Metody pracy z emocjami SoulCollage – wywiad z Karoliną Barwicz

"W twojej intuicji drzemie nieograniczona moc. Sama jesteś „źródłem” wszystkich odpowiedzi, jakich kiedykolwiek szukałaś. W każdej chwili możesz sięgnąć do głębin wewnętrznej mądrości i wybrać się w podróż w uzdrawiające objęcia własnej Duszy. Wszystko, czego potrzebujesz, to zdjęcia z gazet, tektura, nożyczki i klej…"

Redakcja obcasy.pl w rozmowie na temat praktykowania narzędzia SoulCollage® z facylitatorką tej metody, dr Karoliną Barwicz.

Redakcja: Pani Karolino, na początek powiedzmy sobie na czym polega SoulCollage® i dlaczego poleca się jego praktykowanie.

  • Karolina Barwicz: SoulCollage® to wyjątkowa metoda rozwoju osobistego, opracowana przez pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych Seenę B. Frost na potrzeby prowadzonych przez nią grup psychoterapeutycznych w latach osiemdziesiątych, która pomaga wzmocnić coraz szybciej rosnącą liczbę ludzi na świecie tak, aby używali własnej intuicji, by prowadziła ich w życiu. Jest metodą niezwykle przyjemną, prostą i skuteczną jednocześnie. SoulCollage® – po polsku „kolaż duszy’” – polega na tworzeniu intuicyjnych kart ze zdjęć i obrazów metodą kolażu oraz dialogu z nimi. Poprzez tworzenie talii kart na osobisty użytek i konsultowanie ich odnośnie pytań dotyczących naszego życia, SoulCollage® w prosty sposób pomaga nam odkryć nasze wewnętrzne zasoby i wzorce, rozwinąć intuicję, wyrazić samych siebie i sięgnąć do głębi naszej własnej mądrości. Pomaga także rozpoznać role, jakie odgrywamy w świecie i nasz unikalny wkład w ludzką wspólnotę. Praktykując SoulCollage®, dzień po dniu zaczynamy stawać się silniejsze poprzez słuchanie naszego autentycznego głosu. Z czasem przestajemy zabiegać o aprobatę z zewnątrz i zaczynamy czuć się wygodnie z tym, Kim Jesteśmy.

Obcasy.pl: Czy jest to narzędzie dla każdego? Na każdym etapie życia, w każdej sytuacji i dla ludzi o każdym rodzaju wrażliwości? Czy też trzeba może posiadać jakieś specjalne cechy, aby odnieść korzyść z praktykowania tej metody?

  • KB: SoulCollage® jest absolutnie dla każdego, nie ważne na jakim etapie życia i rozwoju osobistego jesteśmy. Nieustannie zachwycają mnie głębia i elastyczność uzdrawiającego potencjału tej metody w połączeniu z lekkością i zabawą. Nie musimy być artystami, by mieć satysfakcję z pełnej sensu i znaczenia kreatywnej aktywności. Każdy potrafi stworzyć małe, osobiste dzieła sztuki i używać ich do odpowiedzi na własne życiowe pytania.

Obcasy.pl: Mówi Pani, że same jesteśmy źródłem wszystkich odpowiedzi – co to oznacza i dlaczego „same”? Dotyczy to tylko kobiet?

  • KB:  Dzieje się tak dlatego, iż dzięki bezpośredniej aktywacji prawej półkuli mózgu za pomocą obrazów – języka naszych snów i nieświadomości – SoulCollage® pomaga wypłynąć naszej wewnętrznej mądrości, by udzieliła nam odpowiedzi na najgłębsze pytania.  Pomaga nam tym samym nabrać zaufania do naszej intuicji i znaleźć oparcie w nas samych. Gdy zauważasz intrygujący Cię obraz w gazecie czy przeglądanym magazynie, wycinasz go, a potem łączysz z innymi tworząc kolaż, reprezentujący jakąś część Ciebie. Będzie on posiadał znaczenie głęboko symboliczne – podobnie jak postaci na kartach Tarota, sny, mandale… Obrazy przemawiają do nas w niesamowity sposób, kontaktują nas z głębinami w nas samych, których istnienia na co dzień nie jesteśmy świadome… Mężczyźni tak samo jak kobiety mogą korzystać z przewodnictwa intuicji. Im więcej mężczyzn zacznie świadomie wchodzić w kontakt z własną intuicyjną (a nie tylko logiczną, lewopółkulową) mądrością i doceniać jej poznawczą wartość tym lepiej dla nas kobiet i świata! Z praktyki wiem, że jest to dla nich zazwyczaj niezwykle poruszające i otwierające doświadczenie.

