Jak przyspieszyć jesienne porządki w ogrodzie? Poznaj praktyczne rozwiązania!

Kto pragnie mieć zadbany ogród ten wie najlepiej, jak wiele czasu poświęcić trzeba na jesienne porządki. Im staranniej wykonamy pracę, tym wyższą kondycją będzie się mógł poszczycić nasz ogród. A efekty dadzą o sobie znać już wiosną. Czym więc koniecznie trzeba się zająć w ogrodzie przed zakończeniem sezonu? Jakie prace porządkowe są absolutnie niezbędne? I w jaki sposób można ułatwić sobie to zadanie?

Jak przyspieszyć jesienne porządki w ogrodzie? Poznaj praktyczne rozwiązania!

Jesienne porządki czas zacząć…

O jesiennych porządkach w ogrodzie trudno mówić bez wspominania o różnych pracach związanych z odpowiednim przygotowaniem roślin do zimy. Tak wiec pamiętajmy, że liczy się nie tylko estetyka. Zadbać należy także o zdrowie ogrodu, który w zamian za to oczaruje wszystkich na wiosnę! Na jakie prace trzeba koniecznie się przygotować? Będzie to na pewno:

  • usunięcie z trawnika, chodników, podjazdu i oczek wodnych suchych liści oraz gałęzi,
  • przycięcie gałęzi niektórych krzewów i drzew,
  • przycięcie wszystkich suchych i spróchniałych konarów,
  • skoszenie trawnika,
  • porządki na rabatach roślin jednorocznych i wieloletnich,
  • nawożenie,
  • obfite podlanie przed pierwszymi przymrozkami,
  • zabezpieczenie roślin przed mrozem i śniegiem,
  • schowanie mebli ogrodowych, grilla, parasola itp.,
  • pomalowanie drewnianych elementów lakierobejcą,
  • oczyszczenie i schowanie narzędzi ogrodowych.

Tak, prac jest wiele i na każdym etapie trzeba wykazać się wiedzą i uważnością. Należy zorientować się, jakie krzewy i drzewa będą wymagały przycięcia przed zimą. Właściwie przeprowadzony zabieg sprawi, że rośliny w następnym sezonie będą lepiej się rozkrzewiać i zawiązywać więcej pąków. Wzmocni się także ich system korzeniowy. Przycinać na przykład trzeba winorośl, krzewy agrestu i porzeczki, lawendę, róże pnące, piwonie, kwitnące byliny, czy też młode krzewy liściaste. Nie można natomiast ciąć hortensji, forsycji, różaneczników, azalii, iglaków oraz innych krzewów zimozielonych. Cięcia najlepiej jest dokonywać wczesną jesienią, przed przymrozkami.

Istotnym elementem jesiennych prac porządkowych w ogrodzie jest skoszenie trawnika. Dzięki temu darń będzie bardziej odporna na choroby i uszkodzenia. Skoszony trawnik lepiej zniesie trudne, zimowe warunki pogodowe. Ostatnie koszenie powinno odbyć się najlepiej na przełomie października i listopada. Trawnik kosi się wyżej niż w poprzednich miesiącach. Przed pracą, z trawnika trzeba koniecznie usunąć liście, opadłe gałązki, mech oraz obumarłe części roślin.

Jesienne porządki na rabatach polegają na pozbyciu się resztek roślin jednorocznych oraz chwastów. W przypadku rabat z roślinami wieloletnimi konieczne będzie przycięcie suchych części nadziemnych bylin. Pamiętajmy, by nie przycinać uschniętych części roślin, które mogą pełnić rolę jesiennej dekoracji. Przykładem są chociażby kwiatostany hortensji, które prezentują się zjawiskowo! Z rabat trzeba koniecznie wygrabić liście oraz usunąć i spalić wszystkie części roślin z objawami chorób. Następnie przychodzi kolej na nawożenie.

Właściwa organizacja prac porządkowych w ogrodzie – klucz do sukcesu

Zanim przystąpimy do jesiennych porządków postarajmy się koniecznie zaplanować i odpowiednio zorganizować wszystkie działania. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu, a prace ogrodowe będą miały wiele wspólnego z przyjemnością i relaksem. Na pewno na ten czas musimy przygotować właściwy ubiór dostosowany do pogody, obuwie oraz rękawice ogrodowe.

Przydadzą się także wytrzymałe, elastyczne, pojemne i łatwe w użyciu worki na śmieci. Ułatwią one segregację odpadów już na etapie ich zbierania. Przykładem są chociażby wyjątkowo odporne na ewentualne rozdarcia worki z trzywarstwowej folii, oferowane przez firmę viGO!. Cechuje je specyficzne tłoczenie w kształcie plastra miodu.

Specjalistyczne narzędzia ogrodnicze – i wszystko staje się prostsze…

Sprawdzonym sposobem na usprawnienie jesiennych porządków jest oczywiście zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze wykonane z wysokiej jakości materiałów. Oferta rynkowa jest bardzo bogata. Wytrzymałe i trwałe narzędzia, w których zastosowano innowacyjne technologie są w stanie znacząco przyspieszyć i ułatwić prace w ogrodzie. Różnego rodzaju nowoczesne sekatory, piły, czy też nożyce do trawnika lub żywopłotu mogą pochwalić się specjalistycznymi ostrzami dostosowanymi do różnych zadań.

W ogrodniczym wyposażeniu nie może zabraknąć nowoczesnych, szerokich grabi, najlepiej tych ze sprężynującymi i elastycznymi zębami. Przydatne na pewno okażą się specjalistyczne szczotki o wymiennych głowicach i o lekkiej, ergonomicznej konstrukcji. Cechą innowacyjnych szczotek jest kombinacja różnego typu miękkiego i twardego włosia. Dzięki temu prace przebiegają efektywniej.

Na uwagę zasługują nowatorskie narzędzia akumulatorowe. W tym kosy, piły, nożyce do żywopłotów, kosiarki, dmuchawy, zamiatarki, wyrywacze chwastów, myjki wysokociśnieniowe i rozdrabniacze do gałęzi. Markowe narzędzia łatwo się konserwuje, a zdobycie do nich części zamiennych nie stanowi problemu.

Kompostowanie – bądź Eko i oszczędzaj cenny czas!

Warto wiedzieć, że podczas jesiennych porządków w ogrodzie nie trzeba wyrzucać wszystkich odpadów. Ekologiczną opcją jest stworzenie w zacienionym miejscu ogrodu kompostownika. Pomoże on przekształcić odpady w wartościowy nawóz. Bardzo istotne jest to, by trafiały tutaj tylko i wyłącznie zdrowe liście, owoce, czy też rozdrobnione gałęzie. Nie będą one wówczas przenosić chorób grzybowych. Liśćmi można też oczywiście osłaniać rośliny w celu zabezpieczenia ich przed zimą.

A może postawić na intuicyjne ogrodnictwo permakulturowe i ingerować w przydomowy obszar jedynie wówczas gdy jest to absolutnie konieczne? Filozofia opierająca się na pozostawieniu natury samej sobie w prywatnym ogródku to niewątpliwie kusząca opcja dla wszystkich zapracowanych! Wbrew pozorom jednak stworzenie tego rodzaju naturalnego, samoistnie regulującego się ekosystemu będzie wymagało od nas początkowo sporo wysiłku i zgłębiania wiedzy w tym zakresie.

Artykuł partnera