działaniach jest soda oczyszczona, która polecana jest do ręcznego prania butów. Niewielką ilość proszku należy rozpuścić w wodzie i takim roztworem myć buty za pomocą gąbki.

Świetnym sposobem na pożółkły materiał jest wybielacz. Zaleca się jednak wypróbować niewielką ilość preparatu na małej powierzchni. Środek nie nadaje się do stosowania na obuwie wykonane ze skóry licowej, zamszu czy ekoskóry. W każdym innym przypadku należy nałożyć detergent na całą powierzchnię butów i poczekać na jego działanie. Po wszystkim wystarczy dokładnie spłukać preparat i pozostawić obuwie do wyschnięcia.

Pielęgnacja skórzanych butów

Właściwa pielęgnacja skórzanych butów sportowych pozwoli zachować ich wygląd na wiele miesięcy użytkowania. Niewielkie zabrudzenia na bieżąco można usuwać wilgotną ściereczką nasączoną niewielką ilością mydła. Na silniejsze zabrudzenia skuteczny będzie roztwór wykonany z octu oraz soku z cytryny (w proporcji 1:1). Pielęgnację butów ze skóry zamszowej należy wykonywać za pomocą specjalnej szczotki do zamszu. Pozwoli ona skutecznie pozbyć się wszelkich zabrudzeń, lecz należy traktować je na bieżąco.

Czystość wewnątrz butów

Jak pielęgnować obuwie sportowe?

Warto dbać nie tylko o samo obuwie, lecz również o wkładki. Pozwoli to utrzymać świeżość, zwłaszcza kiedy buty użytkowane są często przez wiele godzin. Wkładki obuwnicze należy zamoczyć w gorącej wodzie z dodatkiem mydła lub proszku do prania. Podczas czyszczenia można wspomóc się szczotką o twardym włosiu, która solidnie rozprawi się z nagromadzonym brudem. Czyste wkładki nie powinny być eksponowane na działanie promieni słonecznych, ponieważ niekorzystnie działają one na klej spajający poszczególne warstwy. Najlepiej, aby wkładki wyschły samoistnie.

Mit prania w pralce

Sprzedawcy nie zalecają prania obuwia w pralce, ponieważ może ona znacznie skrócić żywotność ulubionej pary. Najlepiej zapoznać się z informacją na metce – wielu producentów dopuszcza pranie obuwia w pralce, jeśli ich materiał na to pozwala. Takiego testu z pewnością nie zaliczą buty wykonane ze skóry lub podobnych materiałów.

Partnerem materiału jest Eastend – Twoje buty Vans.