Obcasy.pl: Czy można kolaż duszy praktykować samodzielnie? Bez pomocy facylitatorki lub psychologa/psychoterapeuty?

  • KB: SoulCollage® jest bezpieczną, transformującą aktywnością, którą można praktykować samodzielnie. Praktyka pod okiem facylitatora daje jednak znacznie większe wsparcie dlatego na początek zdecydowanie polecałabym tę formę pracy. Choć autorka metody, Seena B. Frost była psychoterapeutą pracującym w nurcie jungowskim, to SoulCollage® sam w sobie nie stanowi terapii. Dlatego też facylitatorzy SoulCollage® nie muszą być psychoterapeutami, aby wspierać innych w tym procesie kreatywnej autoekspresji.

Obcasy.pl: W jaki sposób SoulCollage® zmienia nasze życie (kwestie poznania naszych potrzeb, samych siebie, zmiana stosunku do innych ludzi i ich oczekiwań)? Czy pomaga w lepszym funkcjonowaniu w społeczeństwie / osadzeniu w rzeczywistości?

  • KB: Tworzenie własnych, intuicyjnych karty SoulCollage® i wchodzenie z nimi w dialog umożliwia nam kontakt z archetypami i różnymi aspektami naszej osobowości oraz pomaga zauważać te najbardziej istotne na danym etapie życia. Stopniowo odkrywamy zalegające w nas obszary cienia (które dzięki pracy z SoulCollage® transformujemy i równoważymy), ale także te radosne i pełne mocy. Poznajemy naszych wewnętrznych sprzymierzeńców i przewodników, doświadczamy większej jasności odnośnie naszych relacji, kariery i kierunku życia. SoulCollage® daje nam również codzienną możliwość spojrzenia z innej perspektywy (z wielu wewnętrznych perspektyw) na sytuacje w naszym
    życiu i udzielenia samemu sobie porad odnośnie własnych celów, zmiany nastawienia lub wzorców zachowań.

Obcasy.pl: Jak możemy zacząć praktykować tę metodę? Jak się przygotować? W jakich warsztatach wziąć udział, aby nauczyć się tego dialogu z samą sobą i praktykować to samodzielnie (jeśli jest to możliwe)?

  • KB: Osoby zainteresowane tą formą rozwoju osobistego gorąco zachęcam do udziału w specjalnych warsztatach wprowadzających do SoulCollage®, prowadzonych przez certyfikowanego facylitatora, odbywających się w zgodzie z zasdami SoulCollage®, które zapewniają uczestnikom w pełni bezpieczne środowisko do swobodnego zgłębiania i wyrażania siebie. Po jednodniowych (zazwyczaj) warsztatach wstępnych możemy już spokojnie kontynuować praktykę SoulCollage®  – zależnie od potrzeb – na dalszych warsztatach pogłębiających, samodzielnie lub w gronie przyjaciół i rodziny. Wszystkie niezbędne informacje zarówno o samej metodzie jak i warsztatach dostępne są już w języku polskim na www.soulcollage.pl . Już na wiosnę na rynku ukaże się również wspaniała do samodzielnej praktyki książka Seena’y Frost SoulCollage® w rozwoju.

Karolina Ewa Barwicz – certyfikowana facylitatorka metody SoulCollage®, doktor filologii włoskiej, pisarka, twórczyni międzynarodowego projektu Angels Feet Project (www.angelsfeetproject.com), pasjonatka życia i samoświadomości osadzonej w kobiecej energii. Autorka książki „Stopy aniołów. Opowieść o świcie kobiecej mocy”, która już niedługo będzie miała w Polsce swoją premierę.