Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Naturalne sposoby zwalczania choroby

Poza metodami farmakologicznymi od pokoleń istnieją naturalne metody stosowane z dziada pradziada.

czosnek
Jak poradzić sobie z przeziębieniem? Naturalne sposoby zwalczania choroby. Fotolia

Często poleca się przygotowanie kanapki z czosnkiem i natką pietruszki, która jest bogata w witaminę C i neutralizuje przy okazji zapach po czosnku. Idąc tym śladem ważną rolę antybakteryjną ma sok z cebuli. Przygotowuje się go na chwilę przed wypiciem z cukrem. Polecane są również herbaty owocowe: lipowa i malinowa.

Naturalne środki w leczeniu przeziębienia:

  • Napar z lipy jest skutecznym środkiem w leczeniu grypy i przeziębienia. Poza właściwościami przeciwgorączkowymi, łagodzi katar oraz bóle głowy wywołane właśnie przeziębieniem. Wspomaga również usuwanie szkodliwych substancji z organizmu poprzez działanie napotne.
  • Rumianek jest najbardziej znanym zielem i poza lipą najczęściej stosowanym. Jest często zalecany przy przeziębieniu w postaci herbatki lub do inhalacji przy katarze. Cieszy się uznaniem w stanach zapalnych i działa przeciwalergicznie. Rumianek po zaparzeniu, należy przykryć spodeczkiem, aby nie uwolnił się z niego olejek eteryczny. Możemy go kupić w saszetkach, lub w postaci sypkiej w każdym sklepie zielarskim lub uprawiać w ogródku, wysuszyć i pić.
  • Mięta pieprzowa obniża gorączkę w grypie i przeziębieniu, w medycynie chińskiej stosuje się ją w kaszlu i bólach głowy. Przy przeziębieniu należy dodać szczyptę mięty do herbaty, najlepiej jeszcze z czarnym bzem i krwawnikiem.
  • Bez czarny – jagody czarnego bzu od wieków były wykorzystywane do produkcji wina, które podawano przy grypie i przeziębieniu. Szeroki wachlarz stosowania sprawia, że wykorzystuje się zarówno jego kwiaty, jagody, liście jak również korę. Napar z jagód obniża gorączkę, napar z liści stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Ogólnie jest bardzo ważny we wszelkich dolegliwościach układu oddechowego. Poleca się pić 3 x dziennie po szklance.
  • Krwawnik pospolity dzięki swym właściwościom napotnym działa szczególnie skutecznie przy grypie i przeziębieniu.
  • Tymianek, jest znany z możliwości wykrztuśnych i antybakteryjnych, jest częstym składnikiem syropów wykrztuśnych. Napar należy pić kilka razy dziennie, każdorazowo przygotowując na świeżo. Małą łyżeczkę ziół zalewamy pół szklanki wrzącej wody.
  • Podbiał znany jest ze swych przeciwkaszlowych właściwości szczególnie liście. Napar z liści podbiału pije się 2-3 razy dziennie a sporządza z 1 łyżeczki do herbaty ziół i filiżanki letniej wody.

Wpis znaleziono dzięki:

- Naturalne metody

- Przeziębienie

-