Jak pomóc bolącym stopom, czyli ćwiczenia dla zdrowia stóp

W dzisiejszych czasach osoby, które dbają o aktywność fizyczną trenują dużo, zapominając o mięśniach stóp. Pamiętajmy, że nasze stopy są narażone na niemałe obciążenia, ponieważ to one odpowiedzialne są za dźwiganie naszego ciała przez cały dzień.

 

Jak pomóc bolącym stopom, czyli ćwiczenia dla zdrowia stóp

Trenując regularnie lub nawet ćwicząc okazjonalnie bardzo często zapominamy o pewnej grupie mięśni, które w naszym życiu odgrywają kluczową rolę. Mowa o mięśniach stóp. Jak właściwie o nie dbać, aby nie przysporzyć sobie problemów, opowiada Jarosław Skiba, trener personalny i triathlonu.

Deformacje stóp

Często mamy do czynienia z licznymi deformacjami stóp, takimi jak płaskostopie, koślawość czy szpotawość. Deformacji wyróżnia się wiele, część z nich jest nabyta lub wrodzona – wielu z nich, możemy również nabawić się sami np. poprzez noszenie niewygodnego obuwia. Niezwykle ważna jest zatem odpowiednia profilaktyka już od najwcześniejszych lat życia, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w późniejszym wieku.

Jak mówi Jarosław Skiba: Deformacje tak naprawdę posiada około 90% społeczeństwa. Chcąc im przeciwdziałać należy stosować odpowiednie ćwiczenia. Są one niewymagające oraz niezajmujące wiele czasu.

Ćwiczenia dla stóp

Uprawiając regularnie sport pamiętajmy, aby do standardowej rozgrzewki dodać kilka ćwiczeń rozgrzewających mięśnie stóp.

Może być to naprzemianstronne stawanie na palcach i pięcie lub krążenia w stawie skokowym – mówi Jarosław Skiba. – Warto również w domu poświęcić chwilę na ćwiczenia wzmacniające tę partię mięśni. Okażą się one niezwykle przydatne zarówno sportowcom, jak i kobietom lubiącym chodzić na wysokich obcasach.Do wykonania ćwiczeń w domu wystarczy zwykła piłka tenisowa, woreczek lub chusteczka, którą możemy podnosić palcami. Kilka minut takiego ćwiczenia pozwoli zdecydowanie poprawić ruchomość i motorykę samej stopy – radzi J. Skiba.

– Ulgę stopom przyniosą również treningi w pobliskim klubie fitness. Zajęcia takie jak joga, streching czy pilates wspomogą rozciąganie stopy w różnych, niecodziennych płaszczyznach. Jak radzi również ekspert marki Gehwol, najlepiej jest wybrać się na pływalnię. Gwarantuje to odpowiednie rozciągnięcie i ukrwienie stóp. Dla osób, które mają duże przykurcze w stopach, szczególnie wskazane jest pływanie w płetwach – mówi Jarosław Skiba. Płetwa mocno rozciąga stopę i bardzo rozluźnia staw skokowy.

Źródło: Gehwol