Marzeniem każdego pracodawcy jest stworzenie firmy, w której pracownicy będą działać z jak największą efektywnością. Z kolei marzeniem każdego pracownika jest znalezienie pracy, do której będzie przychodził z przyjemnością, i w której będzie mógł się realizować. W spełnieniu obu tych marzeń może pomóc dobrze zaaranżowana przestrzeń biurowa. Czym powinno cechować się idealne środowisko? Przede wszystkim nie powinno być nudne, aby móc pobudzać kreatywność. Oprócz tego warto, aby pozostawiało dużo swobody pracownikom, a jednocześnie zapewniało niezbędną prywatność.
Pracować jak w Google
Niekwestionowanym liderem wśród kreatywnych przestrzeni są siedziby firmy Google. Wielu pracodawców inspiruje się zastosowanymi w nich rozwiązaniami i stara się wprowadzać je we własnym zakresie. Amerykański gigant zapewnia swoim pracownikom luźną atmosferę i swobodny podział czasu na pracę i relaks. U podstaw takiej polityki firmy leży przekonanie, że człowiek potrzebuje różnego rodzaju bodźców pobudzających do nowatorskiego myślenia, a także nie jest w stanie pracować przez kilka godzin z jednakową efektywnością. W zależności od pory dnia nasze skupienie funkcjonuje na zasadzie sinusoidy, dlatego tak potrzebne są przerwy na odpoczynek i zebranie myśli, a dodatkowo dają szansę na integrację.
Codzienne interakcje prowadzone w swobodnej atmosferze pozwalają na wzajemne inspirowanie się, co jest szczególnie ważne w pracy twórczej. Google oferuje swoim pracownikom szereg atrakcji, takich jak m.in. dostęp do siłowni i biblioteki, pokoje gier, miejsca na drzemkę, leżaki na świeżym powietrzu, a nawet… rowery. Oprócz tego w niektórych siedzibach zatrudnieni mogą zrobić pranie, zjeść obiad z rodziną lub odwiedzić dziecko w przedszkolu przy firmie. Wszystkie te zabiegi mają służyć nie tylko pobudzaniu efektywności i budowaniu pozytywnej atmosfery, ale także skłonić pracowników do chętnego przychodzenia do pracy i zostawania w niej jak najdłużej.
Polskie rozwiązania
Siedziby Google nadal pozostają niedoścignionym ideałem, ale korporacje w Polsce coraz lepiej radzą sobie w kwestii nowatorskich rozwiązań. W tym celu niektóre firmy przeprowadzają wśród swoich pracowników konsultacje i zbierają propozycje jak ulepszyć przestrzeń, by była przystosowana do potrzeb zatrudnionych. Elastyczny tryb pracy zaczyna coraz częściej pojawiać się w biurach – pracownicy mogą przychodzić o dowolnej godzinie (na określony umową czas), a także wybierać miejsce do pracy i czas przerwy lub pracować zdalnie jeśli występuje taka potrzeba. Firmy tworzą również własne serwisy internetowe przypominające znane nam wszystkim społecznościówki, które mają służyć komunikacji między zespołami i ich poszczególnymi członkami. Dzięki sprawnej platformie komunikacyjnej pracownicy są lepiej zintegrowani i w każdej chwili mogą zrobić szybką burzę mózgów. Oprócz tego pracodawcy zapewniają strefy przeznaczone rozrywce, w których możemy znaleźć piłkarzyki, planszówki czy pójść na zajęcia sportowe i wspólne śniadanie. Nie brakuje tez miejsc, gdzie znajdziemy odrobinę ciszy i prywatności.
Aranżacja wnętrza
Mówiąc o projektowaniu biura dostosowanego do potrzeb pracownika nie można nie wspomnieć o rozwiązaniach zastosowanych w warszawskiej siedzibie firmy Aviva. Do procesu tworzenia zostali zaaranżowani sami pracownicy, którzy służyli radą w kwestii ich realnych potrzeb. Każde piętro biurowca zostało zaprojektowane z innym motywem przewodnim, są to m.in. Niebo, Góry i Las. Dodatkowo poszczególne pomieszczenia zostały przygotowane z myślą o konkretnych zadaniach – mogą zapewniać prywatność potrzebną do wykonywania samodzielnych zadań lub przestrzeń do wspólnej pracy. Przeznaczony dla pracowników Beach Bar wraz z obszernym tarasem tworzy przestrzeń nie tylko do relaksu, ale także do pracy. Przedstawione rozwiązania wyznaczają ścieżkę rozwoju współczesnych biur, a firmy, które nie mogą sobie pozwolić na tak ogromne wydatki próbują chociaż w jakimkolwiek stopniu naśladować gigantów. Można zacząć od wprowadzenia odrobiny koloru do naszej siedziby, stworzenia niewielkiej strefy ciszy lub zamontowanie piłkarzyków. Są to pozornie banalne rozwiązania, jednak mają znaczący wpływ na efektywność i budowanie zgranego zespołu.
Co jest najważniejsze?
Wszystkie wspomniane rozwiązania wnętrzarskie są ważne, ponieważ otoczenie wpływa na nas w tak ogromnym stopniu, że powinniśmy je projektować świadomie i mieć je pod kontrolą. Prawidłowa stymulacja pracownika poprzez bodźce z zewnątrz umożliwia zwiększenie efektywności pracy oraz przyczynia się do pobudzenia nieszablonowego i twórczego myślenia. Jednak nie można całkowicie polegać na materialnych bodźcach, ponieważ zdecydowanie ważniejsza jest atmosfera w pracy. Integracja, poczucie spełnienia i swobody sprawia, że pracownik nie przychodzi do biura wyłącznie z obowiązku, ale myśli o tym, co dzisiaj ciekawego zrobi i w jaki sposób może się rozwinąć. Bez tego nawet najpiękniejsze wnętrza nie zmienią podejścia pracowników do wykonywanych obowiązków, a nasza firma nawet o krok nie zbliży się do współczesnych standardów.