Jak unikać pojawiania się przebarwień na zębach?

Bielsze zęby o pięknym połysku to marzenie wielu osób. Sprawiają bowiem, że wyglądamy młodziej i bardziej atrakcyjnie.

Jak unikać pojawiania się przebarwień na zębach?

Problemem są jednak często pojawiające się przebarwienia, które powodują, że wstydzimy się szeroko uśmiechać. Skąd biorą się przebarwienia i jak można sobie z nimi poradzić?

Przebarwienia zewnętrzne na zębach – dieta przyczyniająca się do ich powstania
Najbardziej widoczne przebarwienia zewnętrzne zębów, powstają na ogół wskutek przyjmowania różnego typu pokarmów i napojów, a także szkodliwych nawyków, jak palenie papierosów. Nawet okazjonalne palenie tytoniu może prowadzić do brzydkiego, żółtawego osadu pojawiającego się na naszych zębach. Przebarwienia zewnętrzne mogą też powstawać pod wpływem picia czerwonego wina, herbaty, kawy, spożywania jagód czy dodawania do jedzenia mieszanki curry. Tego typu nalot można jednak usunąć w dość prosty sposób, używając produktów takich jak pasty wybielającej, czy płynu do płukania jamy ustnej. Płyny LISTERINE® ADVANCED WHITE czy LISTERINE® STAY WHITE pozwolą uporać się z nieestetycznym osadem. Warto też sprawdzić paski, gumy i żele wybielające, oferowane coraz częściej w drogeriach lub aptekach. Tego typu domowe wybielanie jest dość skuteczne u wielu osób i wymaga jedynie dobrania odpowiednich produktów, takich jak na przykład jeden ze wspomnianych wyżej płynów do płukania jamy ustnej. Przebarwienia, które nie ustępują pod wpływem ich działania, wymagają jednak wizyty u stomatologa i skonsultowania z nim niepokojących objawów.

Inne czynniki powodujące przebarwienia na zębach

Przebarwienia mogą jednak pojawiać się nie tylko pod wpływem spożywania różnych barwiących potraw. Powodem ich powstawania mogą być także antybiotyki z grupy tetracyklin, które były przyjmowane jeszcze przez matkę w ciąży lub podawane dziecku w wieku do 7 lat. W takich przypadkach nie obejdzie się bez pomocy stomatologa, a nawet zamaskowania licówkami mało estetycznych plam na zębach.

Plamy na zębach mogą również pojawiać się po przedawkowaniu fluoru. Zbyt duża jego ilość potrafi być szkodliwa dla organizmu ludzkiego. W większości przypadków zęby zmieniają swój odcień wraz z wiekiem, ale ich przebarwienia mogą być również objawem próchnicy lub stanu zapalnego. W takich wypadkach natychmiast należy udać się do lekarza stomatologa, który odpowiednio zdiagnozuje stan zęba i zastosuje odpowiednie leczenie.

Więcej informacji odnośnie przebarwień na zębach i tego, jak sobie z nimi radzić znajdziesz na www.listerine.pl