Jak urządzić stylowy taras z wykorzystaniem kamienia naturalnego?

Doskonałym wyborem na taras z kamienia są płyty marmurowe. Świetnie sprawdzają się zarówno jako dopełnienie aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych.

W wystroju wnętrz i przestrzeni przed domem ostatnie lata upływają pod znakiem powrotu do natury. W salonach i na tarasach, będących ich naturalnym przedłużeniem, coraz częściej goszczą kamień, drewno, bambus, wiklina, len czy bawełna. Każdy z tych materiałów znakomicie wpisuje się w trendy eko i koncepcję zrównoważonego rozwoju. Prawdziwy renesans przeżywa kamień naturalny, chętnie wykorzystywany do wykładania podłóg na przydomowych tarasach. Polacy coraz chętniej stawiają na taras z kamienia, doceniając zalety marmuru, trawertynu czy wapienia jako materiałów wykończeniowych przyjaznych środowisku naturalnemu, a jednocześnie pozwalających stylowo zaaranżować strefę relaksu przed domem.

Naturalny kamień na taras urządzony w stylu klasycznym i nowoczesnym

Doskonałym wyborem na taras z kamienia są płyty marmurowe. Świetnie sprawdzają się zarówno jako dopełnienie aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych. O ich uniwersalności decyduje szeroki asortyment marmurów i bogactwo ich palety barw. Jeżeli jesteś miłośnikiem klasyki, możesz postawić na szary marmur Tundra Grey o efektownej teksturze bądź niezwykle elegancki szczotkowany marmur Tundra Blue w intensywnym, ciemnym kolorze. Taka kamienna posadzka będzie doskonale wyglądała w połączeniu z meblami ogrodowymi z solidnego drewna oraz donicami z urokliwymi okazami iglaków czy pergolą obsadzoną kwitnącymi pnącymi różami. Po zmroku piękno tarasu z kamienia wydobędzie światło lampionów. Natomiast w nowoczesną, ascetyczną estetykę skandynawskiego minimalizmu lepiej wpisze się taras z kamienia w jasnych odcieniach beżu lub szarości. Dobrym wyborem będzie Marmur Nordic Grey czy Marmur Vanila.

Trawertyn na taras – zaaranżuj przydomową strefę relaksu w klimatach boho!

Poszukując materiałów wykończeniowych na tarasową posadzkę, warto też sięgnąć po porowaty trawertyn. Jego klasyczne odmiany mają barwę jasną, jak chociażby Trawertyn Classic Light. Ale ciekawą alternatywę dla nich stanowią znacznie rzadziej występujące trawertyny, na których natura stworzyła niepowtarzalne rysunki w tonacjach srebra bądź złota. Doskonały przykład stanowią Trawertyn Silver i Trawertyn Gold. Trawertyn na taras to znakomity wybór, jeśli chcesz zaaranżować przydomową strefę relaksu w stylistyce boho. Trawertynowe posadzki stworzą niepowtarzalne zestawienie z plecionymi meblami z rattanu i sznurkowymi hamakami brazylijskimi. Na ich tle pięknie będą się prezentowały rośliny w glinianych donicach oraz dekoracyjne poduszki przystrojone subtelnymi falbankami, delikatną koronką czy zwiewnymi pomponami. Inwestując w trawertyn na taras, stworzysz przestrzeń inspirowaną klimatami retro i vintage.

Tarasowa posadzka z naturalnego wapienia – znakomity wybór na taras w stylu rustykalnym

Na taras z kamienia możesz również wybrać płytki wapienne. Naturalny wapień w jasnej kolorystyce, na przykład wapień Simena czy Wapień Limestone, doskonale wkomponuje się w przestrzeń zaaranżowaną w stylu rustykalnym, inspirowanym niepowtarzalnym urokiem wiejskich domostw i stylem życia na prowincji. Posadzka z wapienia stworzy efektowny duet z ogrodowymi stolikami i fotelami z naturalnej wikliny. Będą do niej pasowały wielobarwne narzuty w kolorowe etniczne wzory oraz celowo postarzane doniczki wypełnione aromatycznymi ziołami. Taras z kamienia wyłożony jasnym wapieniem będzie dobrze wyglądał w towarzystwie wszystkich kolorów ziemi: brązów, różnych odcieni beżu oraz zieleni.

Bogaty wybór płyt z kamienia naturalnego stwarza nieograniczone możliwości ich wykorzystania do aranżacji przydomowego tarasu. Warto po nie sięgać ze względu na walory dekoracyjne, ale także funkcjonalność. Taras z kamienia – z uwagi na łatwość pielęgnacji – stanowi rozwiązanie niezwykle praktyczne. Ponadto podłogi z marmuru, trawertynu czy wapienia wykazują wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne, są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Stawiając na kamień naturalny, możesz mieć pewność, że posadzka, prezentując się nienagannie, będzie służyła Twojej rodzinie przez lata.

Artykuł partnera