Jak ratować skórę

Biorąc pod uwagę letnie przyczyny uszkodzeń należało by zacząć od profilaktyki tych zaburzeń. W tym roku jest już na to za późno.

W związku z tym proszę zapamiętać – w okresie całego roku musimy stosować środki światłoochronne. Ich moc powinna być dostosowana do naszego fototypu. Obecnie przyjmuje się, że minimalna siła ochrony kosmetyków przed UVB powinna wynosić dla kosmetyków całorocznych 17, a dla stosowanych w okresie lata co najmniej 30. Tak wysoka ochrona powinna być ściśle prowadzona szczególnie na początku lata. Czas jesienny jest bardzo dobry do rozpoczęcia działań naprawczych naszej uszkodzonej letnimi upałami skóry.
Poniżej zaprezentuję Państwu krótki plan naprawczy.

1.W pierwszej kolejności musimy pozbyc się suchych, martwych komórek naskórka, które nie mogą oddzielić się od jego powierzchni. Tego typu postępowanie w języku fachowym nazywa się eksfoliacją.
Do najlepszych eksfoliatorów należą:

a) AHA – Alfa Hydroksy Kwasy. Do najważniejszych zaliczamy- kwas glikolowy, kwas mlekowy

b) BHA – Beta Hydroksy Kwasy np. kwas salicylowy

c) Inną niemniej efektywną grupą eksfoliatorów, która staje się coraz chętniej wykorzystywana przez
producentow kosmetyków są enzymy.

2. Po przeprowadzeniu eksfoliacji możemy zaplanować odpowiednią kuracje nawilżającą. Dla osób, które nie lubią lub nie mogą pozwolić sobie na wizytę w Gabinecie Kosmetycznym mam smutną wiadomość. Żadne zabiegi w domu, nie są w stanie konkurować z profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi. Ale nie poddawajmy się.

W warunkach domowych też możemy pomóc naszej skórze, będzie to tylko trwało dłużej. Najlepszą efektywność posiadają kosmetyki zawierające w swoim składzie algi oraz składniki będące częścią NMF-u. Ważne jest aby kosmetyk zawierał także odpowiednią ilość tluszczów – lipidów. Do najważnniejszych należą lipidy tzw biozgopdne: ceramidy, skwalen, lanolina i jej alkohole np. cholestrol, fosfolipidy np. lecytyna.

3. Nie mniej ważne jest przyspieszenie procesów naprawczych w obrębie naskórka i skóry . Możemy to uzyskać stosując aktywatory syntezy kolagenu III /ASC III / oraz kwasy owocowe

4. Profesjonalna regeneracja skóry nie może obyć się bez udziału wiatmin. W naszym przypadku najważniejsze będą :
a) Witamina A – normalizuje procesy podziałów w komórkach naskórka a także oddziałuje na jądro komórkowe „wymuszając” produkcję pełnowartościowych białek : kolagenu i elastyny.

b) Witamina C – niezbędna jest w syntezie kolagenu. Dodatkowa pomoże nam wyrównać przebarwienia skóry oraz wzmocnić naczynia krwionośne

c) Witamian E – zmniejszy wspólnie z wit. C ilość reakcji wolnorodnikowych

d) D-pantenol- dzięki swoim właściwościom kojąco – regenerującym nieodzowny jest w terapii naszej skóry.
Opisany powyżej program pielegnacyjny z pewnością nie wyczerpuje wszystkich możliwości współczesnej kosmetyki. Chciałbym, abyście Państwo po przeczytaniu tego artykułu w przyszłym, roku z większą rozwagą korzystali z dobrodziejstw lata.

Artur Markowski
Dermatolog – Specjalista chorób skóry
V-ce Przewodniczący sekcji medycyny Estetycznej PTL
www.pcme.pl