Jak poskromić niechciane objawy łupieżu?

Masz ważne spotkanie i boisz się, że wszyscy zauważą biały osad na Twoim ubraniu? A może nie chcesz, żeby romantyczną randkę z ukochaną osobą przerywał nieustanny świąd skóry głowy?

Jak poskromić niechciane objawy łupieżu?
Jak poskromić niechciane objawy łupieżu?

Jest mnóstwo sytuacji, w których łupież obniża nastrój i negatywnie wpływa na poczucie pewności siebie. Negatywne skojarzenia tej choroby z niedostateczną higieną osobistą odbijają się na codziennym funkcjonowaniu i kontaktach z innymi ludźmi. W walce z łupieżem ważne jest świadomość jej przyczyn oraz znajomość skutecznych środków zapobiegawczych. Sprawdź jak zwalczyć łupież w prosty sposób!

Kilka słów o przyczynach

Problem łupieżu nie należy niestety do rzadkich chorób. Szacuje się, że z uporczywymi objawami zmaga się nawet połowa Polaków. Choć niektóre badania sugerują przeważającą podatność mężczyzn na zachorowanie ze względu na zwiększoną ilość testosteronu w ich organizmie, to w rzeczywistości łupież może dotknąć każdego bez względu na wiek czy płeć. Związek choroby z brakiem higieny osobistej należy zaliczyć do mitów, gdyż tak naprawdę źródło problemu leży zupełnie gdzie indziej. Drożdżaki Malassezia – to za ich sprawą mamy do czynienia z łupieżem. Mikroorganizmy bytują na naskórku każdego człowieka, jednak patologiczny charakter pojawia się w momencie zbyt dużego namnażania. Dzieje się to z kilku powodów. Głównym jest uszkodzenie bariery ochronnej poprzez np. nieprawidłową pielęgnację, bądź zatkanie ujść gruczołów łojowych drobnoustrojami. Powoduje to miejscowy stan zapalny, którego skóra chce się pozbyć, a robi to za pomocą zwiększonego złuszczania. Tak właśnie powstają charakterystyczne, białe płatki.

Kluczowe błędy w pielęgnacji i jak je naprawić

Najczęściej przyczyniamy się do rozwoju łupieżu w sposób nieświadomy. Przykładem takiego działania jest nieprawidłowe używanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Aby mieć piękne i lśniące włosy chętnie sięgamy po maski czy odżywki. Pragniemy jednak, aby wyglądały zdrowo od nasady, aż po same końce dlatego nakładamy preparaty na całą ich długość, włącznie ze skalpem. To kluczowy błąd, który powoduje zatkanie gruczołów łojowych. Ich praca zostaje zaburzona, dlatego zaczynają wytwarzać jeszcze więcej sebum, które w konsekwencji wysusza naskórek. Pamiętaj, że produkty pielęgnacyjne należy nakładać wyłącznie na długość włosów, ponieważ łój wytwarzany w odpowiednich ilościach zapewnia nawilżenie włosom przy nasadzie i nie potrzebują one dodatkowego wsparcia. Co więcej, należy dobierać odpowiednie środki myjące do typu włosów, które posiadamy. Jeżeli występują u Ciebie objawy łupieżu sięgnij po szampon przeciwłupieżowy Nizoral, gdyż za sprawą aktywnego środka ketokonazolu produkt szybko rozprawia się z niechcianymi dolegliwościami. Jeżeli myjesz włosy codziennie i suszysz je najwyższą temperaturą suszarki, musisz zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Takie działanie dodatkowo nasila złuszczanie podrażnionego naskórka i zamiast minimalizowania objawów – wzmaga je. W czasie walki z łupieżem odstaw lakiery, pianki i pozostałe środki stylizujące, ponieważ Twoja skóra wymaga wówczas delikatnego traktowania.

Dieta na łupież

Jeżeli chcesz dodatkowo wspomóc walkę z łupieżem, możesz zrobić to od środka. Dieta to doskonała metoda, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę witamin i minerałów każdego dnia. Ważne, aby w tym czasie zadbać o odpowiednią porcję warzyw i owoców w codziennych posiłkach, szczególnie tych, które zawierają witaminy A, E oraz B. Znajdziesz je m.in. w jarmużu, orzechach czy jajach. Kluczowym elementem odpowiedniego odżywiania przy łupieżu jest cynk, ze względu na swoje właściwości regeneracyjne. Poza pożywieniem pamiętaj również o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki wody. Jest to ważny składnik, który przyśpiesza gojenie się stanów zapalnych i doskonale oddziałuje na wysuszony naskórek. Unikaj w tym czasie spożywanie słodyczy i słodzonych napojów, ponieważ drożdżaki uwielbiają cukry proste. Dieta i odpowiednia pielęgnacja skóry głowy z pewnością pozwolą Ci zmniejszyć objawy łupieżu i zwiększą komfort codziennego funkcjonowania.

Skrócona informacja o produkcie leczniczym

Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy. NIZ/17/12.12.19 Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł partnera